úterý
22. ledna 2019
Svátek slaví: Slavomír
Křest znakoknihy
© www.liberec.czKřest interaktivní znakoknihy

LIBEREC: Křest již druhé znakoknihy s názvem „O zahradě“, která vyšla pod taktovkou Krajské vědecké knihovny v Liberci, se uskutečnil ve středu 12. prosince v obřadní síni liberecké radnice. Mezi kmotry nechyběli ani primátor Jaroslav Zámečník a náměstek pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

Autor článku: 
luk

Neslyšící, pro které je čtení psaného textu extrémně náročnou disciplínou, si budou moct novou znakoknihu přečíst prostřednictvím speciálně webové aplikace, která je od středy 12. prosince dostupná na stránkách liberecké knihovny. Aplikace funguje online i offline a obsahuje obrázky, text a zároveň vizuální záznam překladu do znakového jazyka.

Podle ředitelky Krajské vědecké knihovny Blanky Konvalinkové byla práce na druhé znakonize jednodušší než při loňské premiéře. „Jsem moc ráda, že se nám podařilo podruhé zopakovat úspěch u předešlé knihy. Když jsme začínali, tak jsme vůbec nevěděli, jak bude znakokniha vlastně vypadat a jestli bude úspěšná. Ale díky našemu skvělému týmu, pánům Redlichovi, Hladíkovi, Myšákovi a paní Sedláčkové už tenhle druhý projekt probíhal tak nějak samozřejmě a věřím, že nová znakokniha je ještě lepší než ta minulá. Moc děkuji všem tvůrcům, kteří se na ní podíleli,“ uvedla ředitelka Krajské vědecké knihovny Blanka Konvalinková.

Primátor Jaroslav Zámečník pak ocenil aktivity liberecké knihovny směrem ke zrakově a sluchově handicapovaným čtenářům. „Jsem rád, že knihovna prostřednictvím těchto skvělých projektů umožňuje čtenářům užívat si příběhy z knih i jinou než klasickou formou. Čtenářům chci popřát příjemný zážitek a knihovně spoustu dalších úspěšných projektů, kterými dělá lidem radost,“ konstatoval primátor.

Interaktivní znakoknihu, která vznikla podle známé knihy autora Pavla Čecha, pak společně pokřtili primátor Jaroslav Zámečník, náměstek primátora Ivan Langr, ředitelka Krajské vědecké knihovny Blanka Konvalinková a realizační tým projektu.

 

Krátce ke knize „O Zahradě“:

Pavel Čech je ve své knize především výtvarníkem – mistrem v malbě labyrintu uliček starého města, zešeřelých zákoutí a oprýskaných zdí, ale i rozpálených žlutých pouští či zelenkavého podmořského světa - tedy fantazií, které běží hlavou malému Františkovi. Neslyšící čtenáři se mohou těšit na vyprávění o dětském snění, o tajemstvích skrytých na půdách a ve starých opuštěných zahradách, o světech, od nichž dospělý člověk nemůže nahlédnout, ale při četbě této knihy si na ně může rozpomenout.

 

ZDROJ

https://cz/obcan/aktuality/zpravy-z-mesta/pod-taktovkou-knihovny-vznikla-jiz-druha-znakokniha.html

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Popiš památku je název soutěže pro nové i zkušené wikipedisty, která zahájila 15. ledna a potrvá do 15. března 2019. Druhý ročník soutěže zorganival opět spolek Wikimedia Česká republika. Partnerem soutěže se stal portál PROPAMÁTKY.

Celá ČR
Ostatní, Památky
Co se děje
22.01.2019

ZLÍN: Klub přátel divadla ve Zlíně slaví sympatické kulaté výročí. Ustavující schůze se konala 23. ledna 1989, přesně před 30 lety. Od té doby příznivci divadla společně shlédli 106 představení v divadlech v Česku i na Slovensku a setkali se s řadou výjimečných osobností, například se Zdeňkem Podskalským, Jiřím Suchým, Jitkou Molavcovou, Tomášem Töpferem, Eliškou Balzerovou a dalšími.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
22.01.2019

ZLÍN: Více než 60 amatérských kapel bojuje letos v soutěži, kterou vyhlásili organizátoři Zlín Film Festivalu. O tom, které tři z nich vystoupí na 59. ročníku ve festivalové koncertní zóně jako předkapela MANDRAGE, MIRAI nebo INEKAFE, může až do konce dubna rozhodovat veřejnost. 

Celá ČR, Zlínský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
22.01.2019

PRAHA: Vedení pražského magistrátu začne jednat o odkupu bývalého Borůvkova sanatoria v Legerově ulici,  kde zemřel Jan Palach a Josef Toufar. Důvodem je snaha vytvořit z této budovy důstojné místo, které by připomnělo historické milníky Česka v průběhu dvacátého století. 

Hl. m. Praha
Památky
Co se děje
22.01.2019