čtvrtek
21. března 2019
Svátek slaví: Radek
Křest znakoknihy
© www.liberec.czKřest interaktivní znakoknihy

LIBEREC: Křest již druhé znakoknihy s názvem „O zahradě“, která vyšla pod taktovkou Krajské vědecké knihovny v Liberci, se uskutečnil ve středu 12. prosince v obřadní síni liberecké radnice. Mezi kmotry nechyběli ani primátor Jaroslav Zámečník a náměstek pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

Autor článku: 
luk

Neslyšící, pro které je čtení psaného textu extrémně náročnou disciplínou, si budou moct novou znakoknihu přečíst prostřednictvím speciálně webové aplikace, která je od středy 12. prosince dostupná na stránkách liberecké knihovny. Aplikace funguje online i offline a obsahuje obrázky, text a zároveň vizuální záznam překladu do znakového jazyka.

Podle ředitelky Krajské vědecké knihovny Blanky Konvalinkové byla práce na druhé znakonize jednodušší než při loňské premiéře. „Jsem moc ráda, že se nám podařilo podruhé zopakovat úspěch u předešlé knihy. Když jsme začínali, tak jsme vůbec nevěděli, jak bude znakokniha vlastně vypadat a jestli bude úspěšná. Ale díky našemu skvělému týmu, pánům Redlichovi, Hladíkovi, Myšákovi a paní Sedláčkové už tenhle druhý projekt probíhal tak nějak samozřejmě a věřím, že nová znakokniha je ještě lepší než ta minulá. Moc děkuji všem tvůrcům, kteří se na ní podíleli,“ uvedla ředitelka Krajské vědecké knihovny Blanka Konvalinková.

Primátor Jaroslav Zámečník pak ocenil aktivity liberecké knihovny směrem ke zrakově a sluchově handicapovaným čtenářům. „Jsem rád, že knihovna prostřednictvím těchto skvělých projektů umožňuje čtenářům užívat si příběhy z knih i jinou než klasickou formou. Čtenářům chci popřát příjemný zážitek a knihovně spoustu dalších úspěšných projektů, kterými dělá lidem radost,“ konstatoval primátor.

Interaktivní znakoknihu, která vznikla podle známé knihy autora Pavla Čecha, pak společně pokřtili primátor Jaroslav Zámečník, náměstek primátora Ivan Langr, ředitelka Krajské vědecké knihovny Blanka Konvalinková a realizační tým projektu.

 

Krátce ke knize „O Zahradě“:

Pavel Čech je ve své knize především výtvarníkem – mistrem v malbě labyrintu uliček starého města, zešeřelých zákoutí a oprýskaných zdí, ale i rozpálených žlutých pouští či zelenkavého podmořského světa - tedy fantazií, které běží hlavou malému Františkovi. Neslyšící čtenáři se mohou těšit na vyprávění o dětském snění, o tajemstvích skrytých na půdách a ve starých opuštěných zahradách, o světech, od nichž dospělý člověk nemůže nahlédnout, ale při četbě této knihy si na ně může rozpomenout.

 

ZDROJ

https://cz/obcan/aktuality/zpravy-z-mesta/pod-taktovkou-knihovny-vznikla-jiz-druha-znakokniha.html

Mohlo by vás také zajímat...

LEDENICE: Loutky, modely lidových stavení, bytový textil, železné nástroje, povozy, saně, kočáry a řada dalších exponátů se vrátí do obnoveného depozitáře Jihočeského muzea v Ledenicích na Českobudějovicku. Stane se tak během první poloviny letošního roku.

Jihočeský kraj
Památky
Co se děje
21.03.2019

HRADENÍN: Zachránit pozdně gotickou baštu v areálu středověké tvrze v Hradeníně se rozhodli středočeští radní. Do konce letošního roku by měla mít novou střechu. Projekt je spolufinancovaný Ministerstvem kultury ČR a bude zařazen do Zásobníku projektů spolufinancovaných z EU/EHP a národních zdrojů. Z celkových nákladů na opravu ve výši 1,028 mil. korun tak Regionální muzeum v Kolíně získá na tuto akci přes 774 tisíc korun.

Středočeský kraj
Památky
Co se děje
21.03.2019

ÚSTÍ NAD LABEM: Fakulta umění a designu UJEP v Ústí nad Labem vyhlašuje 9. ročník soutěže pro studenty českých a slovenských vysokých uměleckých škol (se studijním programem Výtvarná umění). Uzávěrka odevzdání projektů je 12. 4. 2019.

Celá ČR, Ústecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
21.03.2019

PRAHA: Přestože půjde o jubilejní pátý ročník Mezinárodního dne Romů (4. - 8. dubna), ponese se do jisté míry v pietním duchu. Důvodem je nedávný odchod nekorunované královny romské hudby Věry Bílé. Ta měla původně být tváří letošních oslav.

Hl. m. Praha
Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.03.2019