pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
Výstava prezentuje unikátní sbírku lidových čepců.
© Zdroj: http://www.muzeumprahy.cz



Krása pro ženu stvořená

PRAHA: Muzeum hlavního města Prahy otevírá 10. října 2019 v galerii Studijního a dokumentačního centra Norbertov výstavu s názvem Krása pro ženu stvořená. Výstava připravená Slovenským národním muzeem – Muzei v Martině prezentuje výběr více než sta lidových čepců z různých oblastí Slovenska, společenských vrstev i prostředí. Čepce jsou součástí unikátní sbírky, která ve své úplnosti čítá několik tisíc kusů.

od 12.10.2019 do 29.03.2020
Autor článku: 
TZ/ika

Ve Slovenském národním muzeu v Martině jsou uloženy početné sbírky lidového oděvu a textilu. Největší skupinu v tomto fondu tvoří ženské čepce, které v minulosti představovaly neodmyslitelnou součást ženského oděvu. Z více než desetitisíce kusů vybrala kurátorka Mgr. Eva Dudková cekem sto čepců, které reprezentují nejen různorodost tvaru a výzdoby jednotlivých regiónů, ale i příležitostí, na kterou se nosily či prostředí, ve kterém se pohybovaly jejich majitelky. Na výstavě tak budou moci návštěvníci mimo svátečních čepců vidět i čepce pracovní, svatební, smuteční či městské. Zajímavé jsou také pokrývky ženské hlavy, které do sbírek muzea věnovaly různé spolky či významné osobnosti.

V průběhu dlouhodobého vývoje oděvu ve všech vrstvách společnosti na území Slovenska, jako i u ostatních národů, patřilo významné místo pokrývce ženské hlavy. Nošení čepce mělo v lidovém prostředí v minulosti jednoznačný význam. Potvrzovalo, že žena je vdaná. Mimo vdaných žen ho nosily i svobodné ženy, které měly dítě – „prespanky“. Takové vyjádření stavu se přísně dodržovalo do té doby, dokud se nosil tradiční oděv.

Vzhled a výzdobu čepců ovlivňovaly geografické, hospodářsko-sociální a kulturní podmínky. Nemalou měrou se na tomto složitém procese podílely i migrace obyvatelstva, administrativní zákazy a nařízení, soudobá móda a obchod.

Výstava Krása pro ženu stvořená tématem volně navazuje na předcházející výstavu Božena Rothmayerová Horneková a Alice Masaryková. Svěřenkyně a mentor 1926–1939, neboť Alice Masaryková nacházela zálibu ve sbírání tradičních textilií a podporovala zachování tradic slovenského venkova. Výstava bude přístupná od 12. října 2019 do 29. března 2020.

Doprovodný program k výstavě:

6. 11. 2019, 17.00 hod.

Krása pro ženu stvořená

Doprovodná přednáška k výstavě ukáže čepec jako důležitou součást ženského lidového oděvu. Cílem přednášky je představení této tradiční ženské pokrývky hlavy v širších souvislostech – vývoj čepce, účesu a úpravy hlavy, výzdobných technik, barevnosti, ornamentů a regionálních typů.

Přednášející: Mgr. Eva Dudková

Rezervace míst pomocí rezervačního formuláře na webových stránkách www.muzeumprahy.cz.

Vstupné: 60 Kč

Kontakt pro bližší informace:

www.muzeumprahy.cz
 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024