pátek
19. dubna 2024
svátek slaví Rostislav
ilustrační obrázek
© zdroj: Kováři MSK, z.s.



Kovářské sonáty 2017

OSTRAVA: Na Slezskoostravském hradě se o víkendu 12. - 13. 8. sejdou kováři z celé ČR i ze zahraničí, aby především generaci mladých lidí přiblížili kovářské řemeslo, které znají už jenom z pohádek. Letošní téma je „KOLEM DOKOLA“ a jistě bude překvapením, co kováři vymyslí. Vystřídá se jich u kovadlin během dvou dnů na sedmdesát. Nebudou chybět ani tři dětská pracoviště, která jsou na akci jedinečná, děti si tu mohou vyzkoušet práci kovářských mistrů vlastními silami.

od 12.08.2017 do 13.08.2017
Autor článku: 
ika

Vše začalo v ateliéru uměleckého kováře Zbyňka Pechála v Jilešovicích na Opavsku, kterému kovařina natolik přirostla k srdci, že se chtěl podělit o krásu tradičního kovářského řemesla se všemi.

Se všemi ze začátku znamenalo jezdit předvádět kovářské řemeslo nejen do uměleckých a učňovských škol, ale také na kovářské akce do Rožnova pod Radhoštěm, Brtnice, na Hefaiston nebo až do samotného Bečova nad Teplou u Karlových Varů.

Dokonce ani to nestačilo a navíc si ke kovářskému řemeslu přidal měditepectví, které má nádherně zpracované také jako Odbornou publikaci s přílohou filmového dokumentu pro Národní ústav lidové kultury ve Strážnici. A tady se rozhodl, že by bylo dobré ukázat tradiční kovářské řemeslo co nejširší veřejnosti včetně dětí a mládeže a propagovat je také u nás v Moravskoslezském kraji, kde zcela doposud chybělo, a proto vymyslel KOVÁŘSKÉ SONÁTY.

Název proto takový, jelikož kováři, když tvoří na kovadlině s kladivem a rozžhaveným železem a umí to tak to hraje (to jsou Sonáty), začnou kovat ve dvou, ve třech, ve čtyřech a údery drží takt, to je pastva pro duši a navíc kovářům k umělecké kreativitě pomáhají čtyři nenápadní pomocníci železo, oheň, vzduch a voda, vlastně pět jejich um. Na akci jsou kováři vybírání a nejen ti, ale také podkováři a umělečtí kováři, nositelé tradic, a to jak z celé České republiky, tak i ze zahraničí. U nás můžete vidět práci od samého začátku až do konce, znamená to, že organizátor akce Zbyněk Pechál vymyslí téma, vloni to bylo: „Z POHÁDKY DO POHÁDKY“ a byly zde k vidění nádherné pohádkové postavy např.: Hurvínek, Krteček, Liška Bystrouška a jiné. Vyrobená díla vystavujeme i během roku na různých místech pro propagaci řemesla a akce.

Letošní téma máme: „KOLEM DOKOLA“ a i pro nás samotné to bude překvapení, co si na nás naši kováři vymyslí, vystřídá se jich u kovadlin během dvou dnů na sedmdesát včetně tří dětských pracovišť, které jsou na naší akci jedinečné, jelikož si vyzkoušet práci kovářských mistrů mohou děti pouze u nás.

Práce kovářských mistrů pro děti znamená obléct si pravou kovářskou zástěru, mít speciálně pro sebe upravené kladívka a vlastnoručně si vykovat hřebík, vytepat měděnou misku, která se předtím vyžíhá v ohni a po vytepání vyčistí klasicky citrónem a solí a okout všechny čtyři kopýtka koníčkovi. Jako odměnu dostanou Diplom kovářské dovedností s profesí Kováře, Měditepce a Podkováře. Své výrobky si odnášejí ještě navíc i s dárečky. Vloni si odneslo diplom 500 dětí.

Aby bylo vůbec možné takovou velkolepou kovářskou akci se vším všudy spustit, bylo se na ni třeba dokonale připravit, a to znamenalo pro Zbyňka Pechála navrhnout konstrukčně a vyrobit pro kovářská pracoviště výhně, svěráky, špalky, osvětlení na noc. Na akci nesmí chybět ani noční kování a samozřejmě na Vás musí dýchnout i historie kovářských výrobků. To je další velká srdcovka zachránit pro budoucí generace spoustu věcí před sešrotováním, ale jsou mezi nimi i takové, které mají obrovskou historickou cenu a svůj příběh.

Takto nějak vlastně začal před pěti lety příběh uměleckého kováře Zbyňka Pechála a zrodily se KOVÁŘSKÉ SONÁTY, kterými se snaží celé generaci mladých lidí přiblížit kovářské řemeslo, které znají už jenom z pohádek a uchovat řemeslo pro naše děti a pro budoucí generace, tudíž:

KOVÁŘI MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE VÁS SRDEČNĚ ZVOU NA SLEZSKOOSTRAVSKÝ HRAD

12. 8. 2017    09.00h – 22.00h     ·     13. 8. 2017     09.00h – 17.00h

UŽ TEĎ SE MŮŽETE TĚŠIT:

·        na kování mistrů kovářů z celé ČR a ze zahraničí

·        na noční kování

·        na výstavu kovaných výrobků

·        na bohatý program pro děti od našich nejmenších až po ty školou povinné

·        na plno dobrého jídla a pití

·        na příjemnou atmosféru Slezskoostravského hradu, který má po celou dobu konání akce všechny expozice pro Vás otevřeny

TĚŠÍME SE NA VÁS

ORGANIZÁTOŘI AKCE KOVÁŘI MSK SPOLU S NAŠIMI PARTNERY A SPONZORY

AKCE JE PODPOŘENA DOTACÍ Z ROZPOČTU MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE PRO ROK 2017

Více na: www.kovarskesonaty.cz

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

ČR: Tradice oslav české hudby se v letech zakončených čtyřkou koná pravidelně už od roku 1924. Jejím cílem je připomenout význam českých skladatelů a interpretů pro domácí i zahraniční kulturní prostředí.

Celá ČR, zahraničí
Hudba, Památky, Soutěže a festivaly
EDITORIAL
17.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024