čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Památník padlých čs. legionářů v Orlové
© Lumír Dujíček



Koncem ledna se uskutečnila Národní pouť u příležitosti 100. výročí bojů o Těšínsko

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: Československá obec legionářská (ČsOL) za spolupráce a podpory Ministerstva obrany České republiky uskutečnila ve dnech 25. – 28. ledna 2019 Národní pouť u příležitosti 100. výročí bojů o Těšínsko a pietní akty na místech pohřbených vojáků v České republice a Polské republice. 

Autor článku: 
Teodor Hybler

Její účastníci tak prošli místa bojů čs. legionářů od Mostů u Jablunkova, přes Jablunkov, Ostravu, Orlovou, Bohumín, Loukami nad Olší, po Těšín. Květiny a věnce byly položeny také v Polsku, v Cieszynie, v Goleszowie v obci Kozakowice Dolne a ve Skoczowie. V neděli 27. ledna 2019 se v Orlové na městském hřbitově uskutečnil pietní akt u Památníku padlých čs. legionářů.

Účastníci Národní poutě poté navštívili výstavu v orlovské Výstavní síni Muzea Těšínska nazvanou „Neklidné hranice“, připomínající události, které vedly k rozdělení Těšínska v roce 1920. Zde si mohli zakoupit novou knihu nazvanou „Českoslovenští legionáři z Těšínska“. Kniha, která byla vydána ke stému výročí vzniku Československé republiky, představuje několikaletý badatelský výzkum Petra Majera, předsedy ČsOL jednoty Frýdek-Místek, Zbyška Ondřeky, ředitele Muzea Těšínska, a Jana Saheba, historika Zemského muzea v Opavě. Je zde zveřejněn dosud nepublikovaný soupis  841 čs. legionářů z historických hranic Těšínska, tzn. i z jeho dnešní části náležející Polsku. Najdeme zde příběhy čs. legionářů, deníky, které se dochovaly, fotografie, z nichž mnohé jsou zde poprvé zveřejněné z jejich cesty po transsibiřské magistrále do přístavu Vladivostok a pak strastiplné cesty do vlasti.

Výstava bude pro veřejnost otevřena do 30. června 2019.

Posledním zastavením byl hřbitov v Bohumíně. Zde byly položeny věnce k hrobu vojína Klementa Šťastného, který byl členem tzv. delimitační komise, která v roce 1920 vytyčovala novou státní hranici mezi ČSR a Polskem. Dne 11. listopadu 1920 byl zákeřně zavražděn polskými bojůvkáři na svahu hory Čantoryje v Nýdku. V roce 2017 udělil tehdejší ministr obrany ČR Martin Stropnický vojínu Klementu Šťastnému „Záslužný kříž MO ČR III. stupně in memoriam“. Věřme, že tento jeho hrob se brzy dočká opravy.

Národní pouť se setkala s velkým zájmem veřejnosti a stala se tak důstojným uctěním obětí Sedmidenní války na Těšínsku.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024