čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
Výstava Prvorepublikové knihovnictví
© Marcela Stehlíková



Knihy mějte pobaleny bez mastných skvrn

OSTRAVA: Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě a Knihovna města Ostravy uspořádaly výstavu Prvorepublikové knihovnictví, kterou si připomínají budoucí 100. výročí zákona o veřejných knihovnách obecních ze dne 22. července 1919, pro jehož vznik mělo zásadní význam zrození Československé republiky. 

od 01.11.2018 do 31.12.2018
Autor článku: 
Marcela Stehlíková

Výstavu, která mapuje nejen regionální, ale také ostravské knihovnictví a čtenářství můžou zhlédnout návštěvníci obou knihoven od 1. 11. 2018 do 31. 12. 2018.

Knihovny na našem území existují již celá staletí v podobě např. zámeckých nebo klášterních knihoven. Na začátku 20. století byly ve městech a obcích zakládány také knihovny školní nebo knihovny různých vzdělávacích, kulturních a osvětových spolků, mnohé založil Sokol, Orel, hasiči. Řád do rozvoje knihovnictví dal v roce 1919 zákon o veřejných knihovnách obecních, který zavedl povinnost zřizovat veřejné knihovny ve všech politických obcích a také povinnost zakládat samostatné menšinové knihovny v obcích s národnostními menšinami. Na konci 20. let minulého století existovala již velmi hustá síť veřejných knihoven – jedna veřejná knihovna na 813 obyvatel.

Výstava Prvorepublikové knihovnictví mapuje období před vznikem knihovnického zákona a dotýká se v omezené míře knihovnictví až do poloviny dvacátého století. Základ ovšem tvoří dobové materiály z období první republiky, které představují významné osobnosti knihovnictví nejen Ostravy, ale celého našeho regionu, provoz knihoven a další zajímavosti.

Knihy mějte pobaleny bez mastných skvrn, prohlížejte je, nejsou-li v nich „záložky“ nepořádných čtenářů, tedy hřebínky, motouzy, vyčesané vlasy, slupky ze salámů, jak už se to tak v knihách nachází. Jak vidno z tohoto úryvku z textu výstavy, v mnohém se dnešní čtenáři od těch prvorepublikových neliší, i dnes nachází knihovníci ve vracených publikacích naprosto neuvěřitelné „záložky“. Právě proto budou mnohé texty a dokumenty pro návštěvníky úsměvným překvapením.

Část výstavy týkající se regionální historie a obecných zajímavostí připravili pracovníci Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě a část představující knihovnictví a čtenářství Ostravy a Ostravska pracovníci Knihovny města Ostravy. Do konce listopadu bude každá z knihoven představovat ve svých prostorách vlastní vytvořenou výstavu, v prosinci se obě části vymění.

Výstava Prvorepublikové knihovnictví vznikla v rámci projektu Sensační tourné světem první republiky, který finančně podpořilo statutární město Ostrava.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024