čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
Ilustrační foto
© Zdroj: Studio Citadela, z.s.



Každý odněkud pocházíme

PRAHA: Pražskému publiku se 24. ledna 2020 představí v odvážné souhře v jediném večeru na jevišti Divadla U Hasičů experimentální divadelní soubory, které pracují s herci se zdravotním postižením. Jedná se o unikátní social specific projekt s podporou programu EU Kreativní Evropa: Herci "s hendikepem" ze čtyř zemí vypráví příběhy migrace. 

24.01.2020
Autor článku: 
TZ/ika

Společně s Bohnickou divadelní společností při Studiu Citadela tu vystoupí performeři z Itálie, Irska a Řecka – Nazareno Cooperativo (IT, Carpi), KCAT–Equinox Theatre Company (IE, Callan) a THE.AM.A Theatre of disabled people (Athény, Řecko).  Společná inscenace vznikala v průběhu loňského roku na různých místech Evropy.

V postupném nastudování čtyřmi kmenovými režiséry jednotlivých souborů bude inscenace glosující tzv. uprchlickou otázku po pražské premiéře dále představena v Itálii, Irsku a Řecku.

“Žádný z nás neopouští domov, pokud bolest, která má přijít, je větší než bolest, kterou necháváme za sebou.”

Příběhy o migraci (nejen) v přírodě podle scénáře dokumentaristky Silvie Chiodin se staly námětem, výzvou pro křehký a přece sugestivní jevištní tvar složený z více divadelních rukopisů. Předstupněm tvorby inscenace byly rozhovory s migranty v jednotlivých zemích. Inscenace v principu staví na fyzickém herectví a nonverbálním výrazivu a na společné scéně představí českému a později i zahraničnímu publiku experimentující soubory z různých koutů Evropy. (Premiérové představení v Praze uvádíme v češtině.)

“Naše představení je svého druhu tragikomická hra s předsudky. V české kotlině zahlédneme dneska reálného uprchlíka povýtce jen z televizní obrazovky nebo na internetu. Optikou bulváru a populistických statusů se obáváme čehosi nepěkně virtuálního. Osudy migrantů k nám přicházejí v mediální zkratce – a my se pak chováme zkratkovitě. Přitom tu s námi vcelku spokojeně žijí už léta kupříkladu v početné diaspoře Vietnamci nebo tisíce utečenců z oblastí válečných konfliktů, bosenští muslimové, političtí běženci z bývalého Sovětského svazu, … Z dob, kdy pranýřování migrace ještě nebylo v kurzu,” říká režisérka Vendula Kodetová.
“Vyprávíme ovšem zároveň osudy samotných herců, protože nálepku jinakosti, cizince mezi svými můžete nenápadně dostat, i když jste tady doma. Třeba když máte za sebou zkušenost psychiatrické léčby,” dodává. S nadsázkou vykračují herci v inscenaci naproti společenským stigmatům, která i je samotné obvykle činí bezdůvodně méně schopnými než lidi takzvaně normální.

Tvůrci se přitom chtějí vyhnout snadným řešením a černobílé verzi skutečnosti. Citovat lze z komentáře k původnímu scénáři: V téhle hře nenajdete žádné bídníky ani spasitele. Jsou jenom muži a ženy…

Režie: Vendula Kodetová. Dramaturgická spolupráce: Marek Dušák. Pohybová supervize: Vendula Burger. Choreografie: Ivana Hessová. Scénografie: Andrea Králová. 
Režijní spolupráce IT/IE/GR: Enrico Zanella, Janice de Broithe, Vassilis Oikonomou.

Hrají: Z. Červenková, M. Hladík, P. Korpas, J. Ortmann, J. Pajerská, M. Pražáková, J. Roth, J. Vrba, J. Zygma, P. Zournatzidis, M. Mourelatou, H. El Haj Omar, A. Bekiari, V. Oikonomou, P. Succi, E. Campofiorito, C. Pistoni, A. M. Carabellese, L. D’Ambrosio, S. Hennessy, B. Henzey, M. Maguire, S. M. Byrne, G. Comerford, A. Pike, D. Forristal, P. Schiller.

Pozn.: V den premiéry proběhne v Divadle U Hasičů od 11 hodin veřejná generálka, která je především otevřena mladým divákům a seniorům.

O projektu
Pražská premiéra je prvým veřejným výstupem dvouletého projektu POWER, jehož hlavním záměrem je podpora nadnárodní koprodukce divadelní inscenace s herci se zdravotním postižením a mobilita těchto umělců v sérii představení napříč Evropou. POWER zároveň posiluje kompetence, dovednosti a zkušenosti subjektů, které organizují (para)umělecké aktivity pro osoby se zdravotním postižením. Obecným cílem projektu je dále zviditelnění, koncepční propagace divadelních produkcí, jež aktivně zapojují osoby se znevýhodněním, a přirozené sociální začleňování osob s postižením prostřednictvím umělecké spolupráce. POWER nemá rozhodně ambici jen s nadhledem zatřást našimi fóbiemi z jinakosti: nad rámec uměleckého počinu dává hercům se zdravotním postižením příležitost pohybovat se v průběhu jednoho roku na jevištích po celé Evropě.

Profily jednotlivých souborů/organizací:
www.studiocitadela.cz; www.fb.com/bohnicka.divadelni
(https://www.disabilityartsinternational.org/artists/profiles/bohnice-theatrecompany/)
www.kcat.ie (www.kcat.ie/equinox-theatre-company/)
www.nazareno-coopsociale.it (www.nazareno-coopsociale.it/arte-e-cultura/)
www.distheater.gr (https://www.disabilityartsinternational.org/artists/profiles/theam-
a-theatre-for-people-with-disabilities/)

Událost, fotografie: https://www.facebook.com/events/416184115750815/

https://www.kudyznudy.cz/akce/kazdy-odnekud-pochazime-we-all-come-from-somewhere

https://www.facebook.com/POWER.Creative.Europe/

Zdroj: www.studiocitadela.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024