středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Kino na hranici
© Archiv pořadatele



Jubilejní dvacáté Kino na hranici slibuje mimořádné zážitky

ČESKÝ TĚŠÍN-CIESZYN: Jubilejní dvacátý ročník mezinárodní filmové přehlídky Kino na hranici, která se pravidelně koná v Českém Těšíně a polském Cieszynie, se blíží. Letos se uskuteční od 27. dubna do 3. května. Potrvá poprvé celých sedm dní a na diváky čeká mimořádně pestrý a bohatý program.

od 27.04.2018 do 03.05.2018
Autor článku: 
Gabriela Cichá

Připraveno je více než 140 snímků, hvězdní hosté již avizovali osobní účast a znovu se bude promítat přes hraniční řeku Olši - z Česka na plátno v Polsku.

„Po letech se opět vracíme k přeshraničním projekcím přes řeku Olši, které se v letech 2009 až 2012 těšily mimořádnému zájmu publika. Pod širým nebem budeme letos promítat hned čtyřikrát,” uvedla česká ředitelka přehlídky Petra Slováček Rypienová.

Kromě plenérového promítání jsou přichystány samozřejmě nejzajímavější filmové novinky z oblasti střední Evropy, které tvoří pilíř přehlídky. Nechybí ani tematické cykly a retrospektivy výrazných osobností.  Postaráno je i o hojný doprovodný program. Z polských novinek, z nichž se v české distribuci objevuje jen nepatrný zlomek, by si diváci rozhodně neměli nechat ujít letošního laureáta polských filmových cen – debut režiséra Piotra Domalewského „Tichá noc” či na Oscara nominovaný animovaný film „S láskou Vincent“ Doroty Kobielové a Hugha Welchmana, který byl natočen z 66 960 originálních olejomaleb. Čtyřicet těchto originálů si budou moci diváci prohlédnout na jedné z mnoha doprovodných výstav. Další expozice v prostorách KaSS „Střelnice” nabídne ke zhlédnutí fotografie na téma roku 1968, kterou zapůjčilo České centrum z Varšavy a na náměstí v Českém Těšíně bude umístěna také exteriérová výstava fotografií věnována uplynulým devatenácti ročníkům Kina na hranici.

„Českým divákům doporučuji z nejnovějších titulů polské produkce film Małgorzaty Szumovské Tvář (oceněný Stříbrným medvědem na letošním Berlinale), který je zářným příkladem konzistentního uměleckého vývoje. Velkou událostí jistě bude předpremiérové uvedení filmu Michała Borczucha Komodští varani," říká dramaturg polské části přehlídky Łukasz Maciejewski. Z českých a slovenských titulů se mimo jiné bude promítat čerstvá novinka Hastrman Ondřeje Havelky, dokument Olgy Sommerové Červená, novinkové drama Dubček režiséra Laco Halamy, vítězný snímek slovenských filmových cen krimi-drama Petera Bebjaka Čára či studentským Oscarem oceněné originální dílko Marie Dvořákové Kdo je kdo v mykologii. K tradičnímu maďarskému akcentu v programu, kdy se bude promítat oceňované dílo O těle a duši  Ildikó Enyediové a Polární záře Márty Mészárosové, se letos poprvé přidává i akcent ruský filmem Nemilovaní Andreje Zviaginceva.

Důležitou součást programu představují autorské retrospektivy. Pocty se letos dostane světově uznávanému režisérovi Krzysztofu Zanussimu, českému režisérovi Janu Hřebejkovi a jeho dvornímu scenáristovi Petru Jarchovskému. Herecké retrospektivy se zaměří na filmografii českého herce Ivana Trojana a polské herečky Danuty Stenky. Všichni jmenovaní na letošní filmovou přehlídku do Těšína osobně dorazí. Kromě nich se na přehlídku chystají i další hosté. Slovenský režisér Martin Šulík osobně představí svůj nový film „Tlumočník”, který bude letošní přehlídku slavnostně zahajovat.

Zájmu diváků by neměla uniknout ani rozsáhlá retrospektiva bratislavské VŠMU. V rámci tematických cyklů budou uvedeny nejen kultovní filmy reflektující přelomové události roku 1968 „Neklidné kino 1968“, ale také ty, které navazují na letošní oslavu přehlídky „Slavíme“. Trojici cyklů uzavírá blok „Kino/Divadlo“.

O dotvoření správné atmosféry festivalu se v hudebním klubu postarají české kapely Noisy Pots a Skyline, bratislavská Bad Karma Boy a polskou hudební scénu budou zastupovat: Pogodno a Tymon Tymański & MU.

 

Bližší informace na www.kinonahranici.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024