čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
© zdroj: http://muzeumjilove.cz



Jílovská výstava „Zlatá keltská kobyla“ připomene i sochaře Olbrama Zoubka

JÍLOVÉ U PRAHY: Jedinečná kolekce soch s keltskou tematikou je k vidění na výstavě Zlatá keltská kobyla, kterou od 5. srpna do 28. října 2017 pořádá výtvarný spolek Lughnasadh v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy. Expozice bude zároveň pietní vzpomínkou na akademického sochaře Olbrama Zoubka. Výtvarníka, jenž zemřel letos v červnu v 91 letech, připomene unikátní soubor jeho soch na keltská témata, které vytvořil v uplynulých dvaceti letech.

od 05.08.2017 do 28.10.2017
Autor článku: 
Jaroslava Tůmová, PR Posázaví o.p.s.

Výtvarníka, jenž zemřel letos v červnu v 91 letech, připomene unikátní soubor jeho soch na keltská témata, které vytvořil v uplynulých 20 letech, uvedla organizátorka výstavy Kristina Küblbecková.

„Tyto sochy se trochu liší od klasické tvorby Olbrama Zoubka a takto pohromadě je zřejmě již nebude možné jinde spatřit,“ dodala Kristina Küblbecková. Na letošní výstavě, jíž si spolek připomíná 20. výročí svého vzniku, budou zastoupena díla čtyřicítky účastníků tohoto projektu. Řada z nich už nežije, například František Ronovský, Peter Oriešek nebo Jan Souček.

„Sochy Olbrama Zoubka jsou nainstalovány na nádvoří muzea a vypadají úchvatně,“ řekla ředitelka Regionálního muzea v Jílovém Šárka Juřinová. Velice si cení toho, že si spolek Lughnasadh pro letošní výstavu vybral právě Jílové, a věří, že pozoruhodná expozice neujde pozornosti návštěvníků.

Spolek Lughnasadh je volným sdružením výtvarníků, kteří se dlouhodobě zabývají inspirací keltskými tématy. Je nástupcem Sdružení Lugh, které tento typ výstav začalo pořádat již v roce 1997. „Tehdy jsem v Praze na Vyšehradě s několika přáteli výtvarníky z Nového sdružení pražských umělců připravil výstavu motivovanou dávnými vyšehradskými bájemi, převzatými od našich keltských předků Bójů,“ popsal autor projektu výtvarník Josef Ryzec. Dodal, že tyto výstavy, které spojuje právě jejich „keltský duch“, potažmo keltský (irský) humor, pokračovaly na různých místech v Čechách, a také v Dublinu a Vídni. Dosud se jich uskutečnilo 30 a zúčastnilo se jich více než 300 výtvarníků.

Podstatným rysem všech těchto výstav je souznění s duchem a charakterem místa, kde se konají. Nejinak je tomu i v Jílovém u Prahy. Téma letošní expozice se vrací k dobývání a rýžování zlata v našich zemích – Kelti ho většinou získávali z řek. Z Jílového, kde se těžilo už v raném středověku, se zlato posílalo na nedaleké opidum Závist, které bylo významným správním místem kraje. Ve zdejších pověstech se objevuje motiv zázračné kobyly, která dává zbohatnout, ale zlato se z ní musí odsekávat zezadu – v hornických pověrách je to personifikace zlaté žíly. Kůň byl v keltské mytologii významným zvířetem, krajinou se na něm projížděly Bohyně Matky, a tento motiv se objevuje i na jiných místech spojených s Kelty – například na vrchu Kotýz nebo v Koněprusích. Autoři vystavených děl se kromě koní nechali volně inspirovat krajinou, archeologickými nálezy, geologickými památkami či motivy z bájí a pohádek.

Spolek Lughnasadh je otevřený všem, kteří mají chuť se vyjádřit k zadanému tématu, tedy nejenom profesionálům, ale i amatérům. Výstava je podobná výtvarnému „salónu“, ale s tím rozdílem, že představovaná díla musí rezonovat se zadaným tématem z keltské mytologie, které vybere Josef Ryzec. Umělci pak mají na jeho zpracování symbolických devět měsíců – Lughnasadh je totiž keltský svátek sklizně. Vystavená díla navíc vznikají pro radost samotných tvůrců a diváků, nikoli pro zisk. Výstava je tedy pomyslnou sklizní duchovních plodů zúčastněných autorů a poctou lidské tvořivosti, jejímž patronem je bůh umění a řemesel Lugh.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024