čtvrtek
22. srpna 2019
Svátek slaví: Bohuslav
Jičín
© CBS Nakladatelství s.r.o.Jičínsko bude mít knihu z nebe!

JIČÍN: Okres Jičín bude mít také svou knihu z nebe z dílny zlínského CBS Nakladatelství. Na knize z edice Česko z nebe – knihy leteckých fotografií se nyní pilně pracuje. V současné době probíhá práce v regionu, kdy se sbírají informace, podklady, zajímavosti o regionu, které by v knize neměly chybět. Autorem fotografií je CBS Flying team. Předpokládaný termín vydání je začátek příštího roku, kniha bude k dostání v informačních centrech, u knihkupců a také na stránkách nakladatelství.

Autor článku: 
Jitka Mlčáková

Jičínsko spolu s městem Jičín máme již od dětství spojené s večerníčkovou postavou loupežníka Rumcajse, jeho ženy Manky a malého synka Cipíska od známého spisovatele Václava Čtvrtka.

Jičín je romantické město s nádherným historickým centrem, jehož symbolem je 52 m vysoká Valdická brána. Leží na kraji Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Není proto divu, že je nazýván branou do Českého ráje. Každoročně se zde koná v září festival Jičín-město pohádky, který láká mnoho dětí i rodičů. Během letní sezóny se můžete na náměstí potkat s loupežníkem i jeho ženou.

Krásné panorama Jičína lze spatřit z nedalekého Velichova vrchu, kde se nachází zřícenina hradu Veliš. Svého času se jednalo o nejpevnější hrad v Čechách. Z hradu se dochovaly jen nepatrné zbytky zdiva bašt, věže a západního paláce, které jsou pevně spojeny s čedičovým základem, nejasně vyznačené přístupové cesty a terasovitě upravený jižní vrchol. Po bitvě na Bílé hoře připadl hrad jako konfiskát Albrechtu z Valdštejna.

Specifikou okresu jsou pískovcové útvary Prachovských skal. Tvoří východní část celé krajinné oblasti zvané Český ráj.

Významnou a hojně navštěvovanou památnou je hrad Kost, který je považován za jeden z nejvýznamnějších gotických hradů v České republice. Původ hradu se datuje do 14. století, kdy si Beneš z Vartemberka nechává na skalním ostrohu uprostřed tří údolí vybudovat malou dřevěnou tvrz s obrannou kamennou věží. Nyní si můžete na hradě vybrat z několika prohlídkových okruhů.

Unavenému návštěvníkovi poskytne skvělé zázemí k odpočinku nevelké podkrkonošské město, které proslavila slatinná rašelina dodnes využívaná ve zdejších lázních – Lázně Bělohrad.

V Lázních Bělohrad se narodil známý spisovatel Karel Václav Rais a celá řada dalších významných osobností.
Okolí je jedinečným krajinným celkem se spoustou lesů i udržovaných staveb lidové architektury.
K nedalekému výletnímu místu Byšičky se váže děj balady K.J.Erbena Svatební košile z básnické sbírky Kytice.

Zámek Kopidlno byl patrně postaven na místě původní tvrze. Jeho dnešní vzhled je výsledkem novorenesanční přestavby ve 2. polovině 19. století provedené Ervínem Šlikem. Zámek obklopuje anglický park o výměře necelých 8 ha. Původně převážnou část parku tvořila bažantnice, ale koncem 19. století byla provedena jeho rekonstrukce podle plánů Františka Thomayera. V parku stávala zimní zahrada, fíkovna a oranžérie. Zámecký rybník pamatuje ještě původní trojkřídlý renesanční zámek, byl založen již počátkem 2. poloviny 16. stol. Zámek dnes poskytuje zázemí střední škole, je tedy veřejnosti nepřístupný.

Zdejší skleníky jsou dnes technickou památkou. Nejvýznamnější z nich je historický palmový skleník, který můžete při svém cestování navštívit.

Více o připravované se dozvíte zde: https://bit.ly/2ZFNHgz

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj připravil pro oblast kultury a památkové péče na příští rok sedm dotačních programů. Jejich prostřednictvím podpoří kulturní aktivity, obnovu historických varhan, činnost muzeí a galerií a obnovu památkového fondu. Novinkou jsou tři samostatné programy na podporu mobility, rezidence a na zachování nemateriálního kulturního dědictví.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Živé umění
Co se děje
21.08.2019

ČR: Knižní novinka Poslední deník Květy Fialové se vymyká obvyklým knížkám o slavných herečkách. Autor Josef Kubáník, herec a blízký přítel Květy Fialové, v ní zachytil jeden výjimečný ženský osud i jedinečnou podobu jejich přátelství, které jim oběma změnilo život. Jedna z nejoblíbenějších českých hereček tu poprvé a naprosto otevřeně odvypráví celý svůj život, který by sám o sobě vydal na román. V den hereččiných nedožitých 90. narozenin, 1. září, vydává knihu Nakladatelství ZEĎ.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
22.08.2019

LITOMĚŘICKO: Další kniha s leteckými fotografiemi - tentokrát z Litoměřicka - doplní již tak početnou edici knih zlínského CBS Nakladatelství Česko z nebe.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média
Co se děje
21.08.2019

KYJOV: Více než 30 000 lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností Slovácký rok do jihomoravského Kyjova. Neopakovatelná atmosféra, skvělý program i organizace, takové byly bezprostřední reakce návštěvníků na místě i na sociálních sítích.

Jihomoravský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.08.2019