JESENÍK: O víkendu v Priessnitzových léčebných lázních slavnostně zahájili novou sezonu. Věru Špinarovou přivítal zcela zaplněný areál. Hvězdami slavnostního zahájení i večerního bálu bylo dvacetičlenné gräfenberské panstvo. Zahájení lázeňské sezony v Jeseníku bylo opravdu velkolepé.
Slavnost zahájila promenádní show jesenického Dechového orchestru mladých s mažoretkami, kočárem přijel Vincenz Priessnitz s chotí Sofií, po celou dobu zahájení po prosluněné promenádě korzovaly elegantní páry v historických kostýmech, které v návštěvnících probouzely opravdovou atmosféru Priessnitzovy éry. „Akci jsme mohli v takovémto rozsahu zorganizovat díky podpoře především Olomouckého kraje, Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR a dalších partnerů. Také proto mám z víkendové návštěvnosti a atmosféry obrovskou radost. Rozhodování o její konečné podobě kvůli předpovídanému ne zrovna příznivému počasí nebylo jednoduché. Šli jsme však nakonec do rizika, které se nám odměnilo opravdu báječným výsledkem,“ shrnuje Tomáš Rak, obchodní ředitel lázní.
Plánovaný program nenarušilo ani přesunutí večerního májového bálu z Ripperovy promenády do Kongresového sálu. Hosté bálu sice přišli o tanec pod hvězdami za svitu loučí a lampiónů, i tak však zažili rozhodně nezapomenutelné okamžiky. Po celý večer mezi nimi tančilo gräfenberské panstvo v podání východočeského Spolku panstva na tvrzi Žíželeves. „Pro náš spolek byla účast v těchto lázních velkou výzvou, kde jsme mohli ukázat své kvality a možnosti. Do lázní jsme přivezli 55 dámských šatů, které byly během celého dne a večera využity do posledního kostýmu. Doufáme, že jsme udělali radost svojí přítomností všem, kteří nás potkali a viděli,“ říká vedoucí spolku Ivana Hrdličková. Lázně tak pravděpodobně opravdu nastartovaly novou tradici inspirovanou plesem v přírodě roku 1839.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.