čtvrtek
14. listopadu 2019
Svátek slaví: Sáva
Trio barokní hudby
© Foto: archiv Tria barokní hudbyJan Zach v nových objevech a souvislostech - Trio barokní hudby

ČELÁKOVICE: V sobotu 9. 11.2019 se v kostele Nanebevzetí Panny Marie uskuteční koncert, jehož program se hlásí k odkazu Jana Zacha (1713 - 1773), skladatele pocházejícího z Čelákovic. Protagonisty jsou renomovaní hudebníci: Tomáš Thon (varhany), Dušan Foltýn (hoboj) a Pavel Hromádka (trubka). Koncert pořádá Spolek pro varhanní hudbu a Římskokatolická farnost za podpory Města Čelákovic.

09.11.2019
18:00
Autor článku: 
TZ/ika

PhDr. MgA. Tomáš Thon, Ph.D., je nejen vynikající varhaník, ale působí též jako badatel a vydavatel. Při studiu díla Jana Zacha došel k významným objevům,  jako je např. zpracování Zachových témat pozdějšími autory ( př. Josef Lipavský (1772 - 1810), František Vondráček (1717 - 1782). Zároveň připravil ke kritickému vydání varhanní skladby Jana Zacha v mezinárodní mutaci a v této podobě je natočil pro Český rozhlas.

Zmíněný titul je aktuálně v tisku.

Zdroj: www.varhanyzcelakovic.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: Největší současná osobnost v oboru dramaturgie a scenáristiky, Australanka Linda Aronson, zavítala ve dnech 2.–7. listopadu do Zlína. Světová expertka, která ve své praxi běžně spolupracuje s oscarovými tvůrci, přijela na pozvání ateliéru Audiovizuální tvorba UTB. Pro jeho studenty navíc připravila sérii odborných workshopů. Co na zlínské začínající tvůrce říká? „Měli by se méně stydět. Jsou velmi talentovaní.“    

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.11.2019

ČR: Česká televize připravila pro letošní Vánoce čtyři nové pohádky. Prvního ledna odvysílá premiéru Marie Terezie a po Novém roce odstartuje nový formát, ve kterém se představí dvanáct amatérských pekařů a cukrářů Peče celá země.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
12.11.2019

HRADEC KRÁLOVÉ: Vladimír Just je šťastně dvojjediný - aktivní divadelník z předlistopadových i listopadových dnů roku 1989 a současně divadelní historik. Toto spojení mu umožňuje proniknout i tam, kam se běžný historik nedostane, a vlastně ho to ani nenapadne. Je např. autorem publikace Divadlo v totalitním systému. Příběh českého divadla 1945-89 nejen v datech a souvislostech (Academia, Praha 2010), za kterou získal cenu Kniha roku AV ČR. A jeho esej Teatralita politického procesu s podtitulem Proces s Miladou Horákovou jako divadelní inscenace patří k nejmrazivějším svědectvím o brutalitě československého komunistického režimu. Bude o ní řeč i v následujícím rozhovoru, k němuž jsme se sešli během letošního divadelního festivalu v Hradci Králové, kde jako teatrolog nemůže chybět. Vzhledem k tomu, že jsme se během let stali dobrými přáteli, zůstanu, když dovolíte, u tykání.  

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Články a komentáře
13.11.2019

ZLÍN: Podoba památníku je téměř autentická z doby jeho prvního otevření 12. 7. 1933 na počest tragicky zesnulého světoznámého zlínského podnikatele Tomáše Bati. Architekt F. L. Gahura lapidární stavbou geniálně vyjádřil osobnost svého šéfa, i proto je stavba označována jako vrcholné dílo zlínského funkcionalismu. Dominantou otevřeného prostoru je maketa letounu JUNKERS FU13.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje, Pozvánka na výlet
08.11.2019