pátek
19. dubna 2024
svátek slaví Rostislav
Název konference a současně logo Spolku pro podporu tradic loutkářství
© Foto: archiv spolku



Jak naložit se zápisem loutkářství do UNESCO - rokovali loutkáři v Hradci Králové

HRADEC KRÁLOVÉ: Přátelé loutek a loutkářů nejen z východních Čech, ale i řady míst České republiky se setkali v pátek 10. března v Hradci Králové na konferenci Fenomén Východočeské loutkářství, aby sdíleli radost z úspěšného zápisu českého a slovenského loutkářství do UNESCO (nominace potvrzena v Addis Abebě 1. prosince 2016) a zároveň zhodnotili jeho význam nejen pro samotné loutkáře, ale také jako inspiraci pro cestovní ruch v Královéhradeckém a Pardubickém kraji.

Autor článku: 
jal

Zatímco první blok referátů konference, jejímž pořadatelem byl Královéhradecký kraj ve spolupráci se Spolkem pro podporu tradic loutkářství, se věnoval zejména tzv. rodinnému stříbru a živé kontinuitě loutkářství z pohledu zástupců profesionálních institucí – Muzea loutkářských kultur v Chrudimi, Moravského zemského muzea v Brně či Divadla Drak v Hradci Králové -, druhý blok představil méně známé sbírky loutek v městských expozicích v Nové Pace, Jaroměři, Kuksu, Dobrušce či na zámcích Humprecht, Choltice a nejnověji v Kvasinách. K propagaci těchto drobných, a přesto nevšedních stop regionálního loutkářství by Královéhradecký kraj ještě v letošním roce rád přispěl publikací Cesty loutek.

O možnostech, jak využít potenciál loutkářství v cestovním ruchu, informoval přítomné zástupce CzechTourismu také Miroslav Klusák. Zdůraznil, že památky UNESCO, a to i v oblasti nemateriálního kulturního dědictví, jsou vítaným cílem zahraničních návštěvníků. I tady je ovšem nutné nabídnout zajímavý příběh nebo interaktivní zážitek spojený s tímto prvkem.

Pozitivní zkušenosti v této souvislosti mají už sedmým rokem na Hlinecku. Ilona Vojancová, vedoucí Souboru lidových staveb Vysočina, uvedla, že zápisem masek a masopustních obchůzek do seznamu světového dědictví UNESCO se zvýšil zájem veřejnosti o tuto každoroční událost. Dodala mimo jiné, že kromě významné ochrany, kterou s sebou nese prestižní značka UNESCO, členství v tomto klubu umožňuje oporu v žádostech o přímější formu grantů. Zdůraznila také, že neocenitelnou hodnotu má už samo propojení lidí, kteří se těmto aktivitám věnují.

Miloslav Klíma z Katedry alternativního a loutkového divadla pražské DAMU se zamyslel nad významem zápisu do UNESCO z obecnějšího hlediska: Vidíme, že jednotlivé aktivity nejsou muzeálními a neměnnými statky, ale nadále žijí, rozvíjejí se, proměňují, což je velmi důležité.  Nejde totiž o zakonzervovanou podobu, jde o kreativní aktivitu tvůrčí činnosti, která s jistým respektem vychází z dávných kořenů a přináší trvalou inspiraci. Aniž bychom tento fakt přeceňovali, můžeme si přiznat v tomto případě i jistou drobnou hrdost, jichž ostatně nemáme přehršel. Pokud dědictví zůstane živé, má přece smysl. Je na nás, jak jeho odkaz budeme vždy v konkrétní době reálně naplňovat."

Závěr jednání patřil doyenu východočeských loutkářů Jiřímu Zahálkovi. "V kontrastu s výtvarnými díly, která jsou uložena v muzejních sbírkách, práce amatérů končí zatažením divadelní opony. Přesto aktivity loutkářů sehrály důležitou roli, "připomněl a dodal: "Ti předváleční, organizovaní v rámci spolků, jejichž počet ve východních Čechách za první republiky dosáhl tří set, později pomáhali utvářet síť profesionálních souborů a rovněž sklízeli úspěch na Loutkářské Chrudimi. I jejich zásluhou bylo možné po roce 1989 plynule navázat na unikátní tradici postupových a krajských přehlídek. Příležitostí k setkání a spolupráci amatérských loutkářů jsou například každoroční přehlídky v Libčanech, Libáni, Úpici či Červeném Kostelci. "

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024

DOMAŽLICE, LITOMYŠL: Ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany bude letos Festival Smetanova Litomyšl, který se uskuteční v termínu od 8. 6. do 7. 7. V hlavním programu tohoto významného hudebního svátku vystoupí pouze jeden jediný amatérský soubor. Jmenuje se Čerchovan a jedná se o pěvecký sbor působící v Domažlicích nepřetržitě od svého založení v roce 1901. V současné době ho tvoří přibližně 45 amatérských zpěváků a od roku 1997 stojí v jeho čele sbormistr MgA. Marek Vorlíček. Právě jeho jsme při příležitosti mimořádného festivalového vystoupení požádali o rozhovor.

Pardubický kraj, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Lidová kultura, Památky, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
17.04.2024