pátek
18. října 2019
Svátek slaví: Lukáš
Invalidovna
© Foto: Olga Staňková



Invalidovna má před sebou poslední měsíc letošní sezóny

PRAHA: Iniciativě pro Invalidovnu, která má od letošního května západní křídlo budovy zapůjčené od NPÚ, se za tohoto půlroku podařilo podpořit přes sedmdesát akcí, které navštívilo více než šest tisíc účastníků a v místě proběhlo devět několikatýdenních rezidencí. Projekt byl v září festivalem Next Wave oceněn za nejlepší produkční počin roku 2019 na poli alternativní umělecké scény. Od 2. listopadu se západní křídlo Invalidovny uloží k zimnímu spánku.

Autor článku: 
TZ/ika

„Otevřená zahrada stále nabízí své plody k volnému sběru, nově instalovalo Zemito do zahrady kompostér, kam mohou obyvatelé okolí nosit svůj bio odpad a ulehčí i našim odpadkovým košům. A pokud se rozhodnete ještě k podzimnímu setkání s uměním a přáteli, tak neváhejte přijít. “, vyzývá Lída Vacková ze spolku Iniciativa pro Invalidovnu, která má od letošního května západní křídlo budovy zapůjčené od NPÚ. „2. listopadu se totiž tato část Invalidovny uloží k zimnímu spánku.“, dodává předsedkyně spolku.

Poslední měsíc své letošní sezóny se prostor Invalidovny ještě  naplní mnoha dalšími zajímavými aktivitami, které budou otevřeny široké veřejnosti. V říjnu bude otevřena letos poslední výstava kreativní platformy 3Kurátorky nazvaná „SVOBODA“ a také pozoruhodná výstava Re_reshape(d): děti vs. umělci, která je výsledkem spolupráce studentů Gymnázia Da Vinci, etablovaných umělců a dětí. V programu nebudou chybět ani premiéry nových divadelních představení, která byla nazkoušena právě v ateliérech Invalidovny.

V rámci podzimního programu proběhnou hned dva festivaly. Festival Menteatrál, který se bude věnovat od 5. do 7. října práci se specifickými skupinami, převážně lidmi s mentálním postižením. Nádvoří Invalidovny a její západní křídlo se také stane jedním z míst, kde proběhne od 10. do 13. října hlavní program festivalu Signal, zaměřeného na svět umění, světla a technologií.

Říjnová výstava 3Kurátorek SVOBODA reflektuje výročí 30 let od sametové revoluce, která se stala symbolem liberální emancipace a iniciovala pád totality v našem státě. Ke skupinové výstavě byly přizvány tři generace umělců, kteří připomínají samotný průběh revolučních událostí a jejich dopad na českou společnost. Nabádá k tomu se i dnes na svobodě aktivně podílet. Vernisáž výstavy proběhne 4. října od 18 hodin.

Druhým výstavním počinem je Re_shape(d), který je výsledkem roční práce studentů gymnázia, kteří si vyzkoušeli roli kurátorů a nabízejí ve svém projektu různost obrazů, které si pod stejným slovem (názvem) představí informacemi nezatížené dítě a dospělý člověk. Slavnostní otevření se uskuteční 14. října v 17 hodin. Výstavu podporují a svá díla zapůjčí výrazné osobnosti české umělecké scény - Krištof Kintera, David Bôhm, Jiří Franta, Jiří Surůvka, Patrik Hábl, Marie Ladrová a Veronika Drahotová.

Během celé sezóny se v prostorách západního křídla vyvíjelo a zkoušelo mnoho divadelních, tanečních či loutkových představení. Říjnový program přinese premiéry a uvedení některých z nich. 9. října mají diváci příležitost shlédnout poslední letošní reprízu nového projektu norsko-českého seskupení T.I.T.S. Nely Kornetové nazvaného Tumor: karcinogenní romance, 25. října se uskuteční premiéra loutkového představení Tož Welzl, Divadla Všemožno. A divadelní sezónu v Invalidovně slavnostně zakončí nová premiéra Chemického divadla Praha: Gomora ekocida. Představení bude uvedeno celkem třikrát: 29., 30. a 31. října.

Pro zájemce o problematiku prázdných domů, jejich využití a záchranu přichystala platforma Prázdné domy konferenci „Prázdné domy jako příležitost“. Akce se uskuteční 18. 10.

"Do konce října mají návštěvníci také možnost navštívit komentované prohlídky objektu, vždy od pátku do neděle od 10:00 – 16:00.", dodává zástupkyně kastelána Petra Widžová.

Více informací a kompletní program akcí naleznete na https://www.facebook.com/pg/iniciativaproinvalidovnu/events/

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Nová galerie současného českého umění PragArtswork Gallery se otevřela veřejnosti. Na adrese Vinohradská 39 bude vystavovat díla současných českých umělců a pořádat workshopy a diskusní večery věnované současné scéně i konzultacím v oblasti investic do umění pro soukromé i korporátní zájemce. Pro širokou veřejnost rovněž plánuje rozsáhlou listopadovou pop-up exhibici na pražské Palmovce.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
18.10.2019

HRADEC KRÁLOVÉ: Překvapení, zážitky, tematický program – to vše chystá na páteční večer Bio Central. Tentokrát diváci opustí tradiční prostor kinosálu a na jeden večer zakotví v Galerii moderního umění. Projekce filmu, která je zastřena tajemstvím, přináší nový prožitek ze sledování filmu. Ten je do poslední chvíle tajemstvím. Diváci mají ale drobné indicie a pokyny, díky kterým se stanou sami aktéry jednoho večera. Začátek programu je 18. října – sraz u Galerie je v 19:30 hodin.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Pozvánky na akce, Co se děje
18.10.2019

BRNO: Oslavy 30 let svobody, které si za pár týdnů připomene celá republika, v Brně už začaly. Na náměstí Svobody vyrostl nepřehlédnutelný projekční dóm, ve kterém mohou lidé zhruba každou půlhodinu zhlédnout speciálně připravené 3D představení kombinované s videomappingem. Oragnizátoři přitom mysleli hlavně na tu část veřejnosti, která si sametovou revoluci a zvláště to, co co jí předcházelo, nepamatuje. 

Jihomoravský kraj
Ostatní
Co se děje
18.10.2019

OSTRAVA: Jantarové schodiště slávy bylo v říjnu 2019 odhaleno na ostravské Bolt Tower, tedy bývalé Vysoké peci číslo 1 v Dolních Vítkovicích. Každý rok zde přibydou dvě hvězdy se jmény nejvýraznějších žijících umělců Moravskoslezského kraje, držitelů Ceny Jantar za celoživotní přínos v oblasti kultury. Oceněné umělce na Bolt Tower připomínají hvězdy s rezavějící patinou.

Moravskoslezský kraj
Ostatní
Co se děje
18.10.2019