čtvrtek
19. září 2019
Svátek slaví: Zita
© BannerIDU vyzývá k podpoře Týdnu pro klima

ČR: Institut umění – Divadelní ústav (IDU) společně s dalšími kulturními organizacemi jsou přesvědčeny, že klimatická krize vyžaduje osobní zapojení a aktivní přístup. Byť se již řada organizací zabývá šetrným provozem a umělkyně a umělci svým dílem upozorňují na krizovou situaci, zůstává veřejné povědomí o urgenci řešit klimatickou krizi velmi nízké. 

Autor článku: 
luk

Kromě opatření v rámci našich organizací považujeme za důležité projevit náš postoj i v rámci již probíhajících celosvětových akcí. Vyzýváme proto uměleckou a kulturní komunitu k účasti a podpoře Týdne pro klima, který organizuje řada spolků, organizací a jednotlivců se zájmem o klima a související společenská témata společně s hnutím Fridays for Future.

Nedostatek pozornosti, která je stavu klimatu věnována, je alarmující. Důsledky krize se přitom dotýkají každého z nás. Cítíme proto, že je zapotřebí aktivní přístup nejen na úrovni osobního života, ale i našeho profesního působení.

Umění a kultura citlivě vnímá společenské dění, vždy se stavěly na stranu slabých a utiskovaných; na straně moci bylo vždy jen umění falešné. V tomto případě jsou těmi slabými planeta a ti, kdo nemají přístup ke zdrojům a prostředkům. To vnímáme jako dostatečný důvod k tomu, aby se představitelé kultury připojili k hnutí za budoucnost. Umění a kultura mají jedinečný potenciál využít své schopnosti oslovit a zasáhnout širší veřejnost.

I když nejsme pro diskuzi vybaveni dostatečnou odborností, můžeme se opřít o skutečnost, že se ke stávce Fridays for Future v České republice v březnu 2019 přihlásila i stovka českých vědkyň a vědců. Navíc podpora studentského hnutí ze strany kultury je v českém prostředí osvědčeným fenoménem. Klimatická krize je výzva, které jsme dosud nečelili – nastoluje otázku hodnotové transformace celé společnosti. Umělecká komunita v době společenských změn hraje nejen aktivní roli, ale pomáhá zároveň společnosti se se změnou vypořádat.

Týden pro klima je příležitostí mobilizovat občanskou společnost, která může apelovat na politickou reprezentaci, aby začala brát situaci vážně.

Týden pro klima začíná 20. 9. 2019 demonstracemi po celé České republice a pokračuje akcemi do 27. 9. 2019. 

K celosvětové Stávce za klima 20.9.2019 se připojuje a k účasti vyzývá například i Amnesty International.

V tomto momentě není čas se koordinovat jednotně, důležitější je co nejširší zapojení a rozmanitost. Existuje spousta možností, jak se přidat. Zásadní je, aby jakákoliv akce upoutala co největší pozornost veřejnosti a médií. Dovolujeme si nabídnout několik praktických příkladů.

Jak se lze zapojit?

  • vyvěste banner Týdne pro klima (nebo vlastní), materiály ke stažení (budeme průběžně doplňovat)
  • šiřte povědomí o tom, že klimatická krize existuje (např. formou krátkých prohlášení umělců a umělkyň před představením, před koncerty ap.)
  • uspořádejte diskuze
  • sdílejte události Týdne pro klima na FB
  • přidejte na stránky Týdne pro klima vlastní akci jako organizace či jednotlivec
  • připojte se k demonstraci Stávka za klima 20. 9. 2019 “zavřením” či “otevřením" dveří instituce, “uspáním” vlastní domény (technicky je jednoduché zajistit proklik z oznámení na web), vydáním tiskové zprávy nebo prohlášení apod.
  • umístěte plakáty, samolepky apod.
  • zorganizujte umělecké intervence, happeningy apod.
  • Je možné se také připojit k následným aktivitám globálních hnutí, například k říjnovým akcím hnutí Rebelie proti vyhynutí, jejichž součástí bude i blok s uměleckými performancemi.

Budeme rádi, pokud nám o svém zapojení dáte vědět.

// Presskit

// Více o setkání ke klimatické krizi

// Více k Týdnu pro klima

 

Institut umění – Divadelní ústav
Celetná 17, 110 00 Praha 1
T +420 224 809 119
E info@culturenet.cz
www.culturenet.cz

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: První událostí divadelní sezóny 2019/ 2020 v Divadle Drak je inscenace Zeď aneb jak jsem vyrůstal za železnou oponou. Představení určené dětem od 9 let bude mít premiéru 21. září od 18 h ve Studiu Labyrint Divadla Drak. Autorský projekt režisérek Miřenky Čechové a Dominiky Špalkové vznikl na motivy stejnojmenné knihy Petra Síse, ve které autor přibližuje čtenářům období totality mezi lety 1948 -1989 u nás.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
18.09.2019

PLZEŇ: Plzeň si 17. listopadu 2019 připomene 30. výročí od událostí listopadu 1989 celodenním programem. Lidé se mohou těšit na besedy a rozhovory s pamětníky, výstavy, umělecké instalace na Anglickém nábřeží, vzpomínková setkání či koncert. Součástí programu bude rodinná soutěž, která nejmladší generaci přiblíží události před 30 lety. 

Plzeňský kraj
Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2019

NĚMECKO: Ve dnech 5. – 8. září se zúčastnil Dechový orchestr ZUŠ Vimperk mezinárodního festivalu EURO Musiktage v německém městě Böselu. Festival má dlouholetou tradici a letos se uskutečnil již 57. ročník. Celkem se ho zúčastnilo 36 orchestrů a souborů různého složení z 8 evropských zemí. 

Jihočeský kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2019

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Radní schválili návrh dohody mezi Středočeským krajem a kutnohorským arciděkanstvím o způsobu výkonu věcného břemene užívání zvonice, kde jsou umístěné zvony Michal, Ludvík a Barbora. Zvonice je majetkem kraje a zvony patří Římskokatolické farnosti – arciděkanství Kutná Hora.

 

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
18.09.2019