pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
Logo festivalu
© archiv organizátorů



„I ve skromných podmínkách malého městečka může vzniknout festival, který rozdává lidem radost,“ říká zakladatel Mirotického setkání loutek a hudby Ladislav Tomeš.

MIROTICE: Již o tomto víkendu vypukne Mirotické setkání loutek a hudby. V malebné jihočeské obci jistě nadchne všechny milovníky divadla, hudby, baletního, tanečního a výtvarného umění a různorodých doprovodných aktivit. Radostný svět dětí a dost často vážný svět dospělých se začne propojovat v pátek 5. srpna ve 12 hodin. Více již v rozhovoru se zakladatelem festivalu a impresáriem Ladislavem „Loisou“ Tomešem.

Autor článku: 
Karel Souček

Kdy a za jakých okolností vás napadlo spojení loutek a hudby?

Na začátku roku 2004 jsem v Miroticích navštívil památník našeho významného malíře Mikoláše Alše a loutkáře Matěje Kopeckého. Ještě ten den se mi zrodila myšlenka tyto slavné umělce nějak připomenout a aktivně oslavit jejich památku. Tato myšlenka byla základním kamenem divadelního a hudebního festivalu Mirotické setkání loutek a hudby. Aby Setkání bylo atraktivnější, tak mě napadlo do programu zakomponovat i hudební vystoupení. Chtěl jsem propojit svět dětí se světem dospělých, a tím se odlišit od jiných festivalů. V tu dobu to nebylo tak časté, dnes už je dost akcí a festivalů zaměřených na malé i velké návštěvníky.

 

Změnila se za těch třináct let nějak zásadněji koncepce festivalu?

Koncepce se zásadně nezměnila, ale žánrově trochu ano. Mám rád všechny formy divadelních technik, ale dávám „zelenou“ divadelníkům, kteří rádi komunikují s divákem. Také hudebně jsem malinko odbočil. Dříve jsem často zval písničkáře a komornější kapely, ale nyní mají přednost muzikanti, kteří udělají show a ostrov u Dolejšího mlýna roztančí.

 

Kdy začínáte připravovat nový ročník a co je při přípravách nejsložitější?

Nad příštím programem už dumám v tuto dobu. Na podzim připravuji podklady pro současné i nové partnery a sponzory. Mám velké štěstí, že mi partneři a kamarádi důvěřují a zůstávají věrní. Bez finanční podpory a pomoci kamarádů a rodiny by festival neexistoval. Určitě nejsložitější činnost je sehnat prostředky, abych mohl pozvat zajímavé umělce.

 

Podle jakých kritérií vybíráte soubory a kapely?

Vybírám je sám a musí mne zaujmout. Někdy mi někdo doporučí nějaké divadlo nebo skupinu, ale raději se na ně jedu podívat. Když mi ale někoho doporučí například Víťa Marčík, tak se jezdit dívat nemusím, mám jistotu, že to určitě bude skvělé divadlo. Už několik let mám velkou databázi kapel a divadelníků. Přicházejí mi často zajímavé nabídky, ale bohužel nemohu uspokojit všechny.

 

Opakují se jména vystupujících nebo se snažíte zvát především nováčky?

Je to různé. Aby byl program lákavý a návštěvníci se rádi vraceli,  měl by být program citlivě poskládaný. Na Mirotické setkání loutek a hudby se každoročně vrací Divadlo Víti Marčíka, Divadlo LokVar, Divadlo Já to jsem, Divadlo DNO, Divadlo Harmonika, ale například už potřetí přijede Anička Polívková  & Iby Pop. Divadelníci mají většinou bohatý repertoár a představení střídají. Hudební skupiny se snažím obměňovat. Pro začínající zpěváky a kapely připravujeme talentovou scénu. Nováčci dostávají prostor v přestávkách mezi vystoupeními. U nás mají návštěvníci výhodu, že se hraje vždy jen na jednom místě. Divadla se většinou odehrávají v divadelním šapitó a koncerty na venkovním pódiu. Ostrov není příliš velký, tak je vlastně vše velmi blízko u sebe. Divák má proto příležitost vidět celý program. Celé dva pohádkové dny na ostrově u Dolejšího mlýna bude moderovat výtečný herec, improvizátor a mistr převleků Radek Daniel Pokorný, který se již stal součástí festivalu.
Začínáme v pátek 5. srpna ve 12 hodin. Festival odstartuje režisér Zdeněk Troška, pokud mu pracovní vytížení dovolí.

 

Připravili jste pro návštěvníky i nějaký doprovodný program?

Doprovodný program je hodně důležitý, proto bych nerad tuto složku festivalu opomenul. Opět bude připravena horolezecká stěna a na říčce Lomnici kajaky. Šikovné ručičky si budou moci vybrat z šesti výtvarných dílen. Poprvé k nám zavítá Svíčkárna Rodas, která má základnu v písecké Sladovně. Hudební nadšenci si pod vedením zkušených hudebníků mohou vyzkoušet cizokrajné nástroje Hang Drum a didgerido. Nebude chybět skvělá výtvarnice malující na obličeje a pro osvěžení vodní fontána. Spolek Ententyky zaručeně nezklame a přiveze originální soutěže. Návštěvníci si budou moci koupit ručně dělané marionety a originální kresby Jaroslava Mikoláše Vojny, pravnuka M. Alše.
Z festivalu nechceme udělat tržiště, ale umělecký minijarmark určitě potěší. Nabídneme výstavu obrazů Vladimíra Svozila a na ostrově bude poprvé wifi. Návštěvníci mohou krátkou procházkou dojít do rodného domku a památníku Mikoláše Alše, kde je také expozice loutek rodu Matěje Kopeckého. Vyřezávat motorovou pilou bude mistr světa v timbersportu Martin Komárek. Letos bude připraven nový občerstvovací tým, který slibuje příjemné občerstvení za rozumné ceny a také barmanskou show nejenom pro dospělé. A návštěvníci se mohou těšit na mnoho dalších aktivit.

 

Proč jste si za místo konání vybral právě Mirotice?

V jihočeských Miroticích jsem vyrůstal a žil. Moje hlavní zaměstnání je lodní kapitán, ale moc rád se sem vracím. Mám zde rodiče, sourozence a kamarády. Bylo tady velmi dobré „podhoubí“ pro vznik takovéhoto kulturního Setkání. Narodil se zde známý malíř Mikoláš Aleš, řezbář Mikoláš Sychrovský, tenorista a hudební skladatel - přítel Mozartův - Benedikt Žák, ve své době slavný výtvarník a jeden z prvních fotografů 19. století Alexandr Seik. 41 let zde žil náš nejznámější kočovný loutkář Matěj Kopecký a s tímto krajem je spojen i dramatik a první dramaturg Národního divadla Ladislav Stroupežnický. Každoročně k nám  přijíždějí potomci našich slavných. Malíř a fotograf Jaroslav Mikoláš Vojna (pravnuk Mikoláše Alše) a prapravnučka loutkáře Matěje Kopeckého, Josefa Virgínie Hněvkovská Kopecká. K tomu všemu jsem nalezl  i malebný kout přírody, ostrov u Dolejšího mlýna na říčce Lomnici. Myslím si, že vše má nějaké kořínky a souvislosti…. Asi to nebude náhoda, že se povedla obnovit v Miroticích divadelní a umělecká tradice.

Přijeďte s celou rodinkou 5. a 6. srpna načerpat příjemnou atmosféru divadelně-hudebního festivalu. Uvidíte, že i ve skromných podmínkách malého městečka mohl vzniknout festival, který letos přináší už třináctý díl a pořád rozdává lidem radost.

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZAHRANIČÍ: V letošním roce slaví Česko stoletou tradici Roku české hudby a dvousté výročí narození Bedřicha Smetany. Česká centra, zastoupená ve 28 městech na 4 kontinentech, proto pro zahraniční publikum připravila pestrou hudební nabídku. Velké oslavy v Česku doprovází i bohatý zahraniční program v síti Českých center v zahraničí.

zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
25.03.2024

NYMBURSKO: Seznamte se s oblastí, která je podepsaná tvorbou Bohumila Hrabala. Kde slunečné borové lesy, čistá jezera a klidná hladina řeky Labe pohladí vaši duši. Aby pro vás toulky touto oblastí byly příjemnější a jednodušší, již brzy se vám představí nová cyklomapa Nymbursko dětem, která se postará o zábavu nejen vašich malých ratolestí, ale i vás samotných.

Středočeský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
27.03.2024