neděle
24. března 2019
Svátek slaví: Gabriel
Jan Bartoš
© archiv pořadateleHybatelé rezonance pokračují; v dubnu se v Anežském klášteře představí virtuos Jan Bartoš

PRAHA: Klavírní cyklus Hybatelé rezonance láká na další sólový recitál. Tentokrát 8. dubna v Anežském klášteře usedne k mistrovskému nástroji C. Bechstein Jan Bartoš, který patří k nejvýraznějším představitelům současné generace pianistů.

08.04.2019
19:30
Autor článku: 
TZ/klapka

Poslední žák legendárního klavíristy Ivana Moravce vyniká nejen bravurní technickou virtuozitou, ale také svým komplexním interpretačním přístupem. Na koncertě zazní Schubertova Sonáta a moll a dvě Beethovenova díla – Sonáta c moll a 6 bagatel.  „Díla, která jsem vybral pro tento recitál, pro mě představují to nejhlubší, co v hudbě kdy vzniklo. Všechny tři skladby mají mnoho společného – vznikly ve stejné době, tzn. v průběhu let 1822–1823, a všechna nějakým způsobem reflektují smrt,“ komentuje výběr programu Jan Bartoš a dodává: „Pokud hudba může zprostředkovat mystický zážitek, v posledních Beethovenových skladbách jsme mu nejblíže.” To, že Bartoš patří k současné české klavírní špičce, potvrdil mimo jiné při lednovém sólovém recitálu v Rudolfinu i na posledním CD Beethovenových klavírních sonát.

Prodej vstupenek na koncert je k dispozici na webových stránkách projektu www.klavirnirecitaly.cz

Za koncertním cyklem Hybatelé rezonance stojí firma C. Bechstein ve spolupráci s Národní galerií Praha.  Celý cyklus klavírních recitálů uzavře v červnu Ivo Kahánek.

Cyklus Hybatelé rezonance uzavře 10. června Ivo Kahánek, který si svou technicky dokonalou a působivou interpretací vybudoval nejen u tuzemského publika výjimečné postavení. V jeho podání zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, Miroslava Kabeláče, Leoše Janáčka i Ludwiga Van Beethovena.

Mohlo by vás také zajímat...

PARDUBICE: V rámci celostátní kampaně na podporu čtenářství Březen – měsíc čtenářů oceňují knihovny napříč republikou své nejlepší uživatele. V letošním roce se kandidát na Čtenáře roku hledal v řadách mužů nad 18 let. Není proto divu, že se Svaz knihovníků a informačních pracovníků, který tuto soutěž iniciuje, rozhodl tentokrát název udělovaného titulu pozměnit a vyhlašovat tak Mistry četby roku 2019.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
22.03.2019

PRAHA: Přestože půjde o jubilejní pátý ročník Mezinárodního dne Romů (4. - 8. dubna), ponese se do jisté míry v pietním duchu. Důvodem je nedávný odchod nekorunované královny romské hudby Věry Bílé. Ta měla původně být tváří letošních oslav.

Hl. m. Praha
Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.03.2019

ZAHRANIČÍ: Jan Čmejla je laureátem řady klavírních soutěží. Letos v únoru se stal absolutním vítězem 53. ročníku mezinárodní rozhlasové soutěže pro mladé hudebníky Concertino Praga pořádané Českým rozhlasem. Svými klavírními recitály letos v polovině března uspěl i za velkou louží. Konkrétně na koncertě pořádaném Czechoslovak Society of Arts and Sciences v Bohemian National Hall v New Yorku a na koncertě v rámci prestižního koncertního cyklu Millennium Stage v Kennedyho centru ve Washingtonu.

zahraničí
Děti a mládež, Živé umění
Co se děje
21.03.2019

SLANÁ: Od derniéry představení „Účel světí prostředky“ vloni na podzim nebylo o slánském ochotnickém souboru docela dlouho slyšet. To ale neznamená, že by soubor nefungoval a nepracoval na dalších úkolech. Právě naopak.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Živé umění
Co se děje
21.03.2019