pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
Titulní strana knihy
© Jan Rendek



Hrady a zámky aneb průzkum soukromí našich předků

ČR: V Čechách a na Moravě najdeme stavby nebo zříceniny z téměř všech období – od slovanských hradišť a románských rotund přes rozsáhlé středověké hrady až po noblesní zámky. Také jste těchto sídel na svých cestách navštívili už opravdu hodně a nyní ztrácíte přehled? Pak se vám určitě bude hodit přehledná a ucelená kniha Hrady a zámky, kterou vydalo Ottovo nakladatelství. Vybrat si můžete ze 150 památek.

Autor článku: 
Iva Kulihová

Sestavil ji přední český historik PhDr. Vladimír Brych a jedinečnými fotografiemi ji doplnil Jan Rendek. Praktická publikace vám pomůže s plánováním výletů a dozvíte se v ní užitečné informace, které po cestě rozhodně využijete.

 

Na návštěvě u rytířů a bílých paní

Snad každý český hrad má svou tajemnou legendu, která mu přidává na atraktivitě. Středověká sídla odjakživa podněcovala lidskou fantazii už proto, že stávala většinou samostatně na kopci uprostřed lesů kvůli nedobytnosti a nezřídka se na jejich území odehrávaly zásadní dějinné události. Při procházení hrady nás samozřejmě zajímá také praktická stránka věci – rádi zkoumáme, jak se vařilo v černé kuchyni, kam chodili obyvatelé na záchod nebo proč měli tak malé postele. Pomyslnou třešničkou na dortu jsou potom průvodci v dobových kostýmech i různá vystoupení šermířů, jež nám přibližují minulé časy v ještě autentičtějším světle.

 

Těžký život šlechticů

Na zámcích můžete obdivovat především vybavení interiérů, které vypadá, jako by obyvatelé právě před chvílí odešli. Promítá se do nich nedávná historie a osudy českých šlechtických rodů. Šternberkové, Nosticové, Kinští, Kolowratové a mnoho dalších o svoje rodová sídla kvůli válečným běsům a následnému komunistickému převratu přišli. Následně se uchýlili do emigrace v zahraničí, anebo tvrdě pracovali v dělnických profesích. Po revoluci, kdy se část zestátněných zámků navrátila zpátky do rukou svých původních majitelů, došlo k rozsáhlým rekonstrukcím a rozkvětu zdevastovaných památek. Můžeme tedy mluvit o zázraku, když se dnes procházíme komnatami těchto architektonických skvostů, jejichž silueta se odráží na hladině rybníka v zámecké zahradě. I okolí zámků se navrací k původní podobě a obnovené altánky, sýpky, hospodářské budovy či oranžerie jim dodávají ještě větší lesk.

Více informací o knize Hrady a zámky najdete na www.kniha-mesice.cz 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024