pondělí
18. února 2019
Svátek slaví: Gizela
Hrad Malenovice
© Archiv Muzea jihovýchodní MoravyHrad Malenovice znovu otevřel svou bránu a nabízí zajímavý program po celý rok

MALENOVICE: Po rozsáhlé rekonstrukci se hrad Malenovice v sobotu 23. června znovu otevřel návštěvníkům. V tento den akce (H)RADOVÁNKY kromě symbolického otevření bran hradu oslavila ukončení téměř dvouletého „bezhradí“ a byla zároveň i poděkováním všem, kdo se zasloužili o opravu i zprovoznění objektu. Kromě běžných prohlídek, stálých expozic a sezónních výstav je na hradě až do konce roku připravena řada akcí pro malé i velké návštěvníky.

Autor článku: 
Alena Babicová

Hrad na okraji Malenovic prošel v uplynulých měsících díky finanční záštitě Zlínského kraje řadou oprav, jimiž firma DEV Company do budoucna zabezpečila především statiku. „Kromě toho byla řada vnitřních prostor upravena tak, aby v budoucnu mohla sloužit jako výstavní sály Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které hrad spravuje,“ upozornil při uvítání hostů ředitel muzea Pavel Hrubec. „Většina změn s výjimkou nové fasády není na první pohled patrná – především lana vedená pod bezchybně opravenými podlahami nebo zpevňující stěny hradu.“

Nenápadný hrad na okraji Zlína je skrytým klenotem zdejšího kraje. Založil ho v 2. polovině 14. století moravský markrabě Jan Jindřich Lucemburský, mladší bratr císaře Karla IV. Nevyniká honosnými interiéry, jsou to spíše stavební aspekty a mimořádná zachovalost, které z něj dělají jedinečnou stavbu. S hradem Buchlovem je totiž na jihovýchodní Moravě jediným téměř kompletně dochovaným hradem bez výraznějších přestaveb a spojuje v sobě gotiku, baroko i renesanci. O tom ostatně vypovídá i nová panelová výstava Radima Vrly z NPÚ Kroměříž ve zbrojnici hradu.

Brány hradu se otevřely v sobotu dopoledne a užaslé návštěvníky uvítala postava samotného zakladatele hradu v honosném rouchu. Ředitel Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně osvětlil důvody slavnostního shromáždění a popsal kroky, které v sobě rekonstrukce zahrnovala. Radní Zlínského kraje Miroslav Kašný zase vyzvedl práci stavební firmy i muzejníků a poděkoval jim.

Během (H)radovánek mohli návštěvníci projít obvyklé trasy, které jim zpříjemňovaly krátkou scénkou v replikách dobových kostýmů zástupci Zlínské šermířské společnosti. V předhradí si užívaly především děti, a to dravé ptáky, střelbu z luku, středověké hry nebo nabídku různých stánků. Lektoři muzea připravili dílnu Kúšček těsta, která byla zároveň pozvánkou na novou výstavu Vizovické pečivo v hradní hájence. Během sobotního dne se v hradu i před hradem vystřídaly více než čtyři stovky návštěvníků.

Hradní sezónu doplní po celý rok řada doprovodných programů - noční prohlídky 14. července a 18. srpna, od 8. července do 28. srpna nedělní dětské prohlídky na objednávku, Zlínské slavností vína 13. října, pouť ke sv. Vendelínovi 20. října či vánoční jarmark 1. prosince. Novou akcí v hradním programu pak budou 8. září Řemesla na hradě. Zajímavým doprovodným programem výstavy Vizovické pečivo, kterou je možné navštívit v hájence do 31. října, bude také kurz jeho pečení 8. září.

Více informací na www.muzeum-zlin.cz a www.14-15.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: CENA EVALDA SCHORMA - za původní hru, dramatizaci či překlad hry (do češtiny dosud nepřeložené) - je určena pro studenty DAMU, JAMU, FFUK, FFMU, FPF a FFUP. Uzávěrka nominací je 31. března 2019

Celá ČR
Děti a mládež, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
18.02.2019

ČR: Společnost Franze Kafky vyhlašuje 25. ročník studentské literární soutěže o nejlepší esej – Cena Maxe Broda 2019. Cena je vyhlašována se záměrem podpořit a vést mladé lidi k samostatnému uvažování, k hlubšímu zamyšlení nad aktuálními společenskými a kulturními jevy a k pěstování dovednosti přesného a kultivovaného písemného vyjádření vlastního názoru. 

Celá ČR
Děti a mládež, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.02.2019

PRAHA: Autor v domě vychází z dramaturgie pražského A studia Rubín, která je ve značné míře založena na autorských textech a inscenacích. Jeho záměrem je pomoci iniciovat vznik nových divadelních textů.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Ostatní, Živé umění
Co se děje
18.02.2019

 ČR: Jedním ze stěžejních projektů Nadačního fondu Magdaleny Kožené, jehož cílem je upozornit a zviditelnit téma „zušek“ je celostátní happening ZUŠ OPEN. Letos to bude 3. ročník a pro velký zájem příznivců i samotných škol a s rostoucím počtem atraktivních programů i společných projektů se III. ročník ZUŠ Open rozšiřuje nově do dvoudenního termínu 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.02.2019