neděle
15. prosince 2019
svátek slaví Radana
Cyklostezka z Bedřichova vede do nitra Jizerských hor.
© Milan TurekHistorii lze poznat i ze sedla bicyklu

JIZERSKÉ HORY: Cyklostezky v Jizerských horách procházejí místy spjatými s historií krajiny a  životem předků. Cílem mnoha cyklistů bývá Smědava nebo Jizerka, kam přicházeli ptáčníci, dřevorubci a skláři. Janov na Nisou založil uprchlý vězeň, Rudolfov dva trestanci. Po pohodlných asfaltovýchcestách směřují výletníci častěji za občerstvením na Hřebínek a odtud do Ferdinandova. Náročná Rauscheckova stezka je opředena zajímavými až pohádkovým příběhy. Prochází podél bystřiny Malého Štolpichu v severní části hor.

Autor článku: 
Milan Turek

Romantický až děsivý, tajuplný kout v přírodní rezervaci Špičák nepředčí magičností a mýty žádná jiná část Jizerských hor. Cyklisté se sem vydávají málokdy, přestože zde byla vytvořena unikátní cyklostezka. Strmost, chlad i v parném létě, a temnota příliš nelákají. Už po několika letech voda, sníh a mráz z krásné cesty vytvořily stezku s rigoly a nebezpečně vyčnívajícími kameny.

Vydat se z Bedřichova na Rauscheckovu stezku napadne jen někoho, kdo nezná jinou cestu do Ferdinandova, nebo odvážlivce. Nejlépe je nechat auto v Liberci a použít autobus č. 18 do Bedřichova. Od sedla Maliníku i z Bedřichova, s nímž je spjata historie sklářů, vedou slušné šotolinové stezky, částečně po asfaltu nebo panelech. 

Cestou na Novou louku nelze minout Gahlerův kříž. Nechal ho postavit lesník na památku své zemřelé dcerky. Chata na Nové louce patřiladr. Daliboru Šámalovi, kancléři prezidenta T. G. Masaryka. U cesty je kámen s jeho emblémem. U Grégrova kříže už vede stezka pohodlně až k rozcestí Na hřebínku. Především o malé sakrální památky po celých Jizerských horách pečuje Patron, spolek libereckých i jabloneckých nadšenců.

Pokud cyklista pokračuje z Hřebínku přímo, projíždí kouzelnou Rauscheckovou stezkou. Po ní až k Velkému Štolpišskému vodopádu jsou umístěny tabule s popisem přírody a historie. Potom už nezbývá, než pustit se na stezku "drsňáků". Cesta spadá prudkými úseky s cetnými zatáčkami do údolí k u vodopádu Štolpichu, takže i zkušený jezdec má co dělat, aby se udržel v sedle.

Po pravé straně monstrózní balvany, vysmívající se svou magičností, skalní bludiště, věže. Tyčí se k nebesům, zatímco na druhé straně padá stráň do nekonečné hloubky. Hirschmannův kříž, asi v půli cesty, je poděkováním za zachráněný život lesníka, který se zde skrýval před bouřkou a odešel jen krátce předtím, než do tohoho místo uhodil blesk. Rauscheckova stezka končí po prudkém sjezdu pod Velkým Štolpichem. Jméno stezce dali horolezci, navštěvující skaliska a věže mezi Ořešníkem a Krásnou Máří.

Václav Aust z Ferdinadova byl vojákem u sapérů a po válce se stal lesním cestářem v polesí v okolí Hejnic. Když zestárnul, nechal se slyšet, že až zemře, nikdo nebude vědět kdy a kde: “Se mnou si nikdo starosti dělat nemusí, zmizím a nikdo mě už nenajde.“ A skutečně. Jen hajný z Hejnic vyprávěl, že když se vracel z obchůzky, zažil podivnou událost. Na cestě pod Čarostřelcem před ním vyskočil z průrvy mezi balvany jelen a za ním se poskakovala podivná bílá koule. Usoudil, že by to mohla být lebka a jelen ji kopýtkem skutálel do údolí. Nikde však kolem toho místa žádné tělo nenašel a ani lebku. Cestmistrovi říkali Rauscheck a od té doby se cesta pod rezervací Štolpich jmenuje Rauscheckova. Vydávají se na ni jen odvážlivci a otrlí bajkeři.

Po čtyřech kilometrech náročného sjezdu je možné si oddechnout u rozcestí pod Štolšpišským vodopádem a pak pokračovat podél bystrého Štolpišského potoka šotolinovou upravenou stezkou do Ferdinandova nebo až do Hejnic nebo Viničnou do Oldřichova v Hájích. Hajnice jsou významným poutním místem, kde se vždy počátkem prázdnin konají městské slavnosti.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Celkem 15 ročníků byla literární soutěž Internet a můj handicap doprovodnou akcí konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami. Nyní po dohodě s hlavním podporovatelem mění nejen název na Cena ČSOB Internet a můj handicap, ale hlavně kritéria a zaměření soutěže.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Handicap, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
13.12.2019

JIHOČESKÝ KRAJ: Jindřichohradecké úzkokolejky představují soubor dvou úzkokolejných drah s rozchodem 760 mm. Jsou jedinečným dopravním systémem s historickým a technickým významem pro celé území. Představují kulturní dědictví nadregionálního významu. Jsou častým cílem tuzemských i zahraničních návštěvníků. 

 

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Památky
Co se děje
13.12.2019

ČR: V listopadu zahájil příjem přihlášek do populární soutěže o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst, obcí a regionů. Jejich uzávěrka je 31. ledna  ve 14 hodin, v případě Ceny ministryně pro místní rozvoj za nejlepší turistickou prezentaci pak 28. února 2020. 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.12.2019

JIHOČESKÝ KRAJ: Kraj se v letošním roce nově připojil k projektu Rodinné pasy, jehož systém slev lze čerpat a využívat napříč celou Českou republikou, na Slovensku a také v Rakousku. Účast na projektu a využívání slev je pro rodiny díky podpoře Jihočeského kraje bezplatná a slevy mohou využít u smluvních partnerů v celé republice.

Celá ČR, Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Senioři, Ostatní
Co se děje
13.12.2019