sobota
20. července 2019
Svátek slaví: Ilja
Cyklostezka z Bedřichova vede do nitra Jizerských hor.
© Milan TurekHistorii lze poznat i ze sedla bicyklu

JIZERSKÉ HORY: Cyklostezky v Jizerských horách procházejí místy spjatými s historií krajiny a  životem předků. Cílem mnoha cyklistů bývá Smědava nebo Jizerka, kam přicházeli ptáčníci, dřevorubci a skláři. Janov na Nisou založil uprchlý vězeň, Rudolfov dva trestanci. Po pohodlných asfaltovýchcestách směřují výletníci častěji za občerstvením na Hřebínek a odtud do Ferdinandova. Náročná Rauscheckova stezka je opředena zajímavými až pohádkovým příběhy. Prochází podél bystřiny Malého Štolpichu v severní části hor.

Autor článku: 
Milan Turek

Romantický až děsivý, tajuplný kout v přírodní rezervaci Špičák nepředčí magičností a mýty žádná jiná část Jizerských hor. Cyklisté se sem vydávají málokdy, přestože zde byla vytvořena unikátní cyklostezka. Strmost, chlad i v parném létě, a temnota příliš nelákají. Už po několika letech voda, sníh a mráz z krásné cesty vytvořily stezku s rigoly a nebezpečně vyčnívajícími kameny.

Vydat se z Bedřichova na Rauscheckovu stezku napadne jen někoho, kdo nezná jinou cestu do Ferdinandova, nebo odvážlivce. Nejlépe je nechat auto v Liberci a použít autobus č. 18 do Bedřichova. Od sedla Maliníku i z Bedřichova, s nímž je spjata historie sklářů, vedou slušné šotolinové stezky, částečně po asfaltu nebo panelech. 

Cestou na Novou louku nelze minout Gahlerův kříž. Nechal ho postavit lesník na památku své zemřelé dcerky. Chata na Nové louce patřiladr. Daliboru Šámalovi, kancléři prezidenta T. G. Masaryka. U cesty je kámen s jeho emblémem. U Grégrova kříže už vede stezka pohodlně až k rozcestí Na hřebínku. Především o malé sakrální památky po celých Jizerských horách pečuje Patron, spolek libereckých i jabloneckých nadšenců.

Pokud cyklista pokračuje z Hřebínku přímo, projíždí kouzelnou Rauscheckovou stezkou. Po ní až k Velkému Štolpišskému vodopádu jsou umístěny tabule s popisem přírody a historie. Potom už nezbývá, než pustit se na stezku "drsňáků". Cesta spadá prudkými úseky s cetnými zatáčkami do údolí k u vodopádu Štolpichu, takže i zkušený jezdec má co dělat, aby se udržel v sedle.

Po pravé straně monstrózní balvany, vysmívající se svou magičností, skalní bludiště, věže. Tyčí se k nebesům, zatímco na druhé straně padá stráň do nekonečné hloubky. Hirschmannův kříž, asi v půli cesty, je poděkováním za zachráněný život lesníka, který se zde skrýval před bouřkou a odešel jen krátce předtím, než do tohoho místo uhodil blesk. Rauscheckova stezka končí po prudkém sjezdu pod Velkým Štolpichem. Jméno stezce dali horolezci, navštěvující skaliska a věže mezi Ořešníkem a Krásnou Máří.

Václav Aust z Ferdinadova byl vojákem u sapérů a po válce se stal lesním cestářem v polesí v okolí Hejnic. Když zestárnul, nechal se slyšet, že až zemře, nikdo nebude vědět kdy a kde: “Se mnou si nikdo starosti dělat nemusí, zmizím a nikdo mě už nenajde.“ A skutečně. Jen hajný z Hejnic vyprávěl, že když se vracel z obchůzky, zažil podivnou událost. Na cestě pod Čarostřelcem před ním vyskočil z průrvy mezi balvany jelen a za ním se poskakovala podivná bílá koule. Usoudil, že by to mohla být lebka a jelen ji kopýtkem skutálel do údolí. Nikde však kolem toho místa žádné tělo nenašel a ani lebku. Cestmistrovi říkali Rauscheck a od té doby se cesta pod rezervací Štolpich jmenuje Rauscheckova. Vydávají se na ni jen odvážlivci a otrlí bajkeři.

Po čtyřech kilometrech náročného sjezdu je možné si oddechnout u rozcestí pod Štolšpišským vodopádem a pak pokračovat podél bystrého Štolpišského potoka šotolinovou upravenou stezkou do Ferdinandova nebo až do Hejnic nebo Viničnou do Oldřichova v Hájích. Hajnice jsou významným poutním místem, kde se vždy počátkem prázdnin konají městské slavnosti.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: 22. července, začíná v USA, v Západní Virginii, 24. Jamboree – celosvětové skautské setkání. Z Česka na něj zamíří bezmála pět set skautů skautek, tedy nejpočetnější česká výprava všech dob. Historicky největší bude ale i samotné Jamboree, celkem se na akci chystá na pětačtyřicet tisíc skautů a skautek ze sto padesáti zemí světa. Společně vytvoří tábor zhruba o velikosti města Mladá Boleslav.

 

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
19.07.2019

ČR: Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlásil již podesáté soutěž o nejlepší Městskou knihovnu roku 2019. Záštitu nad soutěží převzal Svaz měst a obcí ČR. Cílem soutěže je ocenit nejlepší české knihovny, které jsou provozovány či zřizovány městy a motivovat je k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2019

OLOMOUC: Sdružení knihoven ČR a Ústřední knihovnická rada ČR pořádají konferenci: Knihovny současnosti 2019, která se bude konat pod záštitou doc. Mgr. Antonína Staňka, Ph.D. a hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka. Letošním mottem akce je 1919 - 2019 = KNIHOVNY, kterým reflektujeme stoleté výročí vzniku knihovního zákona.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
19.07.2019

ČR: Institut pro památky a kulturu, provozovatel redakce PROPAMÁTKY, se v červnu 2019 stal oficiálním členem Europa Nostra. Evropská síť sdružuje více než 250 neziskových organizací a dlouhodobě upozorňuje na hodnoty a význam kulturního dědictví.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
18.07.2019