pátek
18. října 2019
Svátek slaví: Lukáš
Cyklostezka z Bedřichova vede do nitra Jizerských hor.
© Milan TurekHistorii lze poznat i ze sedla bicyklu

JIZERSKÉ HORY: Cyklostezky v Jizerských horách procházejí místy spjatými s historií krajiny a  životem předků. Cílem mnoha cyklistů bývá Smědava nebo Jizerka, kam přicházeli ptáčníci, dřevorubci a skláři. Janov na Nisou založil uprchlý vězeň, Rudolfov dva trestanci. Po pohodlných asfaltovýchcestách směřují výletníci častěji za občerstvením na Hřebínek a odtud do Ferdinandova. Náročná Rauscheckova stezka je opředena zajímavými až pohádkovým příběhy. Prochází podél bystřiny Malého Štolpichu v severní části hor.

Autor článku: 
Milan Turek

Romantický až děsivý, tajuplný kout v přírodní rezervaci Špičák nepředčí magičností a mýty žádná jiná část Jizerských hor. Cyklisté se sem vydávají málokdy, přestože zde byla vytvořena unikátní cyklostezka. Strmost, chlad i v parném létě, a temnota příliš nelákají. Už po několika letech voda, sníh a mráz z krásné cesty vytvořily stezku s rigoly a nebezpečně vyčnívajícími kameny.

Vydat se z Bedřichova na Rauscheckovu stezku napadne jen někoho, kdo nezná jinou cestu do Ferdinandova, nebo odvážlivce. Nejlépe je nechat auto v Liberci a použít autobus č. 18 do Bedřichova. Od sedla Maliníku i z Bedřichova, s nímž je spjata historie sklářů, vedou slušné šotolinové stezky, částečně po asfaltu nebo panelech. 

Cestou na Novou louku nelze minout Gahlerův kříž. Nechal ho postavit lesník na památku své zemřelé dcerky. Chata na Nové louce patřiladr. Daliboru Šámalovi, kancléři prezidenta T. G. Masaryka. U cesty je kámen s jeho emblémem. U Grégrova kříže už vede stezka pohodlně až k rozcestí Na hřebínku. Především o malé sakrální památky po celých Jizerských horách pečuje Patron, spolek libereckých i jabloneckých nadšenců.

Pokud cyklista pokračuje z Hřebínku přímo, projíždí kouzelnou Rauscheckovou stezkou. Po ní až k Velkému Štolpišskému vodopádu jsou umístěny tabule s popisem přírody a historie. Potom už nezbývá, než pustit se na stezku "drsňáků". Cesta spadá prudkými úseky s cetnými zatáčkami do údolí k u vodopádu Štolpichu, takže i zkušený jezdec má co dělat, aby se udržel v sedle.

Po pravé straně monstrózní balvany, vysmívající se svou magičností, skalní bludiště, věže. Tyčí se k nebesům, zatímco na druhé straně padá stráň do nekonečné hloubky. Hirschmannův kříž, asi v půli cesty, je poděkováním za zachráněný život lesníka, který se zde skrýval před bouřkou a odešel jen krátce předtím, než do tohoho místo uhodil blesk. Rauscheckova stezka končí po prudkém sjezdu pod Velkým Štolpichem. Jméno stezce dali horolezci, navštěvující skaliska a věže mezi Ořešníkem a Krásnou Máří.

Václav Aust z Ferdinadova byl vojákem u sapérů a po válce se stal lesním cestářem v polesí v okolí Hejnic. Když zestárnul, nechal se slyšet, že až zemře, nikdo nebude vědět kdy a kde: “Se mnou si nikdo starosti dělat nemusí, zmizím a nikdo mě už nenajde.“ A skutečně. Jen hajný z Hejnic vyprávěl, že když se vracel z obchůzky, zažil podivnou událost. Na cestě pod Čarostřelcem před ním vyskočil z průrvy mezi balvany jelen a za ním se poskakovala podivná bílá koule. Usoudil, že by to mohla být lebka a jelen ji kopýtkem skutálel do údolí. Nikde však kolem toho místa žádné tělo nenašel a ani lebku. Cestmistrovi říkali Rauscheck a od té doby se cesta pod rezervací Štolpich jmenuje Rauscheckova. Vydávají se na ni jen odvážlivci a otrlí bajkeři.

Po čtyřech kilometrech náročného sjezdu je možné si oddechnout u rozcestí pod Štolšpišským vodopádem a pak pokračovat podél bystrého Štolpišského potoka šotolinovou upravenou stezkou do Ferdinandova nebo až do Hejnic nebo Viničnou do Oldřichova v Hájích. Hajnice jsou významným poutním místem, kde se vždy počátkem prázdnin konají městské slavnosti.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Nová galerie současného českého umění PragArtswork Gallery se otevřela veřejnosti. Na adrese Vinohradská 39 bude vystavovat díla současných českých umělců a pořádat workshopy a diskusní večery věnované současné scéně i konzultacím v oblasti investic do umění pro soukromé i korporátní zájemce. Pro širokou veřejnost rovněž plánuje rozsáhlou listopadovou pop-up exhibici na pražské Palmovce.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
18.10.2019

HRADEC KRÁLOVÉ: Překvapení, zážitky, tematický program – to vše chystá na páteční večer Bio Central. Tentokrát diváci opustí tradiční prostor kinosálu a na jeden večer zakotví v Galerii moderního umění. Projekce filmu, která je zastřena tajemstvím, přináší nový prožitek ze sledování filmu. Ten je do poslední chvíle tajemstvím. Diváci mají ale drobné indicie a pokyny, díky kterým se stanou sami aktéry jednoho večera. Začátek programu je 18. října – sraz u Galerie je v 19:30 hodin.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Pozvánky na akce, Co se děje
18.10.2019

BRNO: Oslavy 30 let svobody, které si za pár týdnů připomene celá republika, v Brně už začaly. Na náměstí Svobody vyrostl nepřehlédnutelný projekční dóm, ve kterém mohou lidé zhruba každou půlhodinu zhlédnout speciálně připravené 3D představení kombinované s videomappingem. Oragnizátoři přitom mysleli hlavně na tu část veřejnosti, která si sametovou revoluci a zvláště to, co co jí předcházelo, nepamatuje. 

Jihomoravský kraj
Ostatní
Co se děje
18.10.2019

OSTRAVA: Jantarové schodiště slávy bylo v říjnu 2019 odhaleno na ostravské Bolt Tower, tedy bývalé Vysoké peci číslo 1 v Dolních Vítkovicích. Každý rok zde přibydou dvě hvězdy se jmény nejvýraznějších žijících umělců Moravskoslezského kraje, držitelů Ceny Jantar za celoživotní přínos v oblasti kultury. Oceněné umělce na Bolt Tower připomínají hvězdy s rezavějící patinou.

Moravskoslezský kraj
Ostatní
Co se děje
18.10.2019