úterý
22. ledna 2019
Svátek slaví: Slavomír
© www.mkcr.czHistorickým městem roku 2017 se staly Slavonice

PRAHA: V úterý 17. dubna 2018 se na Pražském hradě uskutečnilo slavnostní setkání u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. V rámci programu byl vyhlášen vítěz celostátní soutěže Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2017.

Autor článku: 
Simona Cigánková

Vítězné město, kterým se staly Slavonice, může po dobu roku 2018 užívat titul „Historické město roku 2017“. Součástí ceny je také finanční odměna ve výši 1 000 000  Kč. Cenu ministra pro místní rozvoj vyhrála města Brtnice a Vysoké Mýto, která získala po 100 000 Kč z Ministerstva pro místní rozvoj. Cenu časopisu Moderní obec získalo město Štramberk.

Krajská vítězství v soutěži vybojovala města (v abecedním pořadí): Boskovice, Brtnice, Holešov, Hradec Králové, Karlovy Vary, Klatovy, Kolín, Nový Bor, městská část Praha 1, Slavonice, Šternberk, Štramberk, Vysoké Mýto, Žatec. Za krajská vítězství v soutěži města obdrží taktéž finanční ohodnocení ve výši 100 000 Kč. 

Uvedené výhry v soutěži města využijí na obnovu kulturních památek v rámci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón v roce 2018.

Vyhlašovateli soutěže jsou Ministerstvo kultury a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a Ministerstvo pro místní rozvoj.

Za dobu existence Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, tj. od roku 1993, vložil stát do obnovy kulturních památek na území městských památkových rezervací a městských památkových zón 5,049 mld. Kč a podílel se tak na obnově 16 tisíc kulturních památek. Celkové náklady na obnovu kulturních památek dosáhly více než 13,095 mld. Kč.

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

ZDROJ

 

Mohlo by vás také zajímat...

BEROUN: Křišťálové ceny 32. ročníku audiovizuálních cen TRILOBIT 2019 jsou od včerejšího večera v rukou svých laureátů. Nejzdařilejší snímky uplynulého roku s výraznou estetickou, etickou či společenskou hodnotou vyhlásil a ocenil Český filmový a televizní svaz FITES ve spolupráci s městem Beroun a Městským kulturním centrem Beroun.

Celá ČR, Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.01.2019

OSTRAVA: Přístavba bývalých městských jatek bude sídlem kreativního mezinárodního kulturního centra. Budova přístavby jatek z 30. let minulého století se skládá z šesti různých konstrukčních systémů, navzájem stavebně propojených, s výměrou 5 035 metrů čtverečních. Pro zajímavost, výměra sousedících památkově chráněných historických jatek (budoucím sídlem Plato) činí 20 381 m2 . 

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
21.01.2019

OLOMOUC: Univerzita Palackého se v letošním roce ještě intenzivněji zaměří na výzkum kulturních a kreativních průmyslů (KKP). Analyzovat současnou situaci, vytvářet v Olomouci kreativní a inspirativní prostředí pro start-upy, a zamezovat tak odlivu talentovaných lidí z olomoucké aglomerace jí nově umožní i získané grantové prostředky od Technologické agentury České republiky.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
21.01.2019

LIBEREC: Rekordní bezmála třicítku nominací nasbíral třetí ročník soutěže o nejlepší kulturní počin za rok 2018. Z běžného přehledu uchazečů, jejichž příjem se uzavřel 4. ledna 2019, je přitom už teď patrné, že o první tři místa svede souboj hned několik velmi silných soupeřů. Vyhodnocení soutěže letos připadne kulturnímu výboru zastupitelstva.

Liberecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
21.01.2019