pondělí
22. října 2018
Svátek slaví: Sabina
© www.mkcr.czHistorickým městem roku 2017 se staly Slavonice

PRAHA: V úterý 17. dubna 2018 se na Pražském hradě uskutečnilo slavnostní setkání u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. V rámci programu byl vyhlášen vítěz celostátní soutěže Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2017.

Autor článku: 
Simona Cigánková

Vítězné město, kterým se staly Slavonice, může po dobu roku 2018 užívat titul „Historické město roku 2017“. Součástí ceny je také finanční odměna ve výši 1 000 000  Kč. Cenu ministra pro místní rozvoj vyhrála města Brtnice a Vysoké Mýto, která získala po 100 000 Kč z Ministerstva pro místní rozvoj. Cenu časopisu Moderní obec získalo město Štramberk.

Krajská vítězství v soutěži vybojovala města (v abecedním pořadí): Boskovice, Brtnice, Holešov, Hradec Králové, Karlovy Vary, Klatovy, Kolín, Nový Bor, městská část Praha 1, Slavonice, Šternberk, Štramberk, Vysoké Mýto, Žatec. Za krajská vítězství v soutěži města obdrží taktéž finanční ohodnocení ve výši 100 000 Kč. 

Uvedené výhry v soutěži města využijí na obnovu kulturních památek v rámci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón v roce 2018.

Vyhlašovateli soutěže jsou Ministerstvo kultury a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a Ministerstvo pro místní rozvoj.

Za dobu existence Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, tj. od roku 1993, vložil stát do obnovy kulturních památek na území městských památkových rezervací a městských památkových zón 5,049 mld. Kč a podílel se tak na obnově 16 tisíc kulturních památek. Celkové náklady na obnovu kulturních památek dosáhly více než 13,095 mld. Kč.

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

ZDROJ

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Česká mincovna vydává zlatou medaili a stříbrnou minci s motivem Národního muzea, které letos slaví 200 let od svého založení. Půluncová medaile ve zlatě je součástí volného cyklu věnovaného nejkrásnějším nerealizovaným návrhům, které byly přihlášeny do soutěží České národní banky. 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
22.10.2018

OSTRAVA: Nejlepší knihovníci v Moravskoslezském kraji zdolali pomyslnou K2. Ocenění KNIHOVNICKÁ K2 podporuje knihovnictví a jeho společenský i vzdělávací význam. 10. října 2018 u příležitosti Týdne knihoven předal náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo tři ceny a dvě čestná uznání výjimečným knihovníkům. 

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.10.2018

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ:  ...Vznikne například Archa Krkonoš. Na zasedání Monitorovacího výboru programu Interreg V-A ČR - Polsko, které se konalo v Olomouci, bylo podpořeno celkem 19 projektů. Do devíti z nich jsou zapojeni partneři z Královéhradeckého kraje nebo Evropského seskupení pro územní spolupráci NOVUM, kde je aktivním členem rovněž Královéhradecký kraj. 

Královéhradecký kraj, zahraničí
Granty
Co se děje
22.10.2018

ČR: Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků / Česká sekce AICA pořádají každoročně pro umělce do 30 let soutěž Ceny kritiky za mladou malbu, za účelem usnadnění jejich vstupu na profesionální výtvarnou scénu. V roce 2019 se bude konat 12. ročník. 

Celá ČR
Děti a mládež, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.10.2018