pondělí
20. srpna 2018
Svátek slaví: Bernard
© www.mkcr.czHistorickým městem roku 2017 se staly Slavonice

PRAHA: V úterý 17. dubna 2018 se na Pražském hradě uskutečnilo slavnostní setkání u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. V rámci programu byl vyhlášen vítěz celostátní soutěže Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2017.

Autor článku: 
Simona Cigánková

Vítězné město, kterým se staly Slavonice, může po dobu roku 2018 užívat titul „Historické město roku 2017“. Součástí ceny je také finanční odměna ve výši 1 000 000  Kč. Cenu ministra pro místní rozvoj vyhrála města Brtnice a Vysoké Mýto, která získala po 100 000 Kč z Ministerstva pro místní rozvoj. Cenu časopisu Moderní obec získalo město Štramberk.

Krajská vítězství v soutěži vybojovala města (v abecedním pořadí): Boskovice, Brtnice, Holešov, Hradec Králové, Karlovy Vary, Klatovy, Kolín, Nový Bor, městská část Praha 1, Slavonice, Šternberk, Štramberk, Vysoké Mýto, Žatec. Za krajská vítězství v soutěži města obdrží taktéž finanční ohodnocení ve výši 100 000 Kč. 

Uvedené výhry v soutěži města využijí na obnovu kulturních památek v rámci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón v roce 2018.

Vyhlašovateli soutěže jsou Ministerstvo kultury a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a Ministerstvo pro místní rozvoj.

Za dobu existence Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, tj. od roku 1993, vložil stát do obnovy kulturních památek na území městských památkových rezervací a městských památkových zón 5,049 mld. Kč a podílel se tak na obnově 16 tisíc kulturních památek. Celkové náklady na obnovu kulturních památek dosáhly více než 13,095 mld. Kč.

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

ZDROJ

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Den nepřečtených knih se koná 31. srpna a je dnem jako stvořeným pro čtení. Iniciativa Den nepřečtených knih se pokouší zaměřit naši pozornost na nedočtené knihy, které pouze leží v našich knihovnách. Můžete strávit den s nedočtenou knihou v ruce, ale také se zamyslet nad jejich dalším osudem...

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
17.08.2018

LITOMĚŘICE: 6. ročník „Litoměřických svátků hudby“ s českým programem a českými sólisty oslaví 100 let od vzniku repbliky. ​Zazní hudebních děl a operních árií českých a moravských velikánů, jako jsou Bedřich Smetana, Antonín Dvořák a Leoš Janáček. 

Ústecký kraj
Soutěže a festivaly, Živé umění
Pozvánky na akce, Co se děje
16.08.2018

LIBERECKÝ KRAJ: I letos kraj podpořil v rámci svého dotačního fondu řemeslníky, kteří se věnují původní řemeslné tvorbě. Pro turisty se tak nabízí možnost podívat se do výroby a vyzkoušet si celou řadu tradičních řemesel – zpracování ovčí vlny, výroba papíru, textilní tisk, keramika a další.

Liberecký kraj
Cestovní ruch, Lidová kultura
Co se děje
16.08.2018

ČR: Jablonecká Česká mincovna razí zlatou minci k vydání první Československé známky. Známka, jejíž předlohu navrhl Alfons Mucha, byla vytištěna jenom pár měsíců po vzniku republiky v roce 1918. Další emisí z volného cyklu půlgramových zlatých mincí uložených do replik dobových pohlednic se rozšiřují řady mincí a medailí připomínající významný mezník naší historie – vznik první republiky.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
14.08.2018