čtvrtek
24. května 2018
Svátek slaví: Jana
© www.mkcr.czHistorickým městem roku 2017 se staly Slavonice

PRAHA: V úterý 17. dubna 2018 se na Pražském hradě uskutečnilo slavnostní setkání u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. V rámci programu byl vyhlášen vítěz celostátní soutěže Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2017.

Autor článku: 
Simona Cigánková

Vítězné město, kterým se staly Slavonice, může po dobu roku 2018 užívat titul „Historické město roku 2017“. Součástí ceny je také finanční odměna ve výši 1 000 000  Kč. Cenu ministra pro místní rozvoj vyhrála města Brtnice a Vysoké Mýto, která získala po 100 000 Kč z Ministerstva pro místní rozvoj. Cenu časopisu Moderní obec získalo město Štramberk.

Krajská vítězství v soutěži vybojovala města (v abecedním pořadí): Boskovice, Brtnice, Holešov, Hradec Králové, Karlovy Vary, Klatovy, Kolín, Nový Bor, městská část Praha 1, Slavonice, Šternberk, Štramberk, Vysoké Mýto, Žatec. Za krajská vítězství v soutěži města obdrží taktéž finanční ohodnocení ve výši 100 000 Kč. 

Uvedené výhry v soutěži města využijí na obnovu kulturních památek v rámci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón v roce 2018.

Vyhlašovateli soutěže jsou Ministerstvo kultury a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a Ministerstvo pro místní rozvoj.

Za dobu existence Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, tj. od roku 1993, vložil stát do obnovy kulturních památek na území městských památkových rezervací a městských památkových zón 5,049 mld. Kč a podílel se tak na obnově 16 tisíc kulturních památek. Celkové náklady na obnovu kulturních památek dosáhly více než 13,095 mld. Kč.

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

ZDROJ

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ČR: Bohatě ilustrovaná Staropražská kuchařka poutavě zasvětí do kulinářského světa historické Prahy. Kaldoun, kreplach, hlemýždí sekaná, pražská šunka... Znovu objevené recepty z Prahy dob minulých vychází v knize Staropražská kuchařka nedávno zesnulého znalce historické kuchyně Viktora Faktora doplněné jedinečnými kolážemi Miroslava Huptycha.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura
Co se děje
24.05.2018

ČR: Cenu „Senior roku“ vyhlásila Nadace Charty 77 v rámci svého projektu Senzační senioři (SenSen). Cílem je podpora seniorů jako významné části naší společnosti a zdůraznění jejich výjimečných výkonů, počinů a prací. Nominovat můžete ve třech kategoriích jednotlivce a kluby, a to do 31. 7. 2018.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Senioři, Soutěže a festivaly
Co se děje
24.05.2018

OLOMOUC: Olomouc region Card je turistická karta, která vás opravňuje v Olomouci, na Střední Moravě a v Jeseníkách navštívit zdarma více než 100 nejzajímavějších míst (hrady, zámky, muzea, zoo a další místa) a dále vám umožňuje čerpat atraktivní slevy na více než 90 místech.

Olomoucký kraj
Cestovní ruch, Památky
Co se děje
24.05.2018

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: Projekt Otevřené chrámy, který vznikl v minulém roce a setkal se s velkým zájmem, pokračuje.  Od 1. května až do konce října 2018 mohou zájemci navštívit 33 sakrálních památek mimo pravidelné bohoslužby. Návštěvníkům se bude na všech místech věnovat vyškolený průvodce, vstup je bezplatný. 

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Památky
Co se děje
24.05.2018