úterý
23. října 2018
Svátek slaví: Teodor
Heliodor Píka na zlatém dukátu
© zdroj: www.omnimedia.czGenerála Heliodora Píku připomene zlatý dukát a stříbrná pamětní medaile

ČR: Česká mincovna vzdává hold generálu Heliodoru Píkovi na zlatém dukátu a stříbrné medaili. V rámci sběratelské série Národní hrdinové se jedná letos o druhou emisi, která připomíná další významnou osobnost, která svůj život zasvětila boji za svou zem. Heliodor Píka nikdy nezradil své ideály, za což zaplatil svým životem, kdy byl po vykonstruovaném procesu v roce 1949 popraven.

Autor článku: 
TZ/ika

Sběratelská série Národní hrdinové pokračuje pátou z celkových 19 emisí. „Po Janu Patočkovi, Jozefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi, Aloisu Rašínovi a Bedřichu Homolovi se Česká mincovna rozhodla prokázat úctu dalšímu z řady mužů, kteří celý svůj život bojovali za svou zem,“ uvedl Jaroslav Černý z České mincovny.

Stříbrná medaile i zlatý dukát opět pochází z dílny zkušeného akademického sochaře Jiřího Dostála. Na averzní straně je vyobrazen portrét Heliodora Píky spolu s opisy ARMÁDNÍ GENERÁL HELIODOR PÍKA, 1897, DIPLOMAT A VLASTENEC. Text POPRAVEN 1949 je symbolicky umístěn na krk Generála Píky. Reverzní straně vévodí nápis VRAŽDA JMÉNEM REPUBLIKY, umocněný symboly totality srpem a kladivem. Ve spodní části je zobrazena lipová ratolest.

Zlatý dukát o průměru 20 mm a váze 3,49 gramu je vydán v emisi 500 kusů a je možno jej zakoupit za cenu 6 250 Kč. Stříbrná medaile o průměru 37 mm váží 31,1 gramů a je vyražena v nákladu 1 000 kusů při ceně 1 550 Kč. Dukát a medaile jsou uloženy ve speciálním balení v podobě knížky s informacemi o životě Heliodora Píky.

Heliodor Prokop Píka se narodil 3. července 1897 v ŠtítiněOpavy do rodiny vesnického koláře Ignáce Píky. Celý svůj život zasvětil boji za osvobození vlasti. Byl to vynikající voják, diplomat a divizní generál, který nadřazoval zájmy národa zájmům osobním. Tento zásadový demokrat dával najevo již během své diplomatické mise v Sovětském svaze za 2. světové války, že se nestane nástrojem komunistické strany a nikdy nezradil své ideály, za což položil i svůj život. Heliodor Píka, komunistům nepohodlný veterán z první i druhé světové války, byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen na smrt a v roce 1949 popraven.

Více informací naleznete na internetových stránkách www.ceskamincovna.cz

Celá TZ přiložena.

Zdroj: www.omnimedia.cz

Mohlo by vás také zajímat...

OSTRAVA: Antikvariát a klub Fiducia vydal anglickou verzi oblíbené Mapy ostravských výletů, ve spolupráci s Filozofickou fakultou Ostravské univerzity a okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu. Mapa v anglické verzi formou dvaceti pěších tras představuje atraktivní, ale i obecně málo známá, a přitom něčím pozoruhodná či výjimečná místa tohoto svérázného města.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Menšiny a cizinci
Co se děje
23.10.2018

ČR: Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. (AMG), vyhlásila pro rok 2018 v rámci cyklu Muzea a 20. století kampaň na téma „Muzea a vznik ČSR aneb 100 let od ukončení I. světové válkyʺ. Do kampaně je v této chvíli přihlášeno 85 projektů, na jejichž organizaci se podílí celkem 55 muzeí, galerií a dalších subjektů.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
23.10.2018

ČR: Festival nového divadla Malá inventura vypisuje otevřenou výzvu do programové sekce Tažní ptáci, která je určena projektům bez trvalého institucionálního zázemí. Přihlášky se přijmají do 31. 10. 2018, zaslané po 31. 10. 2018 nebudou akceptovány!

Celá ČR, Hl. m. Praha
Soutěže a festivaly
Co se děje
23.10.2018

ČR: Příležitost pro mladé umělce, nové umělecké skupiny a absolventy uměleckých škol (do 3 let od absolutoria), kteří působí v oblasti nového divadla nabízí Nová síť. Představte své projekty na festivalu Malá inventura v Praze a dále v regionech ČR!

Celá ČR
Soutěže a festivaly
Co se děje
23.10.2018