středa
22. května 2019
Svátek slaví: Emil
Heliodor Píka na zlatém dukátu
© zdroj: www.omnimedia.czGenerála Heliodora Píku připomene zlatý dukát a stříbrná pamětní medaile

ČR: Česká mincovna vzdává hold generálu Heliodoru Píkovi na zlatém dukátu a stříbrné medaili. V rámci sběratelské série Národní hrdinové se jedná letos o druhou emisi, která připomíná další významnou osobnost, která svůj život zasvětila boji za svou zem. Heliodor Píka nikdy nezradil své ideály, za což zaplatil svým životem, kdy byl po vykonstruovaném procesu v roce 1949 popraven.

Autor článku: 
TZ/ika

Sběratelská série Národní hrdinové pokračuje pátou z celkových 19 emisí. „Po Janu Patočkovi, Jozefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi, Aloisu Rašínovi a Bedřichu Homolovi se Česká mincovna rozhodla prokázat úctu dalšímu z řady mužů, kteří celý svůj život bojovali za svou zem,“ uvedl Jaroslav Černý z České mincovny.

Stříbrná medaile i zlatý dukát opět pochází z dílny zkušeného akademického sochaře Jiřího Dostála. Na averzní straně je vyobrazen portrét Heliodora Píky spolu s opisy ARMÁDNÍ GENERÁL HELIODOR PÍKA, 1897, DIPLOMAT A VLASTENEC. Text POPRAVEN 1949 je symbolicky umístěn na krk Generála Píky. Reverzní straně vévodí nápis VRAŽDA JMÉNEM REPUBLIKY, umocněný symboly totality srpem a kladivem. Ve spodní části je zobrazena lipová ratolest.

Zlatý dukát o průměru 20 mm a váze 3,49 gramu je vydán v emisi 500 kusů a je možno jej zakoupit za cenu 6 250 Kč. Stříbrná medaile o průměru 37 mm váží 31,1 gramů a je vyražena v nákladu 1 000 kusů při ceně 1 550 Kč. Dukát a medaile jsou uloženy ve speciálním balení v podobě knížky s informacemi o životě Heliodora Píky.

Heliodor Prokop Píka se narodil 3. července 1897 v ŠtítiněOpavy do rodiny vesnického koláře Ignáce Píky. Celý svůj život zasvětil boji za osvobození vlasti. Byl to vynikající voják, diplomat a divizní generál, který nadřazoval zájmy národa zájmům osobním. Tento zásadový demokrat dával najevo již během své diplomatické mise v Sovětském svaze za 2. světové války, že se nestane nástrojem komunistické strany a nikdy nezradil své ideály, za což položil i svůj život. Heliodor Píka, komunistům nepohodlný veterán z první i druhé světové války, byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen na smrt a v roce 1949 popraven.

Více informací naleznete na internetových stránkách www.ceskamincovna.cz

Celá TZ přiložena.

Zdroj: www.omnimedia.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Veronika Hurdová, známá spíše pod jménem Krkavčí matka, se vepsala do povědomí čtenářů díky svému blogu, ve kterém otvírá témata, pro některé čtenáře kontroverzní. Vycházejí z jejího osobního života a otevřeně ve svých příspěvcích hovoří o vlastních prožitcích a názorech. Skrze ztrátu svého manžela během svého třetího těhotenství, dostává například otázku smrti a následné vypořádání se s ní, mezi témata, o kterých je třeba mluvit. Nešetří také kritikou na současné školství a přibližuje cestu stále více se rozrůstajícího domácího vzdělávání. Doposud jí vyšlo jedenáct knih, stále píše blog Krkavčí matka a jezdí po celé republice o svých názorech besedovat.

Celá ČR
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Články a komentáře
21.05.2019

MORAVSKÝ KRUMLOV: V galerii Knížecí dům v Moravském Krumlově se 13. května konala vernisáž k výstavě vtipů Jiřího Wintera a Miroslava Švandrlíka s názvem Léto s Nepraktou společně se křtem knihy Znojemsko z nebe.

Jihomoravský kraj
Knihy, literatura, média
Co se děje
22.05.2019

ČR: Redakce zpravodajství České televize přichází s novou formou zpravodajského obsahu – komiksem. Obrazové příběhy vznikají na základě reportáží odvysílaných v pořadech České televize. Již nyní je k dispozici třicet komiksů a počínaje dneškem se jejich řady ještě rozšíří - každý den bude uveřejněn jeden nový. Zvolený formát si klade za cíl přilákat především mladší generaci. Komiksy jsou dostupné na webu ČT24 a na adrese www.komiksy24.cz.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
22.05.2019

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Českobudějovický dětský pěvecký sbor Carmína zahájil ve školním roce 2018/2019 svoji 13. koncertní sezónu. Sdružuje 250 dětí a studentů základních, středních a vysokých škol a působí pod hlavičkou ZŠ a MŠ J. Š. Baara. Vzrůstající počet dětí nasvědčuje o velkém zájmu sbor navštěvovat.

Jihočeský kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
21.05.2019