pondělí
25. června 2018
Svátek slaví: Ivan
Heliodor Píka na zlatém dukátu
© zdroj: www.omnimedia.czGenerála Heliodora Píku připomene zlatý dukát a stříbrná pamětní medaile

ČR: Česká mincovna vzdává hold generálu Heliodoru Píkovi na zlatém dukátu a stříbrné medaili. V rámci sběratelské série Národní hrdinové se jedná letos o druhou emisi, která připomíná další významnou osobnost, která svůj život zasvětila boji za svou zem. Heliodor Píka nikdy nezradil své ideály, za což zaplatil svým životem, kdy byl po vykonstruovaném procesu v roce 1949 popraven.

Autor článku: 
TZ/ika

Sběratelská série Národní hrdinové pokračuje pátou z celkových 19 emisí. „Po Janu Patočkovi, Jozefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi, Aloisu Rašínovi a Bedřichu Homolovi se Česká mincovna rozhodla prokázat úctu dalšímu z řady mužů, kteří celý svůj život bojovali za svou zem,“ uvedl Jaroslav Černý z České mincovny.

Stříbrná medaile i zlatý dukát opět pochází z dílny zkušeného akademického sochaře Jiřího Dostála. Na averzní straně je vyobrazen portrét Heliodora Píky spolu s opisy ARMÁDNÍ GENERÁL HELIODOR PÍKA, 1897, DIPLOMAT A VLASTENEC. Text POPRAVEN 1949 je symbolicky umístěn na krk Generála Píky. Reverzní straně vévodí nápis VRAŽDA JMÉNEM REPUBLIKY, umocněný symboly totality srpem a kladivem. Ve spodní části je zobrazena lipová ratolest.

Zlatý dukát o průměru 20 mm a váze 3,49 gramu je vydán v emisi 500 kusů a je možno jej zakoupit za cenu 6 250 Kč. Stříbrná medaile o průměru 37 mm váží 31,1 gramů a je vyražena v nákladu 1 000 kusů při ceně 1 550 Kč. Dukát a medaile jsou uloženy ve speciálním balení v podobě knížky s informacemi o životě Heliodora Píky.

Heliodor Prokop Píka se narodil 3. července 1897 v ŠtítiněOpavy do rodiny vesnického koláře Ignáce Píky. Celý svůj život zasvětil boji za osvobození vlasti. Byl to vynikající voják, diplomat a divizní generál, který nadřazoval zájmy národa zájmům osobním. Tento zásadový demokrat dával najevo již během své diplomatické mise v Sovětském svaze za 2. světové války, že se nestane nástrojem komunistické strany a nikdy nezradil své ideály, za což položil i svůj život. Heliodor Píka, komunistům nepohodlný veterán z první i druhé světové války, byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen na smrt a v roce 1949 popraven.

Více informací naleznete na internetových stránkách www.ceskamincovna.cz

Celá TZ přiložena.

Zdroj: www.omnimedia.cz

Mohlo by vás také zajímat...

JÍLOVÉ: Jílové u Prahy se do dějin našeho státu zapsalo doslova zlatem, jak prorokovala vědma Libuše. Dlouhý by byl výčet všeho – počínaje  korunovačními klenoty a konče nejen pražskými stavbami.

Středočeský kraj
Památky
Pozvánka na výlet
22.06.2018

PRAHA: 19. ročník Letních slavností staré hudby se vydá na objevnou expedici s podtitulem „Mediterraneo“. Od 10. července do 8. srpna se sedmkrát zastaví a rozhlédne po hudebním světě v krajích, kde jsou uloženy kořeny dávných kultur, které spoluvytvářely a ovlivňovaly nejrůznější evropské tradice i historii.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Živé umění
Zpráva týdne, Co se děje
22.06.2018

PRAHA: Divadlo u.s. MARVIN hledá do nové hry posily pro role dvojčat (děvčat), i jednotlivě. Věk kolem 30 let (cca 25-35), štíhlá postava, mladistvý vzhled (dvojčata budou 18letá). Nutnou podmínkou je opravdový zájem o působení v amatérském divadle.

Hl. m. Praha, Středočeský kraj
Živé umění
Co se děje
22.06.2018

ČR: Nadační program Perpedes přispívá k užšímu propojení uměleckých a kulturních aktivit s životem různých sociálních vrstev a komunit v místním a regionálním měřítku. Zaměřuje se na posílení menších individuálních nebo občanských iniciativ, pohybujících se nebo vstupujících do mezioborové spolupráce v rámci současného umění a reflektujících společenské či environmentální souvislosti.

Celá ČR
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
21.06.2018