úterý
22. ledna 2019
Svátek slaví: Slavomír
Heliodor Píka na zlatém dukátu
© zdroj: www.omnimedia.czGenerála Heliodora Píku připomene zlatý dukát a stříbrná pamětní medaile

ČR: Česká mincovna vzdává hold generálu Heliodoru Píkovi na zlatém dukátu a stříbrné medaili. V rámci sběratelské série Národní hrdinové se jedná letos o druhou emisi, která připomíná další významnou osobnost, která svůj život zasvětila boji za svou zem. Heliodor Píka nikdy nezradil své ideály, za což zaplatil svým životem, kdy byl po vykonstruovaném procesu v roce 1949 popraven.

Autor článku: 
TZ/ika

Sběratelská série Národní hrdinové pokračuje pátou z celkových 19 emisí. „Po Janu Patočkovi, Jozefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi, Aloisu Rašínovi a Bedřichu Homolovi se Česká mincovna rozhodla prokázat úctu dalšímu z řady mužů, kteří celý svůj život bojovali za svou zem,“ uvedl Jaroslav Černý z České mincovny.

Stříbrná medaile i zlatý dukát opět pochází z dílny zkušeného akademického sochaře Jiřího Dostála. Na averzní straně je vyobrazen portrét Heliodora Píky spolu s opisy ARMÁDNÍ GENERÁL HELIODOR PÍKA, 1897, DIPLOMAT A VLASTENEC. Text POPRAVEN 1949 je symbolicky umístěn na krk Generála Píky. Reverzní straně vévodí nápis VRAŽDA JMÉNEM REPUBLIKY, umocněný symboly totality srpem a kladivem. Ve spodní části je zobrazena lipová ratolest.

Zlatý dukát o průměru 20 mm a váze 3,49 gramu je vydán v emisi 500 kusů a je možno jej zakoupit za cenu 6 250 Kč. Stříbrná medaile o průměru 37 mm váží 31,1 gramů a je vyražena v nákladu 1 000 kusů při ceně 1 550 Kč. Dukát a medaile jsou uloženy ve speciálním balení v podobě knížky s informacemi o životě Heliodora Píky.

Heliodor Prokop Píka se narodil 3. července 1897 v ŠtítiněOpavy do rodiny vesnického koláře Ignáce Píky. Celý svůj život zasvětil boji za osvobození vlasti. Byl to vynikající voják, diplomat a divizní generál, který nadřazoval zájmy národa zájmům osobním. Tento zásadový demokrat dával najevo již během své diplomatické mise v Sovětském svaze za 2. světové války, že se nestane nástrojem komunistické strany a nikdy nezradil své ideály, za což položil i svůj život. Heliodor Píka, komunistům nepohodlný veterán z první i druhé světové války, byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen na smrt a v roce 1949 popraven.

Více informací naleznete na internetových stránkách www.ceskamincovna.cz

Celá TZ přiložena.

Zdroj: www.omnimedia.cz

Mohlo by vás také zajímat...

BEROUN: Křišťálové ceny 32. ročníku audiovizuálních cen TRILOBIT 2019 jsou od včerejšího večera v rukou svých laureátů. Nejzdařilejší snímky uplynulého roku s výraznou estetickou, etickou či společenskou hodnotou vyhlásil a ocenil Český filmový a televizní svaz FITES ve spolupráci s městem Beroun a Městským kulturním centrem Beroun.

Celá ČR, Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.01.2019

OSTRAVA: Přístavba bývalých městských jatek bude sídlem kreativního mezinárodního kulturního centra. Budova přístavby jatek z 30. let minulého století se skládá z šesti různých konstrukčních systémů, navzájem stavebně propojených, s výměrou 5 035 metrů čtverečních. Pro zajímavost, výměra sousedících památkově chráněných historických jatek (budoucím sídlem Plato) činí 20 381 m2 . 

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
21.01.2019

OLOMOUC: Univerzita Palackého se v letošním roce ještě intenzivněji zaměří na výzkum kulturních a kreativních průmyslů (KKP). Analyzovat současnou situaci, vytvářet v Olomouci kreativní a inspirativní prostředí pro start-upy, a zamezovat tak odlivu talentovaných lidí z olomoucké aglomerace jí nově umožní i získané grantové prostředky od Technologické agentury České republiky.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
21.01.2019

LIBEREC: Rekordní bezmála třicítku nominací nasbíral třetí ročník soutěže o nejlepší kulturní počin za rok 2018. Z běžného přehledu uchazečů, jejichž příjem se uzavřel 4. ledna 2019, je přitom už teď patrné, že o první tři místa svede souboj hned několik velmi silných soupeřů. Vyhodnocení soutěže letos připadne kulturnímu výboru zastupitelstva.

Liberecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
21.01.2019