pátek
17. srpna 2018
Svátek slaví: Petra
Heliodor Píka na zlatém dukátu
© zdroj: www.omnimedia.czGenerála Heliodora Píku připomene zlatý dukát a stříbrná pamětní medaile

ČR: Česká mincovna vzdává hold generálu Heliodoru Píkovi na zlatém dukátu a stříbrné medaili. V rámci sběratelské série Národní hrdinové se jedná letos o druhou emisi, která připomíná další významnou osobnost, která svůj život zasvětila boji za svou zem. Heliodor Píka nikdy nezradil své ideály, za což zaplatil svým životem, kdy byl po vykonstruovaném procesu v roce 1949 popraven.

Autor článku: 
TZ/ika

Sběratelská série Národní hrdinové pokračuje pátou z celkových 19 emisí. „Po Janu Patočkovi, Jozefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi, Aloisu Rašínovi a Bedřichu Homolovi se Česká mincovna rozhodla prokázat úctu dalšímu z řady mužů, kteří celý svůj život bojovali za svou zem,“ uvedl Jaroslav Černý z České mincovny.

Stříbrná medaile i zlatý dukát opět pochází z dílny zkušeného akademického sochaře Jiřího Dostála. Na averzní straně je vyobrazen portrét Heliodora Píky spolu s opisy ARMÁDNÍ GENERÁL HELIODOR PÍKA, 1897, DIPLOMAT A VLASTENEC. Text POPRAVEN 1949 je symbolicky umístěn na krk Generála Píky. Reverzní straně vévodí nápis VRAŽDA JMÉNEM REPUBLIKY, umocněný symboly totality srpem a kladivem. Ve spodní části je zobrazena lipová ratolest.

Zlatý dukát o průměru 20 mm a váze 3,49 gramu je vydán v emisi 500 kusů a je možno jej zakoupit za cenu 6 250 Kč. Stříbrná medaile o průměru 37 mm váží 31,1 gramů a je vyražena v nákladu 1 000 kusů při ceně 1 550 Kč. Dukát a medaile jsou uloženy ve speciálním balení v podobě knížky s informacemi o životě Heliodora Píky.

Heliodor Prokop Píka se narodil 3. července 1897 v ŠtítiněOpavy do rodiny vesnického koláře Ignáce Píky. Celý svůj život zasvětil boji za osvobození vlasti. Byl to vynikající voják, diplomat a divizní generál, který nadřazoval zájmy národa zájmům osobním. Tento zásadový demokrat dával najevo již během své diplomatické mise v Sovětském svaze za 2. světové války, že se nestane nástrojem komunistické strany a nikdy nezradil své ideály, za což položil i svůj život. Heliodor Píka, komunistům nepohodlný veterán z první i druhé světové války, byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen na smrt a v roce 1949 popraven.

Více informací naleznete na internetových stránkách www.ceskamincovna.cz

Celá TZ přiložena.

Zdroj: www.omnimedia.cz

Mohlo by vás také zajímat...

LITOMĚŘICE: 6. ročník „Litoměřických svátků hudby“ s českým programem a českými sólisty oslaví 100 let od vzniku repbliky. ​Zazní hudebních děl a operních árií českých a moravských velikánů, jako jsou Bedřich Smetana, Antonín Dvořák a Leoš Janáček. 

Ústecký kraj
Soutěže a festivaly, Živé umění
Pozvánky na akce, Co se děje
16.08.2018

LIBERECKÝ KRAJ: I letos kraj podpořil v rámci svého dotačního fondu řemeslníky, kteří se věnují původní řemeslné tvorbě. Pro turisty se tak nabízí možnost podívat se do výroby a vyzkoušet si celou řadu tradičních řemesel – zpracování ovčí vlny, výroba papíru, textilní tisk, keramika a další.

Liberecký kraj
Cestovní ruch, Lidová kultura
Co se děje
16.08.2018

ČR: Jablonecká Česká mincovna razí zlatou minci k vydání první Československé známky. Známka, jejíž předlohu navrhl Alfons Mucha, byla vytištěna jenom pár měsíců po vzniku republiky v roce 1918. Další emisí z volného cyklu půlgramových zlatých mincí uložených do replik dobových pohlednic se rozšiřují řady mincí a medailí připomínající významný mezník naší historie – vznik první republiky.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
14.08.2018

NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ: Horácká galerie v Novém Městě na Moravě je specializovaným muzeem výtvarného umění zaměřeným na dokumentaci děl nejvýznamnějších osobností regionálního umění v konfrontaci s českým výtvarným uměním a je jednou ze sedmi sbírkotvorných institucí zřizovaných Krajem Vysočina. 

Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
14.08.2018