pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
foto z vernisáže
© archiv fotoklubu



Galerie vystavuje snímky příbramského fotoklubu Uran

PŘÍBRAM: Příbramský fotoklub Uran slaví v letošním roce 60. narozeniny. Při této příležitosti se v Galerii Františka Drtikola na Zámečku-Ernestinu koná členská výstava tohoto fotoklubu. Potrvá do 26. listopadu a otevřena je denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

od 20.10.2017 do 26.11.2017
Autor článku: 
Karel Souček

„Náš fotoklub vystavoval v Galerii Františka Drtikola již před deseti lety, kdy jsme slavili 50 let trvání klubu. Navíc někteří naši členové i v roce 2013 v rámci soutěžní výstavy na téma krajina, portrét a akt. Kromě galerie jsme v posledních deseti letech vystavovali v Příbrami také na poště u Jiráskových sadů, minimálně dvakrát v galerii Café U Modré kočky na Březových Horách a jednou i volně přímo v parku v Jiráskových sadech,“ uvedl předseda fotoklubu Michal Dymák.

Na aktuální výstavě představuje své fotografie 13 členů klubu, konkrétně František Benda, Patrik Dvořák, Michal Dymák, Vladimír Holan, Stanislav Kamenický, Martin Moravec, Tomáš Moravec, Karel Plaček, Pavel Pospíšil, Zdeněk Seitl, Pavel Šrámek, Pavel Toman a František Vais. Každý z nich prezentuje šest nebo sedm snímků, takže celkový počet vystavených fotografií přesahuje číslo sedmdesát.

„Fotografie vybíral každý z vystavujících sám - jako celek, který ho charakterizuje. Jako klub jsme dopředu věděli, s čím každý na výstavu jde, když jsme si vzájemně výstavní výběry ukazovali. Vzájemné ovlivňování jsme se ale snažili minimalizovat a nechat každému svobodu v tom, co na výstavu vybere. Jednotícím prvkem, až na jednu výjimku, je rozměr fotografií 60 x 40 centimetrů. Jinak jde o směsici obsahující všechny hlavní fotografické žánry a ukazuje skrze vystavené snímky 13 různých fotografických osobností,“ vysvětlil Michal Dymák.

    

FOTOKLUB URAN vznikl v roce 1957 jako přímý pokračovatel fotokroužku při národním podniku Safina a jeho zřizovatelem byly Uranové doly. Klub byl dlouhá léta účastníkem i pořadatelem mapových okruhů, z nichž pravděpodobně nejznámější byl okruh Tatranský. Několik posledních let před odchodem Uranových dolů z Příbrami byla mezi členy fotoklubu velmi oblíbená roční soutěž o Mistra klubu.
Po odchodu zřizovatele zažil Fotoklub Uran ještě dva významné zvraty. První nastal při ztrátě dotací Uranových dolů. Druhý byl dán rychlým nástupem digitální fotografie a nutností vyrovnat se s touto skutečností. Klub měl však podle svého vedení dostatek životaschopnosti a se značnou dávkou štěstí se se všemi potížemi vyrovnal. „Dnes má fotoklub zhruba 15 aktivních členů a scházíme se každý čtvrtek od 18 hodin v salonku restaurace Na Hradbách v Domě Natura,“ uzavřel Michal Dymák.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024