úterý
23. dubna 2024
svátek slaví Vojtěch
Plakát Ateliér Design skla FMK UTB ve Zlíně
© Pavlína Čáňová



Galerie Sýpka nabízí pohled na zlínský Design skla

ZLÍN: Zima ve znamení skla pokračuje. Uprostřed února se v Galerii Sýpka uskuteční již potřetí výstava studentů Ateliéru Design skla na FMK UTB ve Zlíně. Na výstavě s názvem Cesta hmoty a prostoru a svá díla představí studenti a absolventi Kateřina Bušová, Zdeňka Fusková, Nikola Kovalíková, Michaela Kramulová, Tomáš Krejčí, Kristína Maňáková, Anna Minxová, Mikuláš Starý, Petr Stanický a Ivana Zuskinová. Slavnostní zahájení proběhne 13. února v Galerii Kaple v 18 hodin společně s výstavou Ondřeje Strnadela – Proměny. Zahájení se uskuteční na slavnostní vernisáži v Galerii Kaple v 18 h společně s výstavou Ondřeje Strnadela – Proměny.

od 13.02.2019 do 05.04.2019
18:00 - 17:00
Autor článku: 
Pavlína Čáňová

Ateliér Design skla FMK UTB se věnuje cílenému uměleckému vyjádření na multidisciplinární úrovni. Neklade důraz na české sklářské řemeslné postupy, ale naopak se snaží etablovat svébytný postkonceptuální názor, který je stěžejním bodem procesu tvorby. Vzniklá umělecká díla a produkty reagují na současné trendy ve vizuálním umění, designu akcentující společenská a kulturní specifika.

Výstava Cesta hmoty a prostoru v Galerii Sýpka ve Valašském Meziříčí představuje umělecká díla s tématikou vzpomínek, emocí, ochrany krajiny, ale především zabývající se otázkami vztahu hmoty, materiálů a prostoru.

Postkonceptuální přístup v tvorbě se tedy především projevuje ve vztazích mezi použitými materiály. Jako například u instalace Kristýny Maňákové, která očekávatelnou ekologickou apokalypsu ztvárnila prostřednictvím vratkého skleněného Kužele plného vyjetého oleje a abstraktních gestických maleb a olejomaleb.

Křehkost skla využívá i Zdeňka Fusková v Prostupech, kdy stínem spojů lepeného skla kreslí mlhavé vzpomínky na zaniklou krajinu. Tomáš Krejčí v Nafukovačkách chrání sklo nafukovacím obalem, který je však sevřením ostrého skla stává snadno zničitelným. Vizuální hra optiky dvou transparentních materiálů se tak stává jakýmsi soubojem mezi ochraňováním a zánikem. Podobné souboje se odehrávají ve všech vystavených dílech. Někdy je objevíme mezi materiály a někdy v jejich obsahu. Kromě výše zmiňovaných budou vystaveny také práce Kateřiny Bušové, Nikoly Kovalíkové, Michaely Kramulové, Anny Minxové, Mikuláše Starého, Petra Stanického a Ivy Zuskinové.

Kurátor výstavy Leszek Wojaczek.

Výstavu Ateliéru Design skla UTB ve Zlíně pod vedením Petra Stanického v meziříčské Galerii Sýpka a výstavu Ondřeje Strnadela v Galerii Kaple bude možné zhlédnout do 5. dubna ve všední dny mimo pondělí od 9 do 17 hodin a o víkendu od 13 do 17 hodin. Více informací naleznete na stránkách www.kzvalmez.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024