středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Ilustrační snímek
© Archiv pořadatele



Festival Za poklady Broumovska představil v Polici nad Metují polské interprety

POLICE NAD METUJÍ: Dvě stě padesát čtyři posluchačů si ve sváteční sobotu 6. července přišlo vyslechnout druhý koncert festivalu Za poklady Broumovska.  Ten se konal v polickém kostele Nanebevzetí Panny Marie pod záštitou Velvyslanectví Polské republiky v Praze.

Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

V horkém letním podvečeru měli návštěvníci možnost zaposlouchat se do českého a polského repertoáru v podání členů polských smyčcových orchestrů Inter>CAMERATA a Komorního orchestru Radom pod dirigentskou taktovkou Jana Jakuba Bokuna. Poprvé se letos na festivalu rozezněl  saxofon – v rukou polské saxofonistky Magdaleny Jakubske-Szymiec, v českých premiérách skladeb Łukasze Wośe. Na programu dále zaznělo Adagio pro smyčce Samuela Barbera a Sukova Serenáda pro smyčce. Saxofon dostane během léta prostor ještě dvakrát – spolu s akordeonem v Šonově, prostřednictvím rakouského Dua Aliada, a spolu s klarinetem v Teplicích nad Metují, v kostele Panny Marie Pomocné, během vystoupení sourozenců Bubregových, absolutních vítězů soutěže Concertino Praga.

„Druhý festivalový koncert byl mimořádný uvedením dvou českých premiér a přesahem do Polska, k našim sousedům. Koncert nahrával zkušený tým Českého rozhlasu Vltava, posluchači si tak budou moci koncert připomenout ze záznamu. Naše díky putují za našimi festivalovými návštěvníky, kteří tentokrát do festivalových kasiček přispěli dobrovolným vstupným ve výši 18444 korun,“ uvedla výkonná ředitelka festivalu Tereza Kramplová.

Pozvánka na 3. koncert festivalu / 13. července, Martínkovice

Třetí festivalový koncert zavede posluchače do martínkovického kostela sv. Jiří a Martina, kde se představí vítězové Mezinárodní soutěže pro mladé klavíristy Broumovská klávesa 2019 Jan Schulmeister a francouzský klavírista Arthur Coatalen s následujícím programem:

 

Jan Schulmeister / Program:

Sergej Rachmaninov: Preludium op. 32 č. 10 h moll

Fryderyk Chopin: Preludia op. 28 č. 1 C dur, č. 3 G dur, č. 10 cis moll, č. 20 c moll

Franz Liszt: Uherská rapsodie č. 13
 

Arthur Coatalen / Program:

F. Liszt: Transcendenální etuda č. 2 a moll molto vivace 

J. Brahms: 6 Klavírních kusů op. 118

F. Chopin: Scherzo č. 4 E dur op. 54

Nad 14. ročníkem festivalu převzali záštitu: Ministerstvo kultury ČR, kardinál Dominik Duka OP a víceletou záštitu převzal Královéhradecký kraj. Hlavními partnery festivalu jsou Ministerstvo kultury ČR, Královéhradecký kraj, město Broumov a společnost MND. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Státní fond kultury ČR, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Raiffeisen Leasing,  Kasper KOVO, Wikov a Z-Trade. Partnery festivalu jsou Královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, Rakouské kulturní fórum, Polské velvyslanectví v Praze,  P-Transport,  Petrof, Penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích.

Mediálními partnery 14. ročníku festivalu jsou Harmonie, Opera+, Klasikaplus.cz, Radio Classic, Český rozhlas Hradec Králové, PROPAMÁTKY, Týdeník Rozhlas, scéna.cz a Naše Broumovsko. Aktuální informace naleznou zájemci na webu www.zapoklady.cz nebo na facebookovém profilu festivalu.

 
 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024