středa
22. května 2019
Svátek slaví: Emil
Žluté - modrá - zelený (Naivní divadlo Liberec)
© archiv pořadateleFandíme divadlu! Opět po roce v Plzni

PLZEŇ: Mezinárodní divadelní festival, který už po dvacáté šesté bude hostit Plzeň a symbolicky otevírá vždy novou divadelní sezónu, slavnostně propukne ve středu strhující inscenací Ilias v podání Slovinského národního divadla Drama Ljubljana.  Výjimečné divadelní zážitky v podání evropských i domácích souborů bude možné zažít v Plzni od 12. do 20. září. Festival Divadlo představí padesát jedna představení pětatřiceti souborů z Lotyšska, Maďarska, Polska, Slovenska, Slovinska, Švýcarska a České republiky. Jedná se o výběr toho nejzajímavějšího z divadelních scén za uplynulou sezónu. Navíc na návštěvníky čekají představení v prostoru Moving Station a řada doprovodných programů zdarma – představení pod širým nebem, koncerty, výstavy či workshopy.

od 12.09.2018 do 20.09.2018
19:00 - 21:00
Autor článku: 
klapka

Naší snahou je nabídnout festivalovému publiku pohled na moderní evropské divadlo v co nejširším spektru tematických i formálních přístupů,” říká na úvod ředitel festivalu Jan Burian.

V hlavní programu diváci uvidí celkem sedm zahraničních inscenací z šesti zemí a osm českých. „Silná je v letošním ročníku tendence k divadlu aktivního diváka, divadlu, které vyžaduje pohyb či zapojení do hry,” navazuje člen dramaturgické rady Michal Zahálka. První z takových inscenací je mimořádný projekt Nachlass (překl. Pozůstalost, pozn. autora) proslulého tvůrčího týmu Rimini Protokoll a slavného divadla Vidy ve švýcarském Lausanne. Návštěvníci se ocitají na návštěvě v pokojíčcích osmi skutečných lidí, kteří se z různých důvodů připravovali na svou smrt. Dnes mají diváci možnost pomyslně se s nimi setkat v jejich nepřítomnosti. „Výsledkem je pozoruhodné, hluboce lidské setkání s někým, s kým už se ve skutečnosti setkat nemůžeme. Přestože diváci neuvidí jediného herce, jde o nesmírně divadelní zážitek,” líčí Michal Zahálka.

Zahraniční inscenace

Druhou je vítězná inscenace prestižního festivalu Božská komedie Tajný život Friedmanových krakovského Teatru ludowého v režii Marcina Wierzchowského. Hra inspirovaná skutečným případem americké židovské rodiny je sugestivním divadelním experimentem, pracujícím s nezvyklou blízkostí herců a diváků. „Jde o maximální simulaci prostoru, ve kterém se odehrává příběh jedné nenápadné rodiny, ve které dojde k obvinění z pedofilie. Jak tento fakt rozbourá a rozbouří celé domácí klima. Dále je zde navržená vyšetřovací místnost, soud atd. Tyto proměnlivé prostory jsou simulovány v divadelní budově.“ přibližuje členka dramaturgické rady Dora Viceníková.

Jeden z nejpůsobivějších momentů, který lze v současném divadle spatřit, nabídne inscenace Zdání života známého a často provokujícího maďarského režiséra Kornéla Mundruczóa v produkci svého domovského budapešťského divadla Proton. Inscenace vypráví příběh exekutora, který přichází vystěhovat chudou ženu z jejího bytu, ale setká se s několika nečekanými událostmi. “Divák sice bezpečně sedí na svém místě, ale celá scéna se dává do pohybu. Takže pokojíček, který je zabydlen věcmi té ženy, se otočí o třista šedesát stupňů. To znamená, že se úplně všechno rozbije… pro každou reprízu je nutno vždy znovu a znovu vybavovat.” říká Dora Viceníková. Filmař a divadelník Kornél Mundruczó se na plzeňský festival vrací již poněkolikáté.

Jediný klasický text přiváží na festival z lotyšské Rigy tamní Národní divadlo s inscenací Čechovova Racka jednoho z nejpozoruhodnějších mladých baltských režisérů, třicátníka Elmārse Seņkovse.  „Boří stereotypy tradičního výkladu klasického textu. Odmlky, výkřiky, výstřely, originální hudební doprovod, ale zároveň pocit, že svět se ve svém zásadním rozměru od Čechovových časů nezměnil,” doplňuje Kamila Černá.

Od našich nejbližších východních sousedů festival přiveze dvě inscenace. Brilantní opulentní tragikomedie Lidé, místa a věci současného britského autora Duncana Macmillana v režii Mariána Amslera a v provedení Divadla Andreje Bagára z Nitry zachycuje boj mladé herečky Emmy s drogovou závislostí. V obrazech balancujících na hraně reality a noční můry hledá hrdinka v protidrogové léčebně samu sebe. „Inscenace je postavena na hereckém výkonu nejen Barbory Andrešičové v hlavní roli, ale i vyrovnaného souboru nitranského divadla v postavách jejích lékařů i spolupacientů,” dodává Jitka Sloupová. Inscenace Postfaktótum bratislavského Divadla Stoka v režii Blaho Uhlára vznikala jako kolektivní tvorba pěti mladých herců bez estetických předsudků, jde o svobodný sled absurdních situací, minimalistických skečů i ukázek černého humoru.  

Domácí inscenace

„V českém programu nabízíme výběr z toho, co nás na domácích scénách v poslední sezoně zaujalo, a to nejen ve vodách činoherních, ale i s přesahy k loutkám, současné opeře či mezižánrovým projektům,” říká na úvod k domácímu programu dramaturg Jan Kerbr. Mezi velkými režisérskými jmény v českém programu najdou návštěvníci například Jana Nebeského, Jiřího Adámka, Jana Mikuláška, Jiřího Havelku, Viktorii Čermákovou či Michala Dočekala.

V Plzni se představí z Prahy Národní divadlo (Maryša, režie: Jan Mikulášek), Meet Factory (Jasno lepo podstín zhyna, režie Viktorie Čermáková), Divadelní společnost Masopust (Deník zloděje, režie Jan Nebeský), divadlo VOSTO5 (Společenstvo vlastníků, režie Jiří Havelka), Divadlo Na zábradlí (Mýcení, režie Jan Mikulášek), z Brna Opera Národního divadla (Pravidla slušného chování v moderní společnosti, režie Jiří Adámek), Divadlo Husa na provázku (Dynastie, režie Michal Dočekal), z Ostravy Komorní scéna Aréna (Vyrozumění, režie Vojtěch Štěpánek), z Ústí nad Labem Činoherní studio (Homo Faber, režie David Šiktanc), z Hradce Králové Divadlo Drak (Bílý tesák, režie Jakub Vašíček) a z Liberce Naivní divadlo (Žluté – modrá – zelený, režie Filip Homola). Domácí Divadlo J. K. Tyla uvede dvě inscenace – Sweeney Todd, ďábelský lazebník z Fleet Street (režie Lumír Olšovský) a Linie krásy (režie Natálie Deáková) - Divadlo Alfa pak inscenaci Tři siláci na silnici (režie Tomáš Dvořák).

Tradiční epilog

Divadlo v Dlouhé (Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a ¾, režie Miroslav Hanuš), Divadlo Ungelt (Skleněný strop, režie Vít Vencl) a Dejvické divadlo (Vražda krále Gonzaga, režie Jiří Havelka).

Z doprovodného programu zaujme projekt Game Malého divadla Jihočeského divadla z Českých Budějovic, zážitkové divadlo s atmosférou třicátých let, kde se sami diváci ujímají rozmanitých postav z jednoho městečka. „Abyste zvítězili, budete muset řešit problémy své postavy a plnit její přání. Jak váš příběh dopadne, bude jen a jen na vás…,” uzavírá dramaturg Michal Zahálka.

Moving station

Návštěvníci mohou také během festivalu zamířit do prostoru Moving Station, kde letos v rámci sekce Johan uvidí pět představení. Světová premiéra původní dokumentární inscenace Jakuba Čermáka inspirovaná kauzou prostějovského židovského hřbitova Po tvých hrobech šlapu, zhmotňuje události, kdy místní obyvatelstvo odmítá přijmout pietu náhrobnívh kamenů. Dále se předstaeví putující inscenace textu Václava Havla Moc bezmocných brněnského Divadla Feste, která se odehraje v nebvyklých lokacích plzeňského Jižního předměstí. Multimediální projekt Miřenky Čechové a Martina Tvrdého Miss Amerika rozehrává příběh ženy, která se zamilovala do města, v němž je cizincem. Společný projekt Broken Words čínského exilového spisovatele a básníka Liao I-wua, plzeňského básníka Ivo Hucla a multiinstrumentalisty Tomáše Vtípila kombinuje krutou poezii s živou zvukovou koláží a působivým videoartem. Významným hostem programu Moving Station bude též švédská performerka My Johansson v choreografii Now At Once.

Open air

Během hlavní části festivalu prostor U branky v centru Plzně ožije open air představeními a koncerty přístupnými zdarma. Součástí pouličního představení Cestující v čase španělského pouličního divadelníka Adriana Schvarzsteina a litevské tanečnice Jurate Širvyte-Rukštele se stávají samotní diváci. Příběhy a písně nejrůznějších částí světa přiveze do Plzně italský soubor Faberteater v představení Emigranti. Stejný soubor rozehraje ulice Plzně hudebně-divadelní show Průvod, ve které se potkají hudebníci a herci na chůdách, kteří do svých her také vtahují kolemjdoucí. Pro děti U branky zahrají skupiny Bombarďák a Zvěřinec, večer pak kapely Kieslowski, Good Times Only, Lazer Viking a Buzerant. Velkou humorně-kaskadérskou podívanou přístupnou opět zdarma pak nabídne na náměstí Republiky německý soubor Bängditos v pouliční show Johnnyho kaskadéři.

 

Předprodej vstupenek probíhá na stránkách festivalu www.festivaldivadlo.cz v sekci Program nebo v síti Plzeňská vstupenka. Více informací a celkový program najdou zájemci na www.festivaldivadlo.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Organizace zastupující knihovny napříč Evropou (IFLA, LIBER, EBLIDA, Public Libraries 2030, SPARC Europe), připravily Knihovnický manifest pro Evropu, kterým žádají veřejnost a také kandidáty a poslance Evropského parlamentu o podporu. Viz jeho překlad ke stažení na http://koncepce.knihovna.cz/knihovnicky-manifest-pro-evropu/.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
22.05.2019

PRAHA: Veronika Hurdová, známá spíše pod jménem Krkavčí matka, se vepsala do povědomí čtenářů díky svému blogu, ve kterém otvírá témata, pro některé čtenáře kontroverzní. Vycházejí z jejího osobního života a otevřeně ve svých příspěvcích hovoří o vlastních prožitcích a názorech. Skrze ztrátu svého manžela během svého třetího těhotenství, dostává například otázku smrti a následné vypořádání se s ní, mezi témata, o kterých je třeba mluvit. Nešetří také kritikou na současné školství a přibližuje cestu stále více se rozrůstajícího domácího vzdělávání. Doposud jí vyšlo jedenáct knih, stále píše blog Krkavčí matka a jezdí po celé republice o svých názorech besedovat.

Celá ČR
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Články a komentáře
21.05.2019

MORAVSKÝ KRUMLOV: V galerii Knížecí dům v Moravském Krumlově se 13. května konala vernisáž k výstavě vtipů Jiřího Wintera a Miroslava Švandrlíka s názvem Léto s Nepraktou společně se křtem knihy Znojemsko z nebe.

Jihomoravský kraj
Knihy, literatura, média
Co se děje
22.05.2019

ČR: Redakce zpravodajství České televize přichází s novou formou zpravodajského obsahu – komiksem. Obrazové příběhy vznikají na základě reportáží odvysílaných v pořadech České televize. Již nyní je k dispozici třicet komiksů a počínaje dneškem se jejich řady ještě rozšíří - každý den bude uveřejněn jeden nový. Zvolený formát si klade za cíl přilákat především mladší generaci. Komiksy jsou dostupné na webu ČT24 a na adrese www.komiksy24.cz.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
22.05.2019