čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Mísy, vázy, servírovací sady, ozdobné předměty i porcelánové šperky lze vyrobit v keramickém provozu Fajne dílny, ukazuje její ředitel Gabriel Duda.
© Foto: Bohuslav Krzyžanek



Fajn dílna připravuje další provozy

OSTRAVA: Více než dvě desítky aktivních členů a asi devět stovek stálých příznivců na sociálních sítích má již Fajna dílna, první veřejná dílna nebo také řemeslný inkubátor v Ostravě, který vznikl z iniciativy města. Při pátečním setkání s primátorem Tomášem Macurou a náměstkyněmi primátora Ivetou Vozňákovou a Kateřinou Šebestovou v areálu Dolu Hlubina o tom informoval ředitel zařízení Gabriel Duda.

Autor článku: 
Bohuslav Krzyžanek

Fajna dílna byla otevřena letos 8. srpna. „Pro město jde o důležitý projekt, kterým chceme napomoci zvýšení řemeslné zručnosti široké veřejnosti, rozjezdu podnikání nových živnostníků a snad i naplnění hesla, že ‚řemeslo má zlaté dno‘,“ uvedl primátor Tomáš Macura. Jak vysvětlil, ve městě i v regionu je mnoho technicky a manuálně zdatných lidí, kteří se kvůli ztrátě zaměstnání nebo z osobních důvodů zamýšlejí nad tím, co budou dělat dál. Současně je tady méně samostatných podnikatelů než v jiných regionech ČR. „Naším záměrem je, aby Fajna dílna v tomto směru zafungovala jako jakýsi katalyzátor,“ vysvětlil primátor.

Zatím Fajna dílna nabízí v současné době tři plně vybavené provozy – keramický, 3D tisku a arduina, který se těší největším zájmem, a šicí, v němž se pracuje s textilem, kůží a papírem. „Finišuje už ale také příprava na otevření zámečnické a truhlářské dílny, tedy provozů kovovýroby a dřevovýroby, které bychom chtěli uvést do zkušebního provozu už v lednu příštího roku. Právě o tato pracoviště je největší zájem, takže lze očekávat, že po jejich zprovoznění počet členů Fajne dílny výrazně naroste,“ prozradil plány na nejbližší budoucnost Gabriel Duda.

Podmínkou práce v dílnách je přihláška, podpis členské smlouvy, která upravuje právní vztahy mezi provozovatelem a členem Fajné dílny, a úhrada členského příspěvku. Podrobnosti lze najít na webu http://fajnadilna.cz/.

Jak upozornila předsedkyně provozovatele Fajné dílny, zapsaného spolku Řemeslný inkubátor Iveta Vozňáková, Fajna dílna by měla přispět také k posilování manuální šikovnosti nejmladší generace. „Ze školních osnov se bohužel vytratily předměty, které podporovaly řemeslnou zručnost. Jsem přesvědčena, že právě v přátelském prostředí Fajne dílny budou děti moci trávit společný čas s rodiči a prarodiči a budou se od nich učit řemeslné zručnosti, kterou jsme byli vždy pověstní,“ vysvětlila Vozňáková.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024