čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Václav Neužil
© Archiv ČT



Erbenovský motiv v novém pojetí. Česká televize uvede minisérii Vodník s Klárou Melíškovou v hlavní roli

ČR: Vražda dítěte, která se odehrála před více než pětadvaceti lety a která se místy zvláštním způsobem překrývá se známou erbenovskou baladou, je v centru hororově ponurého a napínavého příběhu nové minisérie Viktora Tauše Vodník. Klára Melíšková jako majorka Výrová tentokrát na vlastní pěst vyšetřuje případ, u kterého řada nesrovnalostí poukazuje na chybný výsledek letitého pátrání. První z celkem tří dílů uvede ČT1 v neděli 31. března od 20 h.

31.03.2019
20:00
Autor článku: 
Karolína Blinková

Vodník je klasická investigativní detektivka opírající se o místní hororovou legendu, kterou zde představuje Vodník Karla Jaromíra Erbena. Tři dívky jsou svědky hrůzného zločinu. Ve své imaginaci tehdy uvěří, že viděly vraha a že jím byl vodník. Ta představa je pronásleduje i po pětadvaceti letech. Konfrontace se zločinem stále ovlivňuje jejich životy a tak se jedna z nich rozhoduje obrátit se na Majora Výrovou s prosbou o přešetření tohoto dávno uzavřeného případu,“ říká režisér Viktor Tauš. Příběh Vodníka se odehrává ve dvou časových rovinách, v době, kdy se případ skutečně odehrál a v době, kdy ho majorka Výrová vyšetřuje. Divák díky tomu uvidí, jaký mohou mít dávno prožité hrůzy vliv na vývoj osobnosti a charakteru člověka. „Pro mne je Vodník především studií toho, co s naší povahou, ve smyslu jednotlivců i společnosti, dělá konfrontace se zlem, které není pojmenováno, objasněno a správně vyšetřeno,“ dodává Viktor Tauš.

Vodník je předposlední minisérií z cyklu Detektivové od Nejsvětější Trojice z dílny režisérů Jana Hřebejka, Viktora Tauše a scenáristy Petra Jarchovského. I v této sérii proto zvolil režisér osobitý přístup k vizuální stránce natáčení. Dialogy, barevné zpracování ani snímání interiérů a exteriérů nejsou takové, na jaké je divák běžně zvyklý a přispívají k baladičnosti celé minisérie. „Přístup Viktora Tauše a kameramana Martina Douby byl pro mě naprosto vyhovující. Jejich koncepce vycházela z nálady, jakou v nich příběh Vodníka zanechal a vůbec se nerozporoval s hereckou prací. Naopak svým způsobem z ní i vycházel. Jelikož já nejsem konzervativec a netrvám na klasickém snímání dialogu, byl jsem nadšen,“ komentuje přístup režiséra představitel jedné z hlavních rolí Václav Neužil.

scénář: Petr Jarchovský, Michal Sýkora // režie: Viktor Tauš // literární předloha: Michal Sýkora // dramaturgie: Jan Štern // kamera: Martin Douba // výkonná producentka: Ilona Jirásková kreativní producent: Jan Lekeš // hrají: Klára Melíšková, Václav Neužil, Lenka Krobotová, Zuzana Stivínová, Marika Procházková, Jaroslava Pokorná, Pavla Beretová, Stanislav Majer, Miroslav Krobot, Miroslav Táborský, Miroslav Hanuš a další

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024