středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Bohemia Gilli, Scelga Quintett
© archiv Acelga Quintett



Dvořákova Olomouc nabídne sedm koncertů na sedmi různých místech

OLOMOUC: Osmnáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Olomouc 2019 se uskuteční od 16. do 24. května. V průběhu devíti dnů nabídne tato hudební přehlídka celkem sedm koncertů na sedmi různých místech v Olomouci. Návštěvníci se mohou těšit na již tradiční film-koncert v Kině Metropol, monumentální třetí Mahlerovu symfonii v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava, česko‑americký jazzový večer či špičkový komorní soubor Acelga Quintett, oceněný na prestižní německé soutěži ARD.

od 16.05.2019 do 24.05.2019
19:00
Autor článku: 
TZ/klapka

„Letošní ročník festivalu nabídne sedm hudebních produkcí, přičemž tři z nich se budou konat v olomouckých kostelích, a to zejména z důvodu zvolené dramaturgie a záměru celkového vyznění provedených děl,“ vysvětluje Ivana Kalina Tabak, dramaturgyně festivalu. Na hlavní programovou linii festivalu naváže vystoupení jednoho z nejlepších maďarských instrumentálních ansámblů, Lisztova komorního orchestru, který v rámci svého turné po České republice zavítá 13. června také do Olomouce.

Zahajovací koncert se uskuteční ve čtvrtek 16. května v 19 hodin v kostele Panny Marie Sněžné. Pod taktovkou Petra Vronského zazní v podání domácí Moravské filharmonie Instrumentální mše Václava Riedlbaucha, kantáta Polní mše Bohuslava Martinů a poslední symfonická báseň Antonína Dvořáka, Píseň bohatýrská. Účinkující složku doplní v Polní mši Pěvecké sdružení moravských učitelů se sólistou Martinem Gurbaľem.

„Program je postaven velmi symbolicky, neboť v roce 2019 si připomínáme 60. výročí úmrtí poličského rodáka Bohuslava Martinů. Připomeneme si také na nedávno zesnulého českého skladatele, pedagoga a manažera Václava Riedlbaucha. Dále není bez zajímavosti, že Dvořákovu Píseň bohatýrskou premiéroval v roce 1898 ve Vídni právě Gustav Mahler, jehož Symfonie č. 3 uzavře letošní festival. Současně se bude jednat o poslední koncert Petra Vronského v roli pověřeného šéfdirigenta MFO,“ doplňuje ředitel MFO Jonáš Harman.

Společným jmenovatelem následujících šesti koncertů je dramaturgie, jež je více či méně propojená s osobností Antonína Dvořáka a míst, kde pobýval.

Tradičním dramaturgickým počinem je uvádění filmů předválečné kinematografie s nově vytvořenou hudbou k tomuto účelu. Letos čeká na návštěvníky festivalu fantasy-horor z roku 1920: Jak Golem na svět přišel. Expresionistický film za hudebního doprovodu MFO pod vedením dirigenta a skladatele amerického původu Roberta Israela, který je rovněž autorem této hudby, bude uveden 17. května od 19 hodin v Kině Metropol.

Vynikající mladý německý ansámbl Acelga Quintett vystoupí v neděli 19. května od 17 hodin v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Hejčíně. Soubor, který byl v roce 2014 oceněn na prestižní německé soutěži ARD, zahraje díla Mozarta, Foerstera, Haase, Dvořáka ad.

Ve Slavnostním sále Klášterního hradiska zazní 20. května od 19 hodin moravská klasicistní hudba v podání ansámblů Musica figuralis a Ensemble Versus. V podání těchto špičkových českých souborů se milovníci tzv. poučené interpretace mohou těšit na často neznámá díla neznámých skladatelů, z nichž někteří v Olomouci působili.

Dvořákův americký sen je název komponovaného pořadu hudby, zpěvu a slova, který předkládá posluchači to nejlepší z díla Antonína Dvořáka a jeho amerických současníků, zejména jeho studentů z newyorské konzervatoře. Koncert se uskuteční 21. května od 19 hodin v sále Václava III. ve Vlastivědném muzeu v Olomouci.

Zařazení klubového koncertu Laca Decziho a Celuly New York 22. května od 20 hodin v Jazz Tibet Clubu má myšlenkovou analogii v určitém společném aspektu životního příběhu A. Dvořáka a L. Decziho. Rodáci z Čech a Slovenska se proslavili především na druhé straně Atlantiku, aby se zpět vrátili jako uznávaní umělci.

Závěrečný koncert v podání hostující Janáčkovy filharmonie Ostrava pod taktovkou jejího šéfdirigenta Heiko Mathiase Förstera bude patřit 3. symfonii Gustava Mahlera. Toto monumentální dílo bude uvedeno v pátek 24. května od 19 hodin v prostorách kostela svatého Mořice.

Exkluzivním hostem letošního ročníku festivalu bude Lisztův komorní orchestr pod uměleckým vedením Pétera Tfirsta. Umělecké těleso, obecně uznávané jako nejlepší maďarský komorní orchestr současnosti, zavítá do Olomouce v rámci svého českého turné ve čtvrtek 13. června, kdy od 19 hodin v sále Reduty zahraje stěžejní komorní díla W. A. Mozarta a F. Schuberta.

Autorem vizuálu letošního ročníku festivalu Dvořákova Olomouc je grafik a designér Petr Skala, působící pod uměleckým jménem SKÁKALA. Tento brněnský rodák patří v současnosti k nejvyhledávanějším českým designérům. O kvalitě jeho práce svědčí mimo jiné fakt, že jako první Čech získal v roce 2010 prestižní ocenění Red Dot Design Award – Best of the Best.

Vstupenky na jednotlivé koncerty festivalu jsou v prodeji od 22. března v prodejní síti Ticketportal. Do konce dubna si mohou zájemci vstupenky zakoupit za zvýhodněnou cenu.

_ _ _

O festivalu Dvořákova Olomouc

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Olomouc je tradiční jarní hudební přehlídkou zejména artificiální hudby v Olomouci. Tradice festivalu se začala psát v roce 1950, kdy se uskutečnil první ročník pod názvem Hudební jaro. Od té doby festival několikrát změnil své jméno, pořadatele a zčásti i zaměření. Pod názvem Dvořákova Olomouc se pořádá od roku 2002. V minulosti se na festivalových koncertech olomouckému publiku představila taková jména, jako např. Igor Oistrach, Mstislav Rostropovič, Zdeněk Mácal, Misha Maisky, Václav Hudeček, José Cura či Gidon Kremer se svým souborem Kremerata Baltica. Pořadatelem festivalu je Moravská filharmonie Olomouc.

O pořadateli – Moravské filharmonii Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české i světové hudební scény. Za dobu své existence si Moravská filharmonie Olomouc vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár: věnuje se především klasickému symfonickému repertoáru, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí uvedení více než 250 novinek. Moravská filharmonie Olomouc má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je ale kulturní institucí, která se zásadní měrou podílí na organizaci uměleckého a koncertního života v Olomouci a okolí. Pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.

Mohlo by vás také zajímat...

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024