středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
plakát události
© zdroj: NIPOS



Dvacáté výročí Národopisné slavnosti

PRAHA: O víkendu 18. a 19. května 2019 se koná XX. Národopisná slavnost v Kinského zahradě, kulturní projekt jarní Prahy s tematikou tradiční lidové kultury a folkloru. V roce dvacátého výročí Národopisné slavnosti volíme téma pro český folklor obzvláště nosné, a to oblast dudácké muziky jako jednoho, snad i jediného živého odkazu tradiční lidové hudby Čech. Pro naši programovou volbu není náhodou, že právě dudácké téma má v současné době reálnou naději na zápis do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.

od 18.05.2019 do 19.05.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Národopisná slavnost se odehrává v krásném prostředí Kinského zahrady v Praze 5 na Smíchově a Musaionu – Letohrádku Kinských, kde již více než sto let působí Národopisné muzeum – expozice Etnografické sbírky Národního muzea. Zahrada Kinských bude po celé odpoledne patřit významným folklorním souborům. Zahajovací pořad Dudy a dudáci ve folklorní tradici bude přátelskou besedou s předními dudáky z Čech a Moravy a začne v 15 hodin. V 17 hodin naváže na otevřené scéně na terase Musaionu komponovaný pořad Z Postřekova k Ševětínu. Představí výjimečné představitele dudácké kultury: Národopisný soubor Postřekov, Dudáckou muziku ZUŠ Strakonice, Prácheňský soubor písní a tanců ze Strakonic, Jihočeský soubor písní a tanců Úsvit z Českých Budějovic, Blaťácký soubor Ševětín a další významné sólisty, vysvětlila Kateřina Černíčková z pořadatelské organizace NIPOS.

Druhý den Slavnosti bude věnován široké folklorní umělecké tvorbě inspirované tradiční lidovou kulturou jižních Čech. V pořadu nazvaném Na dudáckou notu vystoupí od 14.30 hodin Národopisný soubor Postřekov, Prácheňský soubor písní a tanců ze Strakonic a Blaťácký soubor Ševětín.

Národopisnou slavnost v Kinského zahradě pořádá Národní informační a poradenské středisko pro kulturu, útvar ARTAMA, a Sdružení pro dětskou taneční tvořivost, z. s. ve spolupráci s Národním muzeem. Záštitu nad akcí převzal primátor hlavního města Prahy, pan MUDr. Zdeněk Hřib. Finančně akci podporuje Ministerstvo kultury a hlavní město Praha, partnerem je OSA.

Program přiložen.

Zdroj: Josef Dušek, www.nipos.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024