úterý
22. ledna 2019
Svátek slaví: Slavomír
Pozvánka k události
© Archiv pořadateleDva komorní sbory uvedou společně Hromádkovo Requiem ve světové premiéře

VIZOVICE, ZLÍN: Příležitostí, kterou by si neměli nechat ujít milovníci jak současné, tak i klasické duchovní hudby, jsou dvě vystoupení dvou komorních sborů s orchestrem a sólisty při vůbec prvním provedení díla Requiem současného českého autora Miroslava Hromádky. Koncerty se uskuteční o víkendu 24. a 25. listopadu ve Vizovicích a ve Zlíně.

od 24.11.2018 do 25.11.2018
19:00
Autor článku: 
Jitka Voglová

Podle Jany Lukášové, zpěvačky a předsedkyně komorního sboru Canticum Camerale, bude premiéra Hromádkova Requiem pro sbor, sóla a orchestr  významným počinem nejen v rámci zlínského regionu, ale znamená i přínos pro současnou hudební tvorbu v oblasti takzvané vážné hudby.

Skladbu, jejíž nácvik probíhá pod vedením autora, bude jako první interpretovat Canticum Camerale, těleso zaměřující se v posledních letech hlavně na starou  hudbu. I tu si mohou návštěvníci obou vystoupení užít – při poslechu žalmů De profundis clamavi, Magnificat a Laudate pueri barokního mistra Adama Václava Michny z Otradovic.

Ke spolupráci na zcela novém hudebním díle si však tentokrát Canticum přizvalo také komorní sbor z Vizovic. Instrumentální doprovod svěřil Hromádka více než dvacetičlennému orchestru složenému převážně ze studentů konzervatoře P. J. Vejvanovského v Kroměříži pod vedení Jiřího Kadavého. Sólové party zazpívají sopranistka Dagmar Holubářová, altistka Jana Morávková, tenorista Libor Novák a basista Aleš Procházka. Na cembalo  doprovodí skladbu Jiří Šon.

Smíšený komorní pěvecký sbor Canticum Camerale se od svého založení sbormistrem Romanem Válkem v roce 1982 věnuje převážně dobově poučené interpretaci staré hudby z období Ars Nova, renesance a baroka a mimoto se také podílí na hudebních projektech Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně či Městského divadla Zlín. Velkou část své činnosti pod vedením sbormistra Eduarda Tomaštíka směřuje v posledních letech ke znovuuvádění děl staré, převážně barokní hudby vzniklé zejména na Moravě a která nebyla v novodobé historii interpretována. Kromě toho v roce 2010 sbor uvedl v premiéře Hromádkův opus Missa brevis (2010) pro sbor a continuo a jeho četná vyžádaná opakování na různých koncertech v regionu v průběhu následujících let svědčí o velké oblibě této skladby.

„Tento projekt znamená opět vybočení z našeho oblíbeného barokního žánru. Naskytla se nám ale jedinečná možnost jako prvnímu tělesu poprvé provést zcela nově napsanou duchovní skladbu našeho kolegy. To je myslím silný důvod k tomu udělat si malý výlet do současnosti,“ uvedla Lukášová.

Není náhoda, že se premiéry Hromádkových děl odehrávají ve Vizovicích. Právě tam se totiž hudebník a pedagog v roce 1970 narodil. V letech 1988-1994 vystudoval sólový zpěv ve třídě profesora Františka Hrabala na brněnské konzervatoři a už za dobu studia účinkoval v devíti operních inscenacích a dvou činohrách. Hostoval také jako sólista v opeře ND Brno.

Po absolutoriu působil rok v Uměleckém studiu Ministerstva obrany v Praze a jednu sezónu v Národním divadle Moravskoslezském v Ostravě. Později se začal věnovat převážně interpretaci barokní hudby. Spolupracoval se soubory Capella regia musicalis, Musica Florea, Societas Incognitorum a dalšími. V roce 1988 ztvárnil titulní roli Imenea ve stejnojmenné opeře G.F. Händela v rámci hudebního festivalu Pražské jaro. Ze zdravotních důvodů však musel časem pěveckou kariéru opustit. V současné době učí Miroslav Hromádka na ZUŠ Zlín-Malenovice, věnuje se práci sbormistra a hlasového pedagoga a zpívá v komorním sboru. Řadu let působí také v ochotnickém divadle a hraje ve dvou rockových skupinách. Je autorem dvou úspěšných muzikálů, písňového cyklu pro děti, latinského duchovního opusu Missa Brevis a dalších drobných skladeb. Requiem z roku 2017 pro sbor, sóla a orchestr je jeho zatím posledním skladatelským počinem.

Koncerty se uskuteční v sobotu 24. listopadu od 19 h ve vizovickém kostele svatého Vavřince a o den později od 17 h ve zlínském kostele Panny Marie Pomocnice křesťanů. Vstupné na každý z nich bude 120 korun, pro seniory a studenty za 70 korun a děti do 12 let mají vstup zdarma.

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Popiš památku je název soutěže pro nové i zkušené wikipedisty, která zahájila 15. ledna a potrvá do 15. března 2019. Druhý ročník soutěže zorganival opět spolek Wikimedia Česká republika. Partnerem soutěže se stal portál PROPAMÁTKY.

Celá ČR
Ostatní, Památky
Co se děje
22.01.2019

ZLÍN: Klub přátel divadla ve Zlíně slaví sympatické kulaté výročí. Ustavující schůze se konala 23. ledna 1989, přesně před 30 lety. Od té doby příznivci divadla společně shlédli 106 představení v divadlech v Česku i na Slovensku a setkali se s řadou výjimečných osobností, například se Zdeňkem Podskalským, Jiřím Suchým, Jitkou Molavcovou, Tomášem Töpferem, Eliškou Balzerovou a dalšími.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
22.01.2019

ZLÍN: Více než 60 amatérských kapel bojuje letos v soutěži, kterou vyhlásili organizátoři Zlín Film Festivalu. O tom, které tři z nich vystoupí na 59. ročníku ve festivalové koncertní zóně jako předkapela MANDRAGE, MIRAI nebo INEKAFE, může až do konce dubna rozhodovat veřejnost. 

Celá ČR, Zlínský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
22.01.2019

PRAHA: Vedení pražského magistrátu začne jednat o odkupu bývalého Borůvkova sanatoria v Legerově ulici,  kde zemřel Jan Palach a Josef Toufar. Důvodem je snaha vytvořit z této budovy důstojné místo, které by připomnělo historické milníky Česka v průběhu dvacátého století. 

Hl. m. Praha
Památky
Co se děje
22.01.2019