sobota
21. července 2018
Svátek slaví: Vítězslav
Plakát k akci
© Archiv pořadateleDruhý život – příběhy lidí, jejichž novým domovem se po roce 1968 stalo Švýcarsko

PRAHA: To je název projektu švýcarského velvyslanectví v Praze, kterým chce Švýcarsko připomenout přijetí obrovské vlny Čechů a Slováků po roce 1968. Malé Švýcarsko se stalo novým domovem pro 13 000 Čechoslováků, tak jako přijalo tisíce jiných přistěhovalců. Dnes tvoří tito lidé 25% jeho obyvatelstva.

od 04.04.2018 do 22.04.2018
Autor článku: 
jal

Na 25 výrazných osobností portrétovala česko-švýcarská fotografka Irene Stehli a jejich osobní příběhy dokumentovala švýcarská režisérka, absolventka pražské FAMU, Fiona Ziegler. Z rozhovorů s portrétovanými osobnostmi plasticky vystupují osudy žen a mužů, kteří se aktivně postavili ke svému životu. Vzdali se jistot, opustili své rodiny a přátele a učinili velký krok do neznáma. Ve své druhé vlasti museli přijmout její jazyk, kulturní zvyklosti i zákony a vybudovat si novou kariéru i sociální vazby. Švýcarsko, opředené mnoha předsudky, z jejich vyprávění vychází jako společenství s hluboce zakořeněným morálním kodexem a smyslem pro solidaritu. V perspektivě dopadů současné imigrační vlny na sociální klima v Evropě je vstřícnost, jakou Švýcaři prokazovali vůči československým uprchlíkům, ještě více obdivuhodná a inspirativní. 

Výstava se koná v Galerii kritiků v Paláci Adria na Jungmannově náměstí.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Geisslers Hofcomoedianten v netradičních interiérech i pod širým nebem. Přichází léto a to patří tradičně kočovnému divadelnímu životu.

Celá ČR
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
20.07.2018

MALENOVICE: Hrad v Malenovicích se stane hlavní kulisou jednoho ze třinácti dílů rodinného seriálu kriminálka 5.C. Z důvodů natáčení bude památka a její nejbližší okolí ve dnech 23.–28. 7. 2018 pro veřejnost uzavřena. Štáb děkuje všem obyvatelům Malenovic i návštěvníkům hradu za pochopení.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
19.07.2018

OSTRAVA: Šest budov, které byly postaveny jako přístavba městských jatek ve 30. letech minulého století, se promění v mezinárodní kulturní centrum. Po rekonstrukci vznikne v areálu koncertní hala, hudební kluby, místnosti pro pořádání workshopů, přednášek, malé infocentrum a zázemí s ubytováním pro rezidenční umělce.   

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
19.07.2018

OSTRAVA: ​Muzeum městské hromadné dopravy v Ostravě nebude statickou expozicí, nýbrž rodinným zážitkovým parkem. Návštěvníkům nabídne celou řadu atrakcí včetně těch adrenalinových. Dosud šedivý a stísněný přednádražní prostor se promění v atraktivní lokalitu.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
19.07.2018