pondělí
24. září 2018
Svátek slaví: Jaromír
Plakát k akci
© Archiv pořadateleDruhý život – příběhy lidí, jejichž novým domovem se po roce 1968 stalo Švýcarsko

PRAHA: To je název projektu švýcarského velvyslanectví v Praze, kterým chce Švýcarsko připomenout přijetí obrovské vlny Čechů a Slováků po roce 1968. Malé Švýcarsko se stalo novým domovem pro 13 000 Čechoslováků, tak jako přijalo tisíce jiných přistěhovalců. Dnes tvoří tito lidé 25% jeho obyvatelstva.

od 04.04.2018 do 22.04.2018
Autor článku: 
jal

Na 25 výrazných osobností portrétovala česko-švýcarská fotografka Irene Stehli a jejich osobní příběhy dokumentovala švýcarská režisérka, absolventka pražské FAMU, Fiona Ziegler. Z rozhovorů s portrétovanými osobnostmi plasticky vystupují osudy žen a mužů, kteří se aktivně postavili ke svému životu. Vzdali se jistot, opustili své rodiny a přátele a učinili velký krok do neznáma. Ve své druhé vlasti museli přijmout její jazyk, kulturní zvyklosti i zákony a vybudovat si novou kariéru i sociální vazby. Švýcarsko, opředené mnoha předsudky, z jejich vyprávění vychází jako společenství s hluboce zakořeněným morálním kodexem a smyslem pro solidaritu. V perspektivě dopadů současné imigrační vlny na sociální klima v Evropě je vstřícnost, jakou Švýcaři prokazovali vůči československým uprchlíkům, ještě více obdivuhodná a inspirativní. 

Výstava se koná v Galerii kritiků v Paláci Adria na Jungmannově náměstí.

 

Mohlo by vás také zajímat...

SKAŠTICE: Do Skaštic zavítal netradiční filmový štáb. Před kameru se tentokrát nepostavili známí herci či herečky, ale skupina sedmi kaskadérů. Natáčeli zde akční videa pro crowdfundigovou kampaň, která má za cíl podpořit výrobu akčního seriálu Kaskadéři s. r. o. V případě úspěchu chtějí tvůrci projekt situovat na Moravu. Ve hře je i Zlínský kraj.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
24.09.2018

PRAHA: Letošní nejvyšší ocenění pětapadesátého ročníku festivalu Zlatá Praha, Grand Prix Golden Prague, získal portrét amerického dirigenta, hudebního skladatele, klavíristy a televizní hvězdy. Německý snímek Leonard Bernstein – Rozpolcený génius zvítězil v konkurenci dalších osmdesáti sedmi děl ze čtrnácti zemí světa.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Zpráva týdne, Co se děje
24.09.2018

PRAHA: Oblíbená smíchovská scéna sice zahajuje sezonu, ale až do prosince jen ve Studiu. Velký sál totiž prochází rekonstrukcí. Nutnou přestavbou (divadlu je skoro 140 let) projde zejména jeviště a jeho technologie propojené s počítačem, tedy světelný a zvukový park. 

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
24.09.2018

LIDICE: Památník Lidice získal v letošním ročníku prestižní soutěže slovanských muzeí ŽIVA AWARD zvláštní ocenění za „Storytelling“. Tato cena je udělována od roku 2012 a od té doby se soutěže zúčastnila téměř stovka muzeí ze slovanských zemí. Jméno soutěži dala slovanská bohyně Živa, která je symbolem života, mládí, moudrosti, vitality, plodnosti a krásy.

Celá ČR
Ostatní
Zpráva týdne, Co se děje
24.09.2018