úterý
24. dubna 2018
Svátek slaví: Jiří
Plakát k akci
© Archiv pořadatele



Druhý život – příběhy lidí, jejichž novým domovem se po roce 1968 stalo Švýcarsko

PRAHA: To je název projektu švýcarského velvyslanectví v Praze, kterým chce Švýcarsko připomenout přijetí obrovské vlny Čechů a Slováků po roce 1968. Malé Švýcarsko se stalo novým domovem pro 13 000 Čechoslováků, tak jako přijalo tisíce jiných přistěhovalců. Dnes tvoří tito lidé 25% jeho obyvatelstva.

od 04.04.2018 do 22.04.2018
Autor článku: 
jal

Na 25 výrazných osobností portrétovala česko-švýcarská fotografka Irene Stehli a jejich osobní příběhy dokumentovala švýcarská režisérka, absolventka pražské FAMU, Fiona Ziegler. Z rozhovorů s portrétovanými osobnostmi plasticky vystupují osudy žen a mužů, kteří se aktivně postavili ke svému životu. Vzdali se jistot, opustili své rodiny a přátele a učinili velký krok do neznáma. Ve své druhé vlasti museli přijmout její jazyk, kulturní zvyklosti i zákony a vybudovat si novou kariéru i sociální vazby. Švýcarsko, opředené mnoha předsudky, z jejich vyprávění vychází jako společenství s hluboce zakořeněným morálním kodexem a smyslem pro solidaritu. V perspektivě dopadů současné imigrační vlny na sociální klima v Evropě je vstřícnost, jakou Švýcaři prokazovali vůči československým uprchlíkům, ještě více obdivuhodná a inspirativní. 

Výstava se koná v Galerii kritiků v Paláci Adria na Jungmannově náměstí.

 

Mohlo by vás také zajímat...

LIBERECKÝ KRAJ: Na Světový den knihy a autorských práv, v pondělí 23. dubna v 16 hodin, předal hejtman Martin Půta a radní Květa Vinklátová v Krajské vědecké knihovně v Liberci ocenění vítězům soutěže „Kniha roku Libereckého kraje“. Jejím cílem je ohodnotit autory a nakladatele za mimořádný počin vydaný v příslušném kalendářním roce se vztahem k Libereckému kraji.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2018

ČR: 23. duben je symbolické datum pro literaturu, neboť tohoto dne roku 1616 zemřely takové významné osobnosti světové literatury, jimiž byli např. Miguel de Cervantes y Savendra, William Shakespeare nebo Inca Garcilaso de la Vega. Je to také datum narození a úmrtí dalších vynikajících autorů, mezi něž patří Vladimír Nabokov či Manuel Mejía Vallejo.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
23.04.2018

PRAHA: Varhaník Pavel Svoboda v tomto týdnu natočí CD s tvorbou Johanna Sebastiana Bacha. Vrcholná varhanní díla tohoto barokního autora zahraje na historické varhany z doby J. S. Bacha, které postavil slavný varhanář Gottfried Silbermann v St. Georgenkirche Rötha u Lipska.

 

Hl. m. Praha
Památky, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
23.04.2018

PRAHA: Baví vás fotit? Přidejte se k mezinárodnímu projektu a ukažte světu, jak unikátní je pražská příroda! Cílem projektu City Nature Challenge je představení přírody velkých měst jejich obyvatelům. Hlavní myšlenkou je propojení vědců a široké veřejnosti při pozorování a dokumentaci přírody.

Hl. m. Praha
Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2018