čtvrtek
14. listopadu 2019
Svátek slaví: Sáva
Trasa "Lidského řetězu"
© www.msk.czDoprovodné akce projektu SametOVA!!!

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: V rámci akce SametOVA!!! připravilo Jazykové gymnázium Pavla Tigrida v Ostravě na 15. 11. 2019 pro školy Moravskoslezského kraje bohatý vzdělávací a zážitkový program, jimž si také žáci ZŠ a SŠ připomenou specifika pádu komunistického režimu v regionu a podobu 30 let svobody. Projektového dne se zúčastní téměř 2000 žáků z 20 škol MSK.

Autor článku: 
luk

Kraj a město Ostrava se staly partnery unikátní kulturní a vzdělávací akce, která nemá v ČR obdoby! 2000 tisíce žáků škol MS kraje si události listopadu 1989 připomenou besedami s pamětníky, workshopy, projekcemi, ale také jízdou v retro BUSech a pořádáním happeningu Lidský řetěz, jímž se pokusí (jako v listopadu 1989 jejich předchůdci) obejmout centrum města.

Školy si připomenou listopad 1989 netradičně. Happening, výstava vozů VB a LM a retro jízdy historickými BUSy, ale také přednášky, besedy s pamětníky a retro kavárna.

V rámci programu mohou studenti diskutovat s Karlem Olivou (bývalým ředitelem ÚJČ AV ČR) o proměnách naší mateřštiny před rokem 1989 a po něm, vyslechnou si informace o současné podobě totality v KLDR od koreanistky Niny Špitálníkové, nebo se dozvědí o tom, jak se změnil náš každodenní život pohledem sociologa Jiřího Siostrzonka ze Slezské univerzity v Opavě. V besedách vystoupí aktéři událostí roku 1989 Ivo Kaleta, Petr Hruška, Jan Král, Ladislav Vrchovský nebo Ivan Binar.
Diskutovat se ale bude také o projektu EU a politické současnosti, hosty debaty jsou Dana Kovaříková a Jaroslav Miller ze Zastoupení Evropské komise v ČR.

Součástí vzdělávacího zážitkového projektu je také jízda třemi RETRO BUSy zapůjčenými DPO. Speciální linka č. 30 je již plně rezervovaná a během dne proveze centrem Ostravy 2000 účastníků oslav. Za jízdy provedou historický výklad studenti Jazykového gymnázia Pavla Tigrida a objasní cestujícím specifika listopadu 1989 v regionu.

V 10:00 se žáci škol pokusí společně s veřejností utvořit v centru města Lidský řetěz (viz přiložená mapka). Program pro školy vyvrcholí ve stanu na Masarykově náměstí. V průběhu dne se všichni mohou občerstvit v retro kavárně Atlantik originální smaženkou, teplým PIGI čajem, banánem nebo pomeranči. Na vše si je ovšem nutné vystát obligátní frontu…

Do projektu, který zaštítil hejtman MSK prof. Ivo Vondrák, CSc. a primátor města Ostravy Ing. Tomáš Macura, MBA, se zapojily také další subjekty, zejména Gymnázium Olgy Havlové, Antikvariát a Klub Fiducia, Educa24 agency, Cinerite, Ostravská univerzita, Národní divadlo Moravskoslezské, Střední umělecká škola v Ostravě, Klub LES, Stará aréna, Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava, VŠB-TU, Ostravské muzeum, Centrum PANT, Archiv města Ostravy.

 

ZDROJ

https://www.msk.cz/cz/skolstvi/doprovodne-akce-projektu-sametova!!!-137724/

Související články: 

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: Největší současná osobnost v oboru dramaturgie a scenáristiky, Australanka Linda Aronson, zavítala ve dnech 2.–7. listopadu do Zlína. Světová expertka, která ve své praxi běžně spolupracuje s oscarovými tvůrci, přijela na pozvání ateliéru Audiovizuální tvorba UTB. Pro jeho studenty navíc připravila sérii odborných workshopů. Co na zlínské začínající tvůrce říká? „Měli by se méně stydět. Jsou velmi talentovaní.“    

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.11.2019

ČR: Autorka a nakladatelka Monika Kopřivová, která se ve svých knižních počinech zaměřuje na budování mezigeneračních vztahů a uchovávání rodinných vzpomínek, uvádí na trh dlouho připravovanou knihu Naše výlety. Ta umožňuje zaznamenávat zážitky z rodinných cest. Pro milovníky beletrie pak je připraven dárkový titul – Velká kniha povídek o psech a v aktuální nabídce nechybí ani Velký rodinný kalendář 2020.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
11.11.2019

ČR: Česká televize připravila pro letošní Vánoce čtyři nové pohádky. Prvního ledna odvysílá premiéru Marie Terezie a po Novém roce odstartuje nový formát, ve kterém se představí dvanáct amatérských pekařů a cukrářů Peče celá země.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
12.11.2019

HRADEC KRÁLOVÉ: Vladimír Just je šťastně dvojjediný - aktivní divadelník z předlistopadových i listopadových dnů roku 1989 a současně divadelní historik. Toto spojení mu umožňuje proniknout i tam, kam se běžný historik nedostane, a vlastně ho to ani nenapadne. Je např. autorem publikace Divadlo v totalitním systému. Příběh českého divadla 1945-89 nejen v datech a souvislostech (Academia, Praha 2010), za kterou získal cenu Kniha roku AV ČR. A jeho esej Teatralita politického procesu s podtitulem Proces s Miladou Horákovou jako divadelní inscenace patří k nejmrazivějším svědectvím o brutalitě československého komunistického režimu. Bude o ní řeč i v následujícím rozhovoru, k němuž jsme se sešli během letošního divadelního festivalu v Hradci Králové, kde jako teatrolog nemůže chybět. Vzhledem k tomu, že jsme se během let stali dobrými přáteli, zůstanu, když dovolíte, u tykání.  

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Články a komentáře
13.11.2019