sobota
20. dubna 2019
Svátek slaví: Marcela
Vítězný štáb při realizaci
© zdroj: Ateliér Audiovizuální tvorba UTBDo Zlína putuje první místo z mezinárodní soutěže pro začínající filmaře

ZLÍN: 15.–17. března 2019 proběhlo na pěti filmových školách napříč Evropou historicky první kolo soutěže ‚48 Hours Challenge European Inter-Schools‘. Úkolu vymyslet, napsat, natočit, sestříhat, ozvučit a dokončit film v délce 1–2 minuty na zadané téma se nejlépe zhostil štáb složený ze studentů Ateliéru Audiovizuální tvorba UTB ve Zlíně. Za svůj snímek ‚Exit the Reality‘ si odnesl první místo.

Autor článku: 
TZ/ika

Myšlenka vyzvat studenty audiovize evropských škol k poněkud šílenému úkolu, jakým je vytvořit film od scénáře po veřejnou projekci během pouhých dvou dnů, vznikla ve francouzské škole 3iS Bordeaux, která podobnou akci pravidelně organizuje pro své studenty. Hozenou rukavici, v rámci vůbec prvního mezinárodního kola, zvedly týmy z Portugalska, Švýcarska, Francie, Bulharska a České republiky. Tu zastupovalo konkrétně šest štábů z Univerzity Tomáše Bati a jeden ze zlínské střední filmové školy Creative Hill College.

Ve Zlíně se tak natočilo celkem sedm krátkých snímků, ze kterých odborná porota ve složení zástupců Ateliérů, místních produkčních společností a zlínské filmové kanceláře, vybrala nakonec tři postupující projekty. Ty pak reprezentovaly Zlín (potažmo celou Českou republiku) při finální volbě vítězů. Stejný předvýběr provedly také ostatní zúčastněné školy. Mezinárodní porotu ve výsledku nejvíce oslovil snímek, který vznikl v režii studenta 2. ročníku zlínského Ateliéru, Aleše Valtra.

„Nejnáročnější pro nás byl proces vymýšlení. Víc jak polovinu času nám zabrala snaha vymyslet nějaký jednoduchý, ale efektivní námět. Nakonec jsme se rozhodli realizovat videoklip. Náměty na něj se ale neustále měnily, často na základě náhod či vzniklých situací. Závěrečný koncept pak vznikl vlastně až ve střižně. Protože nám vymýšlení zabralo hodně času, samotnou produkci a postprodukci jsme nakonec museli stihnout za pouhých 24 hodin,“ popisuje svou účast v soutěži Aleš Valtr. Pro něj samotného bylo natáčení o to složitější, že v klipu současně ztvárnil hlavní roli. 

Na úspěchu vítězného snímku se kromě režiséra podíleli také kameraman Jan Žůrek (3. ročník), produkční Tomáš Mokroluský (2. ročník), zvukař Erik Snopko (4. ročník) a herečka a marketingová manažerka v jedné osobě Aneta Zelenková (1. ročník). Odměnou za první místo je celému štábu týdenní pobyt v jednom ze zahraničních měst, ve kterém se soutěž odehrávala. Studenti si nakonec vybrali francouzské Bordeaux, tedy město hlavního organizátora soutěže. Na zaslouženou exkurzi vyrazí v květnu tohoto roku. Nedílnou součástí pobytu bude i družba s tamější filmovou školou.

Práci zlínských studentů samozřejmě oceňují kromě poroty i jejich pedagogové: „Je to pro nás velký úspěch a zároveň pozitivní motivace. V zahraničí se promítaly všechny naše filmy a obecně byly velmi dobře přijaty,“ říká Libor Nemeškal z Ateliéru Audiovize, iniciátor zapojení Zlína. Jeho slova potvrzuje skutečnost, že kromě vítězného snímku Exit the Reality zmínila mezinárodní porota i další zlínský film – Charlie’s. Pro Zlín to však tímto ještě nekončí. „Pokud všechno dobře dopadne, průběh i výsledky soutěže, včetně projekce vítězného filmu, představíme na kongresu Mezinárodní asociace filmových a televizních škol CILECT, který se uskuteční v říjnu tohoto roku v Moskvě,“ dodává Nemeškal.

Vítězný snímek Exit the Reality si mohou zájemci pustit na síti YouTube  (https://youtu.be/Ywmpgeq0_Mc). Kromě něj zde mohou zhlédnout také další ze zlínských soutěžních filmů – Escape (https://youtu.be/lXAakX-rbVE). Ten vytvořil štáb složený převážně z pedagogů Ateliéru audiovize. Při sledování mohou diváci sami porovnat, jak se tvůrcům podařilo splnit zadání. Tím bylo ústřední téma ‚exit‘ a povinnost zakomponovat do díla prvek vody, hvězdy a náhodného setkání.

Zdroj: doc. MgA. Libor Nemeškal, Ph.D., Ateliér audiovizuální tvorba UTB ve Zlíně a Mgr. Magdaléna Hladká, výkonná ředitelka ZLÍN FILM OFFICE

 

Mohlo by vás také zajímat...

OLOMOUC: Novým šéfdirigentem Moravské filharmonie Olomouc (MFO) bude od sezony 2019/20 Jakub Klecker. Ve funkci vystřídá dlouholetého šéfdirigenta MFO Petra Vronského. Veřejnosti se nový šéfdirigent představí na zahajovacím koncertě 74. sezony, který se uskuteční 26. září 2019 v Redutě, domácím sále orchestru.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
18.04.2019

ČR: Vážení filmaři a přátelé dokumentárního filmu, rádi bychom vás upozornili na blížící se uzávěrku mezinárodního workshopu Ex Oriente Film 2019, která je již 19. dubna. Workshop je určen celovečerním dokumentárním projektům ve fázi vývoje a rané produkce. Podmínky pro přihlašování jsou zde. Svůj projekt můžete přihlásit prostřednictvím online formuláře.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
18.04.2019

PELHŘIMOV: Město je atraktivním místem a má turistům i místním obyvatelům co nabídnout. Svědčí o tom i poslední novinky, které prezentovali ve středu 3. dubna zástupci Kulturních zařízení města Pelhřimova (KzmP).

Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Pozvánka na výlet
18.04.2019

PRAHA: Dne 16. dubna 2019 se na Pražském hradě uskutečnilo slavnostní setkání u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. V rámci programu byl vyhlášen vítěz celostátní soutěže Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2018.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.04.2019