pondělí
24. února 2020
svátek slaví Matěj
Plakát k festivalu
© Archiv pořadateleDo Jičína se znovu vrací pohádkový festival

JIČÍN: Nadační fond Jičín - město pohádky a město Jičín pořádají 29. ročník festivalu Jičín - město pohádky s podtitulem Znám já jeden krásný zámek aneb Pohádky a pověsti z hradů a zámků Českého ráje od 11. do 15. září 2019 v historickém centru města Jičína.       

od 11.09.2019 do 15.09.2019
Autor článku: 
Věra Rychterová

"Ten kousek země prý překročí středně rostlý obr několika kroky. Vám to bude trvat trochu déle, ale stojí to za to.  Uslyšíte vyprávění zvětralých skal i středověkých hradů. Možná tu potkáte nějakého skřítka, čerta nebo vodníka. To tajemné místo se jmenuje Český ráj. " Lucie Seifertová, z knihy Český ráj a jeho tajemství

A právě v krajině Českého ráje, ke které se vážou pověsti, pohádky a příběhy slavných osobností, čerpá inspiraci devětadvacátý ročník festivalu Jičín – město pohádky.  V úvodním citátu zmíněná spisovatelka a ilustrátorka Lucie Seifertová bude jedním z hostů festivalu, dokonce povede s dětmi besedy s dílnami Vytvoř si prostorový obrázek.  V návaznosti na podtitul festivalu nezapomene festivalový program ani na milovníky historie. Je pro ně připravena beseda Modrá krev Českého ráje - šlechta našeho kraje, pověsti a skutečnost s promovaným historikem Karolem Bílkem, významnou osobností regionu.                                                                                                   

Ale nepředcházejme a vstupme do Pohádkového města Valdickou bránou na Valdštejnovo náměstí. Tady za maketou hradu se rozloží středověké podhradí a scénu živoucí historie doby vytvoří jednotlivá zastavení s ukázkou řemesel a s krátkým výkladem, také s možností aktivního zapojení, kterou doplní povětšinou věrné repliky řemeslných nástrojů, stanů, kostýmů a dalších rekvizit.

Skutečná nádvoří jičínského zámku se promění v Nádvoří rozličných kratochvílí s dobovými kejklemi, řadou soutěží a her, Nádvoří umění všelikého bude barevné malováním, kolážemi, modelováním i loutkováním. Třetí nádvoří- arkádové ozdobí erby šlechtických rodů a své znalosti si v historickém kvízu mohou ověřit všichni návštěvníci. Nachází se tu i cíl velké pohádkové hry Po stopách loupežníků, spojené s plněním řady zajímavých úkolů.

Přehršel radovánek však nabídnou i další místa. Zábavné okamžiky při stavění hradů čekají na velikém pískovišti na Rynečku, cesta necesta za pověstmi povede do farské zahrady, ve stromoví parku překvapí ukrytá sluj hodné ježibaby, otevřený prostor zámecké zahrady ožije rytířským kláním, svůj um předvedou sokolníci.       

I letos navštíví festival řada vzácných hostů.  Spisovatelka Lucie Seifertová, držitelka prestižní ceny Magnesia Litera za knihu Dějiny udatného českého národa, povypráví spolu s Jiřím Lábusem o tom, jak byla kniha ve spolupráci s ČT přetvořena v animovaný seriál, ve kterém Jiří Lábus mluví za postavy králů, královen, prostého lidu i udatného českého lva. Projekce dílů vybraných pedagogy pro jednotlivé ročníky na základě školních vzdělávacích programů bude v dopoledních hodinách v biografu Český ráj. Dalším milým hostem bude regionální autorka knížek Deset zastavení v Českém ráji Jaroslava Velartová. Z jejich pověstí bude číst autor rozhlasového a televizního seriálu Po Česku Václav Žmolík.                                                                                                                           

Pestrý festivalový program připravil nové zajímavé pořady, ale zachová i stálice. K nim patří zahajovací průvod nepřeberného množství pohádkových bytostí s předáním klíče od města, večerní projekce na nádvoří, místa her, večerní koncert v kostele – tentokrát soubor Musica Bohemica, dětská vystoupení na pódiích, pouliční divadla i muzicírování, kde  někoho potěší populární zpěvačka Elis a někoho třeba cimbálová muzika. Ve finále sobotního večera bude dětským purkmistrem vrácen klíč od města panu starostovi, vystoupí kapela Jelen a zaplněné náměstí odpočítá odpálení ohňostroje, kterým každoročně festival vrcholí. Nedělní festivalové Dozvuky pak definitivně udělají za devětadvacátým ročníkem tečku.                                                                                                                          

 

Více k festivalovému programu na www.pohadka.cz.

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

MĚLNÍK: V Mělníku v neděli voněly jitrnice, teklo pivo, zpívalo se a hrálo. I přes nepřízeň počasí se masopustního průvodu zúčastnilo přes 300 lidí.

Středočeský kraj
Děti a mládež, Lidová kultura, Senioři
Co se děje
24.02.2020

TŘINEC: Od konce ledna se proměnilo několik autobusových zastávek v Třinci ve výstavní plochy, na kterých jsou k vidění fotografie Dariny Kubikové a Tanasise. Výstava z cyklu Zastavení u umění nese název Enviromentální žal. Galerie města Třince v čele s kurátorkou Katarínou Klusovou tím reaguje na aktuální klimatické změny.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Ostatní
Co se děje
21.02.2020

HRADEC KRÁLOVÉ: Muzeum východních Čechv v Hradci Králové zve na dvě poslední komentované prohlídky výstavy Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole, které proběhnou 27. února a 18. března vždy od 16:30 hodin.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
21.02.2020

PODĚBRADY: „Když něco tvoříte, kreslíte, skládáte věci a podobně, kreativně používáte obě ruce, je to pro váš mozek velice příznivé,“ tvrdí americká lékařka Kelly Lambertová z univerzity v Richmondu. A dodává, že pokud něco děláme rukama, ovlivňuje to náš mozek, jak bychom brali léky na uklidnění a navíc nám výsledek naší práce přináší mimořádné uspokojení.

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Senioři, Soutěže a festivaly
Co se děje
24.02.2020