čtvrtek
19. září 2019
Svátek slaví: Zita
Plakát k festivalu
© Archiv pořadateleDo Jičína se znovu vrací pohádkový festival

JIČÍN: Nadační fond Jičín - město pohádky a město Jičín pořádají 29. ročník festivalu Jičín - město pohádky s podtitulem Znám já jeden krásný zámek aneb Pohádky a pověsti z hradů a zámků Českého ráje od 11. do 15. září 2019 v historickém centru města Jičína.       

od 11.09.2019 do 15.09.2019
Autor článku: 
Věra Rychterová

"Ten kousek země prý překročí středně rostlý obr několika kroky. Vám to bude trvat trochu déle, ale stojí to za to.  Uslyšíte vyprávění zvětralých skal i středověkých hradů. Možná tu potkáte nějakého skřítka, čerta nebo vodníka. To tajemné místo se jmenuje Český ráj. " Lucie Seifertová, z knihy Český ráj a jeho tajemství

A právě v krajině Českého ráje, ke které se vážou pověsti, pohádky a příběhy slavných osobností, čerpá inspiraci devětadvacátý ročník festivalu Jičín – město pohádky.  V úvodním citátu zmíněná spisovatelka a ilustrátorka Lucie Seifertová bude jedním z hostů festivalu, dokonce povede s dětmi besedy s dílnami Vytvoř si prostorový obrázek.  V návaznosti na podtitul festivalu nezapomene festivalový program ani na milovníky historie. Je pro ně připravena beseda Modrá krev Českého ráje - šlechta našeho kraje, pověsti a skutečnost s promovaným historikem Karolem Bílkem, významnou osobností regionu.                                                                                                   

Ale nepředcházejme a vstupme do Pohádkového města Valdickou bránou na Valdštejnovo náměstí. Tady za maketou hradu se rozloží středověké podhradí a scénu živoucí historie doby vytvoří jednotlivá zastavení s ukázkou řemesel a s krátkým výkladem, také s možností aktivního zapojení, kterou doplní povětšinou věrné repliky řemeslných nástrojů, stanů, kostýmů a dalších rekvizit.

Skutečná nádvoří jičínského zámku se promění v Nádvoří rozličných kratochvílí s dobovými kejklemi, řadou soutěží a her, Nádvoří umění všelikého bude barevné malováním, kolážemi, modelováním i loutkováním. Třetí nádvoří- arkádové ozdobí erby šlechtických rodů a své znalosti si v historickém kvízu mohou ověřit všichni návštěvníci. Nachází se tu i cíl velké pohádkové hry Po stopách loupežníků, spojené s plněním řady zajímavých úkolů.

Přehršel radovánek však nabídnou i další místa. Zábavné okamžiky při stavění hradů čekají na velikém pískovišti na Rynečku, cesta necesta za pověstmi povede do farské zahrady, ve stromoví parku překvapí ukrytá sluj hodné ježibaby, otevřený prostor zámecké zahrady ožije rytířským kláním, svůj um předvedou sokolníci.       

I letos navštíví festival řada vzácných hostů.  Spisovatelka Lucie Seifertová, držitelka prestižní ceny Magnesia Litera za knihu Dějiny udatného českého národa, povypráví spolu s Jiřím Lábusem o tom, jak byla kniha ve spolupráci s ČT přetvořena v animovaný seriál, ve kterém Jiří Lábus mluví za postavy králů, královen, prostého lidu i udatného českého lva. Projekce dílů vybraných pedagogy pro jednotlivé ročníky na základě školních vzdělávacích programů bude v dopoledních hodinách v biografu Český ráj. Dalším milým hostem bude regionální autorka knížek Deset zastavení v Českém ráji Jaroslava Velartová. Z jejich pověstí bude číst autor rozhlasového a televizního seriálu Po Česku Václav Žmolík.                                                                                                                           

Pestrý festivalový program připravil nové zajímavé pořady, ale zachová i stálice. K nim patří zahajovací průvod nepřeberného množství pohádkových bytostí s předáním klíče od města, večerní projekce na nádvoří, místa her, večerní koncert v kostele – tentokrát soubor Musica Bohemica, dětská vystoupení na pódiích, pouliční divadla i muzicírování, kde  někoho potěší populární zpěvačka Elis a někoho třeba cimbálová muzika. Ve finále sobotního večera bude dětským purkmistrem vrácen klíč od města panu starostovi, vystoupí kapela Jelen a zaplněné náměstí odpočítá odpálení ohňostroje, kterým každoročně festival vrcholí. Nedělní festivalové Dozvuky pak definitivně udělají za devětadvacátým ročníkem tečku.                                                                                                                          

 

Více k festivalovému programu na www.pohadka.cz.

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: První událostí divadelní sezóny 2019/ 2020 v Divadle Drak je inscenace Zeď aneb jak jsem vyrůstal za železnou oponou. Představení určené dětem od 9 let bude mít premiéru 21. září od 18 h ve Studiu Labyrint Divadla Drak. Autorský projekt režisérek Miřenky Čechové a Dominiky Špalkové vznikl na motivy stejnojmenné knihy Petra Síse, ve které autor přibližuje čtenářům období totality mezi lety 1948 -1989 u nás.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
18.09.2019

PLZEŇ: Plzeň si 17. listopadu 2019 připomene 30. výročí od událostí listopadu 1989 celodenním programem. Lidé se mohou těšit na besedy a rozhovory s pamětníky, výstavy, umělecké instalace na Anglickém nábřeží, vzpomínková setkání či koncert. Součástí programu bude rodinná soutěž, která nejmladší generaci přiblíží události před 30 lety. 

Plzeňský kraj
Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2019

NĚMECKO: Ve dnech 5. – 8. září se zúčastnil Dechový orchestr ZUŠ Vimperk mezinárodního festivalu EURO Musiktage v německém městě Böselu. Festival má dlouholetou tradici a letos se uskutečnil již 57. ročník. Celkem se ho zúčastnilo 36 orchestrů a souborů různého složení z 8 evropských zemí. 

Jihočeský kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2019

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Radní schválili návrh dohody mezi Středočeským krajem a kutnohorským arciděkanstvím o způsobu výkonu věcného břemene užívání zvonice, kde jsou umístěné zvony Michal, Ludvík a Barbora. Zvonice je majetkem kraje a zvony patří Římskokatolické farnosti – arciděkanství Kutná Hora.

 

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
18.09.2019