čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Plakát k festivalu
© Archiv pořadatele



Do Jičína se znovu vrací pohádkový festival

JIČÍN: Nadační fond Jičín - město pohádky a město Jičín pořádají 29. ročník festivalu Jičín - město pohádky s podtitulem Znám já jeden krásný zámek aneb Pohádky a pověsti z hradů a zámků Českého ráje od 11. do 15. září 2019 v historickém centru města Jičína.       

od 11.09.2019 do 15.09.2019
Autor článku: 
Věra Rychterová

"Ten kousek země prý překročí středně rostlý obr několika kroky. Vám to bude trvat trochu déle, ale stojí to za to.  Uslyšíte vyprávění zvětralých skal i středověkých hradů. Možná tu potkáte nějakého skřítka, čerta nebo vodníka. To tajemné místo se jmenuje Český ráj. " Lucie Seifertová, z knihy Český ráj a jeho tajemství

A právě v krajině Českého ráje, ke které se vážou pověsti, pohádky a příběhy slavných osobností, čerpá inspiraci devětadvacátý ročník festivalu Jičín – město pohádky.  V úvodním citátu zmíněná spisovatelka a ilustrátorka Lucie Seifertová bude jedním z hostů festivalu, dokonce povede s dětmi besedy s dílnami Vytvoř si prostorový obrázek.  V návaznosti na podtitul festivalu nezapomene festivalový program ani na milovníky historie. Je pro ně připravena beseda Modrá krev Českého ráje - šlechta našeho kraje, pověsti a skutečnost s promovaným historikem Karolem Bílkem, významnou osobností regionu.                                                                                                   

Ale nepředcházejme a vstupme do Pohádkového města Valdickou bránou na Valdštejnovo náměstí. Tady za maketou hradu se rozloží středověké podhradí a scénu živoucí historie doby vytvoří jednotlivá zastavení s ukázkou řemesel a s krátkým výkladem, také s možností aktivního zapojení, kterou doplní povětšinou věrné repliky řemeslných nástrojů, stanů, kostýmů a dalších rekvizit.

Skutečná nádvoří jičínského zámku se promění v Nádvoří rozličných kratochvílí s dobovými kejklemi, řadou soutěží a her, Nádvoří umění všelikého bude barevné malováním, kolážemi, modelováním i loutkováním. Třetí nádvoří- arkádové ozdobí erby šlechtických rodů a své znalosti si v historickém kvízu mohou ověřit všichni návštěvníci. Nachází se tu i cíl velké pohádkové hry Po stopách loupežníků, spojené s plněním řady zajímavých úkolů.

Přehršel radovánek však nabídnou i další místa. Zábavné okamžiky při stavění hradů čekají na velikém pískovišti na Rynečku, cesta necesta za pověstmi povede do farské zahrady, ve stromoví parku překvapí ukrytá sluj hodné ježibaby, otevřený prostor zámecké zahrady ožije rytířským kláním, svůj um předvedou sokolníci.       

I letos navštíví festival řada vzácných hostů.  Spisovatelka Lucie Seifertová, držitelka prestižní ceny Magnesia Litera za knihu Dějiny udatného českého národa, povypráví spolu s Jiřím Lábusem o tom, jak byla kniha ve spolupráci s ČT přetvořena v animovaný seriál, ve kterém Jiří Lábus mluví za postavy králů, královen, prostého lidu i udatného českého lva. Projekce dílů vybraných pedagogy pro jednotlivé ročníky na základě školních vzdělávacích programů bude v dopoledních hodinách v biografu Český ráj. Dalším milým hostem bude regionální autorka knížek Deset zastavení v Českém ráji Jaroslava Velartová. Z jejich pověstí bude číst autor rozhlasového a televizního seriálu Po Česku Václav Žmolík.                                                                                                                           

Pestrý festivalový program připravil nové zajímavé pořady, ale zachová i stálice. K nim patří zahajovací průvod nepřeberného množství pohádkových bytostí s předáním klíče od města, večerní projekce na nádvoří, místa her, večerní koncert v kostele – tentokrát soubor Musica Bohemica, dětská vystoupení na pódiích, pouliční divadla i muzicírování, kde  někoho potěší populární zpěvačka Elis a někoho třeba cimbálová muzika. Ve finále sobotního večera bude dětským purkmistrem vrácen klíč od města panu starostovi, vystoupí kapela Jelen a zaplněné náměstí odpočítá odpálení ohňostroje, kterým každoročně festival vrcholí. Nedělní festivalové Dozvuky pak definitivně udělají za devětadvacátým ročníkem tečku.                                                                                                                          

 

Více k festivalovému programu na www.pohadka.cz.

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024