středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Soubor Collegium hortensis z Teplic
© Foto archiv souboru



Do Filipova se vrací mezinárodní varhanní festival

JIŘÍKOV: V poutním kostele ve Filipově se po desáté uskuteční mezinárodní festival varhanní hudby. Ve významném poutním místě Českého Švýcarska se odehraje devět koncertů, na nichž vystoupí čeští, němečtí a britští interpreti. Během festivalu se rozezvučí kvalitní dvoumanuálové mechanické varhany s opusovým číslem 44 z let 1887 - 1888 od firmy Eule z Budyšína. Zazní premiéra filipovské kantáty.

od 03.07.2016 do 28.08.2016
Autor článku: 
Klára Mágrová

Koncerty se konají v bazilice minor Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově od července do srpna vždy v neděli od 14 h. Festival zahájí 3. 7. a ukončí 28. 8. 2016. Během festivalu se posluchači zaposlouchají do zvuku varhan, trubky, zpěvu a mluveného slova.
Vstup na koncerty je volný.

Mezinárodní varhanní festival od roku 2007 připravuje občanské sdružení Arte Musica z Jiříkova a spolupořádá Římskokatolická farnost Jiříkov, Gymnázium Varnsdorf - Akademie příslibu a Město Jiříkov. Festival v letošním roce probíhá pod záštitou senátora Parlamentu ČR Ing. Zbyňka Linharta a starosty města Jiříkov Michala Majáka. Konání festivalu podpořilo Ministerstvo kultury.

Úvod festivalu ve Filipově obstará mimořádný koncert. V neděli 3. 7. 2016 proběhne premiérové provedení kantáty "Pramen milosti" v podání souboru Collegium hortensis. Kantátu přímo pro poutní místo Filipov složil Jan Zástěra, dirigent Trautzlovy umělecké společnosti, jejíž součástí je Collegium hortensis. Rozsáhlé vokálně instrumentální dílo přiblíží události ve Filipově z 13. ledna 1866. Vznik filipovské kantáty v roce 2015 iniciovaly salesiánští kněží, kteří od roku 1991 spravují poutní místo Filipov. Collegium hortensis z Teplic patří mezi výrazná hudební tělesa Ústeckého kraje. Interpretuje historickou i soudobou hudbu regionu. Soubor působí jako chrámový soubor na teplických kůrech, věnuje se hudebnímu divadlu a opeře. Vystupuje na domácích festivalech a zahraničních koncertních cestách. V dubnu letošního roku např. odehrál čtyři koncerty ve Vatikánu a premiérově zde představil kantátu k poctě sv. Vojtěcha.

Monumentální poutní bazilika minor leží ve Filipově, místní části Jiříkova, při státní hranici se Spolkovou republikou Německo. Filipov je významným mariánským poutním místem spjatým se zjevením Panny Marie dne 13. 1. 1866 a náhlým uzdravením Magdaleny Kade.

Poutní místo Filipov si po celý rok 2016 připomíná 150. výročí od svého vzniku. V bazilice minor ve Filipově se celoročně konají česko-německé mše svaté – v neděli od 10.30 h. a každého 13. dne v měsíci. V hlavní lodi poutního kostela ve Filipově je až do října k vidění česko-německá výstava o historii poutního místa "Poutní místo Filipov (1866-2016)". Výstavu připravila Římskokatolická farnost Jiříkov. V červenci a srpnu je přístupná od úterý do soboty, od 11.00 do 16.00 h. Na pondělí 12. 9. 2016 se v Krásné Lípě uskuteční mezinárodní konference "150 let Filipova". Připravuje ji Biskupství litoměřické, Římskokatolická farnost a další partneři. Výstupem konference bude česko-německý sborník.   

 

Mgr. Klára Mágrová, projektová manažerka
Římskokatolická farnost Jiříkov
Náměstí 5/2, 407 53 Jiříkov
mobil: +420 724 072 525
e-mail: klara.magrova@seznam.cz
FB Bazilika Filipov: www.facebook.com/poutnimistofilipov
www.poutni-mista-sluknovsko.cz
www.rumburk.farnost.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024