čtvrtek
18. dubna 2024
svátek slaví Valérie
Průvod masek nepostrádal lidovou tvořivost a vtip.jpg
© Milan Turek



Divoké veselice v Libereckém kraji odstartovaly dobu půstu

LIBEREC: Rajcovními zábavami končilo zimní období veselic, při nichž nebyla nouze ani o lechtivé radovánky. Byly předzvěstí čtyřiceti dnů odříkání se nejen tance, ale i opíjení či přejídání, i když stejně mnoho zásob nezbývalo, a tak se držela štíhlá linie. Zvyk masopustních oslav prý u nás zavedl český král Přemysl Otakar II.

 

Autor článku: 
Milan Turek

V Libereckém kraji se maškarní průvody a tanečky před letošním popelcem uskutečnily na několika místech, v samotném Liberci ve Vesci, velký průvod byl v Ostašově, ale mohutně se slavilo v Dlouhých Mostech, Hrádku nad Nisou nebo Na Vísecké rychtě v Zákupech.

Dramatické vyvlečení spoutaného starosty ze zákupské radnice napovídalo, že nepůjde o obyčejný průvod maškar. Starosta z obavy o svůj život klíče města předal pánu Masopustovi a ten vedl průvod masek městem k vybraným bohatcům, aby jejich domy vyjedl a co bylo k pití, aby vypil. Tak se dělo ve městě Zápup a Vísecké rychtě již po desáté. Podle starobylého zvyku má na sobě Masopust mašličky, které hospodáři utrhávají a zdobí si jimi domy, aby měli bohatou úrodu či úspěšný obchod.

V Zákupech se průvod masek zastavoval u některých domů, kde se popíjelo a krátce tančilo nebo i vyváděly drobné taškařice. Tady zřejmě zcela zaujaté krajské radní Květě Vinklátové provedli malou taškařici a namalovali na obličej srdíčko. K veselici patřilo i bohaté občerstvení pro účastníky průvodu, ale i čumilům, které se nabízelo na zákupském náměstí.

S nabídkou masek přišla zdejší firma, jejíž produkce putuje nejen tuzemskem, ale i do mnohých zahraničních států. Masky vyrábějí stoletou technologií, která se stala artiklem na Národním seznamu nemateriálního kulturního dědictví. Zákupský průvod masek i odpolední veselici režírovali členové divadelního spolku Havlíček, s významným podílem Vísecké rychty a hlavně pak pod patronací ředitele Vlastivědného muzea v České Lípě  Zdeněk Vitáček.

Masopust je starodávným pohanským zvykem, nynější průvody a tancovačky se konají prakticky jen v neděli, ale ještě donedávna probíhaly v úterý před popelcem, kdy poslední tancovačka byla divokým rejem mladých. Na smilné hry při masopustní noci už dnes se zapomíná a nikdo ani je pomalu už nezná. Střevíčkový nebo štokrličkový tanec, zpívání poklekačku i poležačku bývaly až půlnoční hry, kdy pán Masopust přestal hlídat mládež a sám se oddával nějaké nezřízené zábavě, obyčejně popíjení kořaličky.

 

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024

DOMAŽLICE, LITOMYŠL: Ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany bude letos Festival Smetanova Litomyšl, který se uskuteční v termínu od 8. 6. do 7. 7. V hlavním programu tohoto významného hudebního svátku vystoupí pouze jeden jediný amatérský soubor. Jmenuje se Čerchovan a jedná se o pěvecký sbor působící v Domažlicích nepřetržitě od svého založení v roce 1901. V současné době ho tvoří přibližně 45 amatérských zpěváků a od roku 1997 stojí v jeho čele sbormistr MgA. Marek Vorlíček. Právě jeho jsme při příležitosti mimořádného festivalového vystoupení požádali o rozhovor.

Pardubický kraj, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Lidová kultura, Památky, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
17.04.2024