úterý
23. dubna 2024
svátek slaví Vojtěch
Foto z představení
© archiv divadla



Divadlu Kapsa se hraje v Benešově jako v pohádce

BENEŠOV: Putování za vánoční hvězdou je název představení, které v úterý 12. prosince přiveze do Městského divadla Na Poště Divadlo Kapsa Andělská Hora. Pohádkový příběh, který je provázen spoustou českých i zahraničních koled a adventními písněmi středověké Francie a Itálie, začíná v 17 hodin. Nejen o něm jsme si povídali se scenáristou a režisérem představení Vlastimilem Fischerem.

12.12.2017
17:00
Autor článku: 
Karel Souček

Jak často hostujete v Benešově?

Do Benešova jezdíme pravidelně téměř každý rok již od vzniku našeho divadla v roce 2006. Ale i předtím jsme zde vystupovali pod jiným divadlem. Tudíž jsme v Divadle Na Poště uvedli všechna naše představení.

 

Takže tento sál dobře znáte?

Ano, Divadlo Na Poště známe, řekl bych, velmi důvěrně. Navíc má velmi zajímavou historii a tradici. Diváci jsou v Benešově vždy vnímaví a na naše pohádky je obvykle vyprodáno. A to nás těší, takže se nám tu hraje jako v pohádce.

 

Kdy mělo Putování premiéru a kolik repríz jste již uvedli?

Putování za Vánoční hvězdou mělo premiéru v prosinci 2006 a letos bude mít třístou reprízu. Škoda, že se hraje jen o adventu. Na toto představení se těšíme celý rok a pak to vždycky tak strašně rychle uteče.

 

Co bylo při přípravě tohoto představení nejsložitější?

Jelikož jsme pohádku inscenovali podle lidových her a chtěli jsme jít více do hloubky příběhu, vzali jsme vypravování pěkně od zvěstování, do Betléma putování, Ježíška narození, Tří králů i pastýřů klanění, do Egypta vyhnání, neviňátek vraždění a slavného z Egypta navrácení. Ovšem pro nejmenší publikum, které do Benešova jistě přijde, to vraždění pro jistotu vynecháváme. Okolo postavy Heroda jsme vedli při přípravách hodně debat, někdy až bouřlivých, ale nakonec jsme zvolili formu přijatelnou i pro ty nejmladší. Příběhem diváky provází anděl a události vtipně glosuje. Nutno dodat, že celé představení je ve verších.

 

Podle jakých kritérií jste do tohoto představení vybírali koledy?

Koled je velká kopa. A při jejich hledání jsem prostudoval desítky knih a zpěvníků. Troufám si říci, že ČR má monopol na koledy. Snad žádný národ nemá tolik koled v tolika úpravách textu. Ty nejznámější mají verze české, moravské i slezské, hanácké i plzeňské. Navíc jen z koled bychom mohli udělat celovečerní muzikál a byl by odvyprávěný celý příběh. Téma naší pohádky je ovšem nadčasové a bez hranic, tak jsme sáhli i do cizojazyčných koled, které mají český překlad. A tak se vedle českých Nesem vám noviny, Půjdem spolu do Betléma,  Jak jsi krásné Jezulátko objeví i polská Maličký Ježíšek, slovenská Ej ej bratříčku, francouzské Volek a oslík a Gloria, rakouská Ach hospodáři náš nebo španělská Hle panna k Egyptu chvátá. Tři Králové a Narodil se Kristus Pán v naší hře také nechybějí.

 

Zapojujete do Putování nějakým způsobem dětské diváky?

Zpěvem koled se do děje zapojují nejen děti, ale i rodiče a prarodiče. Vždy se nám tak společně podaří vytvořit krásnou atmosféru. Já osobně mám až slzy v očích, když z jeviště vidím vnoučka s babičkou, jak zpívají koledy a drží se něžně za ruce a maminka vedle nich zpívá společně s dalším dítkem a taťkou. To je přesně ten čas, kdy máme mít k sobě blíž. A pokud se nám to díky pohádce podaří, tak se naše úsilí neminulo cílem.

Mohlo by vás také zajímat...

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024