úterý
22. května 2018
Svátek slaví: Emil
Soubor Divadla Drak
© Foto: P. MarekDivadlo Drak se chystá oslavit 60. výročí

HRADEC KRÁLOVÉ: Divadlo Drak vstupuje do nové sezóny, která bude ve znamení oslav 60. výročí divadla. V říjnu představí veřejnosti premiéru autorské pohádky Radka Berana a Marie Novákové Medová královna. Na březen 2018 pak připravuje inscenaci svého kmenového režiséra Jakuba Vašíčka v dramaturgii Tomáše Jarkovského a scénografii Antonína Šilara Bílý tesák na motivy slavného románu Jacka Londona.

Autor článku: 
jal

V roce 2018 slaví Divadlo Drak šedesáté výročí od svého vzniku. „Oslavy budou zahájeny v lednu a po celý rok se příznivci divadla mohou těšit na speciální akce věnované tomuto významnému jubileu. Fenomén Drak, série komponovaných večerů věnovaných významným momentům, tématům a osobnostem, bude uveden ve speciální podobě se slavnostní premiérou dokumentu o Divadle Drak, který k výročí natočila České televize,“ poodhalila zákulisí připravovaných oslav Eliška Finková.

Speciálně k výročí si pak Drak nadělí inscenaci (v sezóně třetí), která bude mít premiéru pod širým nebem v rámci festivalu Divadlo evropských regionů. „V inscenaci se představí celý soubor, který si připomene kočovnické, jarmareční kořeny našeho divadla, aby tak mohl naplno projevit to, co Drak zdobí již téměř šedesát let – totiž komediantství a muzikálnost. V až barokních kontrastech, rozkročené mezi fraškou a tragédií, pokleslostí a moralitou, představíme malé i velké divadlo světa. A co by to bylo za loutkářské jubileum, kdyby se aspoň na okamžik neobjevil i sám dr. Johannes Faust,“ prozrazuje o autorském titulu režisér Jakub Vašíček.

Další novinkou nadcházející sezóny je zřízení specializovaného pracoviště katedry výchovné dramatiky DAMU přímo v prostorách Divadla Drak tzv. Kliniky.

„Cílem kliniky je nabídnout studentům KVD DAMU, potažmo i jiných kateder AMU, unikátní zázemí pro získávání praxe v divadelním a divadelně-pedagogickém provozu divadla. Projekt je podpořen finančními prostředky z evropských strukturálních fondů, z projektu "Zajištění kvality studia na AMU a posílení reflexe nejnovějších trendů v umělecké praxi", představila projekt Dominika Špalková.

I v sezóně 2017/18 pokračuje spolupráce Divadla Drak s Katedrou alternativního a loutkového divadla Akademie múzických umění v Praze. V říjnu proběhne ve Studiu Divadla Drak desetidenní rezidence studentů DAMU pod vedením režisérky Anny Klimešové. Na jaře 2018 se v Draku uskuteční již sedmé Mezinárodní setkání uměleckých škol Gaudeamus Theatrum. Sezóna vyvrcholí již tradičně 24. ročníkem Mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů, kterým je Divadlo Drak pořadatelem spolu s Klicperovým divadlem a sdružením kontrapunkt.

www.draktheatre.cz

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Nominovat své kandidáty do osmého ročníku soutěže o nejoblíbenější alej roku pořádané spolkem Arnika můžete až do konce října letošního roku. Zájemci mohou stromořadí přihlásit do soutěže na webu www.alejroku.cz zasláním fotografie a krátkého příběhu nebo popisu. O vítězné aleji pak bude hlasovat veřejnost. Stejně jako v minulých letech může o vítězství aleje rozhodnout mimořádná krása, silný příběh, snaha místních lidí o záchranu nebo odhodlání lokálních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky. 

 
Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.05.2018

PLZEŇ: Výstavu zahájili autoři výstavy společně s náměstkyní ministra kultury Petrou Smolíkovou a primátorem města Martinem Zrzaveckým a prvním náměstkem primátora Martinem Baxou, do jehož gesce oblast kultury spadá. ​​

 

 

Plzeňský kraj
Senioři, Ostatní
Co se děje
21.05.2018

OSTRAVA: Do druhého ročníku dotačního programu „fajnOVY prostor“, který cílí na proměnu ulic, náměstí, parků a dalších veřejných prostranství podle vlastních nápadů, přihlásili obyvatelé Ostravy 20 projektových záměrů. Rada města doporučila finanční podporu čtrnácti projektů. 

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.05.2018

PRAHA: Dnes se v jednacím sále Poslanecké sněmovny PČR (Sněmovní 4, Praha 1) uskuteční od 14 h vyhlášení vítězů 4. ročníku celorepublikového projektu pro dětské týmy Srdce s láskou darované. Celkem se už do něj zapojilo na 22 tisíc dětí s 1100 soutěžními pracemi. Do Sněmovny přijede bezmála 150 dětí z celé republiky se svými pedagogy.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Handicap, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.05.2018