úterý
23. ledna 2018
Svátek slaví: Zdeněk
Soubor Divadla Drak
© Foto: P. MarekDivadlo Drak se chystá oslavit 60. výročí

HRADEC KRÁLOVÉ: Divadlo Drak vstupuje do nové sezóny, která bude ve znamení oslav 60. výročí divadla. V říjnu představí veřejnosti premiéru autorské pohádky Radka Berana a Marie Novákové Medová královna. Na březen 2018 pak připravuje inscenaci svého kmenového režiséra Jakuba Vašíčka v dramaturgii Tomáše Jarkovského a scénografii Antonína Šilara Bílý tesák na motivy slavného románu Jacka Londona.

Autor článku: 
jal

V roce 2018 slaví Divadlo Drak šedesáté výročí od svého vzniku. „Oslavy budou zahájeny v lednu a po celý rok se příznivci divadla mohou těšit na speciální akce věnované tomuto významnému jubileu. Fenomén Drak, série komponovaných večerů věnovaných významným momentům, tématům a osobnostem, bude uveden ve speciální podobě se slavnostní premiérou dokumentu o Divadle Drak, který k výročí natočila České televize,“ poodhalila zákulisí připravovaných oslav Eliška Finková.

Speciálně k výročí si pak Drak nadělí inscenaci (v sezóně třetí), která bude mít premiéru pod širým nebem v rámci festivalu Divadlo evropských regionů. „V inscenaci se představí celý soubor, který si připomene kočovnické, jarmareční kořeny našeho divadla, aby tak mohl naplno projevit to, co Drak zdobí již téměř šedesát let – totiž komediantství a muzikálnost. V až barokních kontrastech, rozkročené mezi fraškou a tragédií, pokleslostí a moralitou, představíme malé i velké divadlo světa. A co by to bylo za loutkářské jubileum, kdyby se aspoň na okamžik neobjevil i sám dr. Johannes Faust,“ prozrazuje o autorském titulu režisér Jakub Vašíček.

Další novinkou nadcházející sezóny je zřízení specializovaného pracoviště katedry výchovné dramatiky DAMU přímo v prostorách Divadla Drak tzv. Kliniky.

„Cílem kliniky je nabídnout studentům KVD DAMU, potažmo i jiných kateder AMU, unikátní zázemí pro získávání praxe v divadelním a divadelně-pedagogickém provozu divadla. Projekt je podpořen finančními prostředky z evropských strukturálních fondů, z projektu "Zajištění kvality studia na AMU a posílení reflexe nejnovějších trendů v umělecké praxi", představila projekt Dominika Špalková.

I v sezóně 2017/18 pokračuje spolupráce Divadla Drak s Katedrou alternativního a loutkového divadla Akademie múzických umění v Praze. V říjnu proběhne ve Studiu Divadla Drak desetidenní rezidence studentů DAMU pod vedením režisérky Anny Klimešové. Na jaře 2018 se v Draku uskuteční již sedmé Mezinárodní setkání uměleckých škol Gaudeamus Theatrum. Sezóna vyvrcholí již tradičně 24. ročníkem Mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů, kterým je Divadlo Drak pořadatelem spolu s Klicperovým divadlem a sdružením kontrapunkt.

www.draktheatre.cz

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Saský kurfiřt a polský král se přes vysoké stáří představil na novoroční recepci Kontaktní kanceláře Svobodného Saského státu v budově Lužického semináře na Kampě jako statný a galantní muž.  Svébytným kostýmem a vystoupením se stal stejně jako kdysi miláčkem žen.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Menšiny a cizinci
Co se děje
23.01.2018

Respektovaný herec s velkým vypravěčských talentem, kterého si diváci pamatují jako doktora Martina, Nikolu Šuhaje z Balady pro banditu nebo v geniální roli Truffaldina z divadelní inscenace Sluha dvou pánů, hodnotí svou hereckou i životní dráhu v nově vydané biografii. Kniha má název Pan herec Miroslav Donutil a sestavil ji novinář a vydavatel Petr Čermák.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
23.01.2018

PARDUBICE: Východočeské muzeum v Pardubicích a Zámek Pardubice v loňském roce přivítaly více než 136 tisíc návštěvníků. Výstavy a bohatý program přitáhly o 26 tisíc lidí více než v roce 2016. Je to zatím vůbec nejvyšší návštěvnost, kterou muzeum zaznamenalo.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
22.01.2018

PRAHA-ČR: Vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis vydává vzpomínkové album Václava Riedlbaucha, hudebního skladatele, kulturního manažera, profesora VŠE, ředitele Nadace Bohuslava Martinů, který zemřel 3. listopadu 2017. Projekt vznikl za podpory Nadace Bohuslava Martinů.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
22.01.2018