čtvrtek
14. listopadu 2019
Svátek slaví: Sáva
Divadlo ALFA v Japonsku
© archiv Divadlo ALFADivadlo ALFA představilo svého Fausta na konferenci v Japonsku

PLZEŇ: Unikátní zpracování tradiční loutkářské lidové hry Johanes doktor Faust představilo plzeňské Divadlo ALFA v neděli na mezinárodní konferenci „Postava Fausta v dějinách umění“ na půdě The University of the Arts v japonském Tokiu. Sympozia se účastní přední odborníci a akademici z celého světa, oblast evropského loutkového divadla zde představila právě ALFA, společně s šéfredaktorkou časopisu Loutkář Kateřinou Leškovou Dolenskou.

Autor článku: 
TZ/klapka

ALFA zahrála svého Fausta také třikrát v tokijském divadle PUK, kde uvedla i další hru lidových loutkářů Don Šajn, režisérem obou inscenací je umělecký šéf ALFY Tomáš Dvořák. Všechna uvedení se setkala s velkým ohlasem. „Na tokijskou univerzitu dorazili také zástupci Národního divadla Bunraku. Velmi nás chválili a nabídli nám hostování na půdě této nejslavnější japonské loutkové scény," řekl ředitel Divadla ALFA Jakub Hora.

Ihned po návratu z Japonska nastupují plzeňští loutkáři do zkoušení náročné čistě loutkové inscenace Pozor, Zorro! Jde o loutkové zpracování slavné legendy o Zorrovi, rovněž v režii Tomáše Dvořáka. Právě představení Pozor, Zorro! by mělo v létě 2020 vyrazit na dvouměsíční turné po Japonsku a Koreji.

 

Nominace Cen Divadelních novin

Divadlo ALFA se objevuje v nominacích Cen Divadelních novin za tvůrčí počiny v sezóně 2018/19. V kategorii Loutkové a výtvarné divadlo byl nominován Jakub Vašíček za režii inscenace Kde domov můj?, která měla v Divadle ALFA premiéru 10. prosince 2018.

„Udělalo nám radost, že ve stejné kategorii je nominován také náš umělecký šéf Tomáš Dvořák, i když za inscenaci, kterou režíroval pro liberecké Naivní divadlo. Jmenuje se O hodině navíc aneb Potlach v hustníku,“ uvedl Jakub Hora.

 

Alfa se zapojuje také do Noci divadel

Pod pokličku loutkářské kuchyně budou moci nahlédnout návštěvníci Noci divadel. V sobotu 16. listopadu se nejprve odehraje odpolední představení Cirkus zlodějů, plné loutkářských cirkusových kouzel. Po jeho skončení se v prostorách divadla naplno rozběhne bojová hra na téma Sametová revoluce. Návštěvníci zažijí bytové divadlo, budou se podílet na šíření samizdatu a vrátí se s dětmi ve vzpomínkách o 30 let zpět. Na ty, kteří nasbírají do občanky všechna razítka, bude čekat malý dárek.  

Výročí Sametové revoluce připomene i večerní představení hry Kde domov můj? v pondělí 18. listopadu.

http://www.divadloalfa.cz

Související články: 

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: Největší současná osobnost v oboru dramaturgie a scenáristiky, Australanka Linda Aronson, zavítala ve dnech 2.–7. listopadu do Zlína. Světová expertka, která ve své praxi běžně spolupracuje s oscarovými tvůrci, přijela na pozvání ateliéru Audiovizuální tvorba UTB. Pro jeho studenty navíc připravila sérii odborných workshopů. Co na zlínské začínající tvůrce říká? „Měli by se méně stydět. Jsou velmi talentovaní.“    

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.11.2019

ČR: Autorka a nakladatelka Monika Kopřivová, která se ve svých knižních počinech zaměřuje na budování mezigeneračních vztahů a uchovávání rodinných vzpomínek, uvádí na trh dlouho připravovanou knihu Naše výlety. Ta umožňuje zaznamenávat zážitky z rodinných cest. Pro milovníky beletrie pak je připraven dárkový titul – Velká kniha povídek o psech a v aktuální nabídce nechybí ani Velký rodinný kalendář 2020.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
11.11.2019

ČR: Česká televize připravila pro letošní Vánoce čtyři nové pohádky. Prvního ledna odvysílá premiéru Marie Terezie a po Novém roce odstartuje nový formát, ve kterém se představí dvanáct amatérských pekařů a cukrářů Peče celá země.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
12.11.2019

HRADEC KRÁLOVÉ: Vladimír Just je šťastně dvojjediný - aktivní divadelník z předlistopadových i listopadových dnů roku 1989 a současně divadelní historik. Toto spojení mu umožňuje proniknout i tam, kam se běžný historik nedostane, a vlastně ho to ani nenapadne. Je např. autorem publikace Divadlo v totalitním systému. Příběh českého divadla 1945-89 nejen v datech a souvislostech (Academia, Praha 2010), za kterou získal cenu Kniha roku AV ČR. A jeho esej Teatralita politického procesu s podtitulem Proces s Miladou Horákovou jako divadelní inscenace patří k nejmrazivějším svědectvím o brutalitě československého komunistického režimu. Bude o ní řeč i v následujícím rozhovoru, k němuž jsme se sešli během letošního divadelního festivalu v Hradci Králové, kde jako teatrolog nemůže chybět. Vzhledem k tomu, že jsme se během let stali dobrými přáteli, zůstanu, když dovolíte, u tykání.  

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Články a komentáře
13.11.2019