úterý
23. dubna 2024
svátek slaví Vojtěch
© Banner



Díky, že můžem!; ​Studenti chystají velkou oslavu svobody na Národní třídě

PRAHA: Národní třída se letos 17. listopadu znovu stane dějištěm oslav svobody. Nebudou to však jen obligátní návštěvy politiků u piety, Národní třída se otevře pro více jak sto tisíc lidí. Čekat je tu bude celodenní kulturní a vzdělávací program, vystoupí například David Koller, Prago Union, Zrní. Dagmar Pecková zazpívá státní hymnu a Dagmar Havlová s Václavem Marhoulem budou číst úryvky z knih Václava Havla. 

17.11.2019
Autor článku: 
luk

Oslavy připravuje letos již pošesté studentský spolek Díky, že můžem ve spolupráci s řadou dalších organizací.

Přestože jsme totalitu ani revoluci nezažili, je pro nás 17. listopad nejdůležitějším symbolem svobody, ve které dnes díky událostem před třiceti lety žijeme, je to vlastně oslava každodenních příležitostí,” vysvětluje motivaci organizátorů Lukáš Černý, předseda spolku Díky, že můžem. Korzo Národní, jak nazvali program na Národní třídě, je vrcholem celoročních oslav svobody. V rámci nich např. již od léta můžete vidět v pražských ulicích výstavu děl studentů pražských uměleckých škol. Už od června se pak na popud studentů na jednotlivá výročí pádu komunismu ve státech bývalého východního bloku rozsvěcují do národních barev monumenty v deseti státech. „Bylo-li jedním z hesel revoluce Zpátky do Evropy, nechtěli jsme s oslavami zůstávat jen u nás,” dodává Černý.

Program Korza Národní začne 17. listopadu již v dopoledních hodinách a potrvá až do večera, pokračovat bude následně koncerty v klubu Rock Café, který je mimoto garantem hudebního programu celé akce.

Náměstí Václava Havla (Piazzetta Národního divadla) bude patřit dvacítce neziskových organizací, které zde budou prezentovat interaktivní formou svou činnost. „Svoboda je pro nás především možnost měnit věci kolem sebe, zapojit se, nezůstat pasivní. Proto chceme na Národní třídě ukazovat dobré příklady lidí a organizací, které pomáhají řešit problémy dneška, které posouvají naši společnost dál,” dodává Černý.
Piazzetta Národního divadla bude hostit v již tradičnímu literárnímu bloku nazvanému Obývák Václava Havla také řadu dalších umělců a osobností veřejného života. V tomto útulném posezení vystoupí např. Václav Marhoul, Michael Kocáb, Tomáš Etzler, Dagmar Havlová a další. Celá ulice bude vyzdobena vlajkami a prapory.
Večer rozsvítí domy Národní třídy velká světelná instalace Paměť národa: 1989 v režii organizace Post Bellum, která návštěvníkům touto formou připomene příběhy účastníků sametové revoluce. Na ulici se objeví také několik výtvarných děl připravených speciálně pro tuto událost, mezi autory jsou např. Milan Cais nebo Michal Cimala, který se podílel již na studentské výtvarné soutěži 30 let svobody v umění, jejíž výsledky jsou od léta k vidění v pražských ulicích. Oba výtvarníci svými díly ukáží, jak vidí svobodu právě oni.
Návštěva Národní třídy slibuje divákům vedle kulturního zážitku také bohatý vzdělávací program.

Korzo Národní pořádá spolek Díky, že můžem tvořený studenty napříč pražskými vysokými školami už pošesté. Poprvé se studenti zhostili oslav v roce 2014, od té doby je každoročně Národní třída uzavřena pro dopravu a otevřena veřejnosti a nabízí celodenním programem důvod navštívit toto symbolické místo sametové revoluce. Letošním oslavám kulatého 30. výročí věnují organizátoři výjimečnou pozornost. „Třicáté výročí je pro nás velkou výzvou, je to příležitost k možná doposud největší takové akci u nás. Přípravám se věnujeme intenzivně už od začátku roku. Spolupracujeme na nich s řadou dalších organizací od Národního divadla či Ústavu pro studium totalitních režimů až po skauty nebo label BiggBoss. Chystáme oslavu svobody, která bude atraktivní napříč generacemi,” vysvětluje zákulisí příprav Lukáš Černý.

17. listopad na Václavském náměstí patří i letos Koncertu pro budoucnost. Na pódiu se bude střídat kvalitní hudba a elitní řečníci.
Horní část Václavského náměstí bude 17. listopadu opět žít Koncertem pro budoucnost. Program nabitý hudbou a projevy nejznámějších osobností veřejného života bude jedním z vrcholů Festivalu svobody 2018. Letos vystoupí například Pražský výběr nebo Prago Union a mezi řečníky se objeví Juraj Šeliga - stojí za kampaní Za slušné Slovensko nebo Lex Paulson - mimo jiné autor volební kampaně francouzského prezidenta.

Více informací o Korzu i dalších projektech najdete na web www.dikyzemuzem.cz/pro-media

 

Podrobnosti o akcích najdete v přiložených TZ

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024