čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
David Broda
© zdroj: https://lsfh.webnode.cz/



Díky Literární soutěži Františka Halase vyjde básnická sbírka Davida Brody

KUNŠTÁT: Laureátem 46. ročníku Literární soutěže Františka Halase pro začínající básníky se v sobotu 13. října 2018 v Kunštátě stal básník David Broda, který převzal rovněž Zvláštní cenu Klementa Bochořáka, spojenou s vydáním básnické sbírky dosud knižně nepublikujícímu autorovi.

Autor článku: 
TZ/ika

David Broda (*1994) se narodil v Praze a v současnosti studuje komparativní literaturu na New York University v USA. Žije střídavě v New Jersey a v Praze. Básně i prózu publikoval primárně anglicky, různě po webu a časopisecky. Básnická prvotina Davida Brody bude představena nejpozději při příležitosti vyvrcholení 47. ročníku Literární soutěže Františka Halase v říjnu 2019. Kniha vyjde jako sedmý knižní svazek samostatné Edice LSFH. Tvorba Davida Brody zaujala porotu vyzrálou osobitou poetikou a suverénním básnickým gestem.

Uznání poroty LSFH 2018 dále získali

Hana Drštičková (*1996)

Radek Touš (*1993)

Mayuri Vaculíková (*2002)

Soutěže se zúčastnilo 62 autorů a autorek z celé České republiky a 1 ze Slovenska. Soutěžní příspěvky posuzovala porota ve složení Miroslav Chocholatý (literární kritik a vysokoškolský pedagog), Vojtěch Kučera (básník a příležitostný editor, dramaturg Literární soutěže Františka Halase), Veronika Schelleová (básnířka a překladatelka).

Na dvoudenní setkání, které proběhlo v Kunštátě v rámci tradičního Halasova Kunštátu (letos se uskutečnil jubilejní 50. ročník) ze soboty na neděli 13. až 14. října 2018, bylo pozváno deset finalistů, kteří byli svou tvorbou představeni i na internetových stránkách soutěže. Součástí setkání byla rovněž připomínka básnické tvorby Františka Halase.

Literární soutěž Františka Halase, určená pro autory od 15 do 29 let, probíhá nepřetržitě od roku 1972. Od roku 2012 jsou pořadateli soutěže Město Kunštát a Spolek přátel umění města Kunštát. Vyvrcholení ve formě kunštátského setkání vybraných tvůrců, jehož hosty byly básnířky Olga Stehlíková (držitelka ceny Litera za poezii 2015) a Hana Richterová (Laureátka 45. ročníku LSFH), proběhlo letos posedmé.

Součástí Halasova Kunštátu bylo rovněž uvedení 6. svazku Edice LSFH – básnické sbírky Hany Richterové: Hluchá místa. Hana Richterová se narodila roku 1989 v Uherském Hradišti, žije v Brně. Básně publikovala časopisecky (Host) a na internetu. V říjnu roku 2017 se stala Laureátkou 45. ročníku Literární soutěže Františka Halase a držitelkou Zvláštní ceny Klementa Bochořáka, spočívající ve vydání básnické sbírky knižně dosud nepublikujícímu autorovi.

Více v přiložené TZ.

Zdroj: Vojtěch Kučera, http://lsfh.webnode.cz, https://www.facebook.com/LiterarniSoutezFrantiskaHalase

 

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024