neděle
19. května 2019
Svátek slaví: Ivo
Z inscenace DNZ Děvčátka, na slovíčko
© Foto: KivaDěvčátka, na slovíčko - aktualizováno!

PRAHA: Sexuální výchova v českých zemích. I tak by mohl znít podtitul nové inscenace Divadla Na zábradlí DĚVČÁTKA, NA SLOVÍČKO, kterou pro pražskou scénu připravil filmový režisér Marek Najbrt na základě textu publicisty Pavla Klusáka. Premiéra se měla uskutečnit v pátek 17. května 2019. Představení ale bylo z uměleckých důvodů zrušeno!

od 17.05.2019 do 18.06.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Na svých komunikačních kanálech divadlo zveřejnilo vyjádření vedení divadla k nastálé situaci s omluvou. Na FB profilu divadla je zdůvodnění, že "téměř výsledný scénický tvar bohužel neodpovídal našim představám."

 

Jak jste se TO dověděli? Byla to osvětová přednáška ve škole nebo spiklenecké předání přibližných informací s vrstevnicemi a vrstevníky? Našli jste u rodičů knihu o sexuální výchově? Nebo patříte ke generaci, která si předobrazy dospělosti vygooglovala? Inscenace Děvčátka, na slovíčko vychází z knižních i filmových instruktáží, které byly určené dospívajícím dívkám a chlapcům v Československu - od poválečných let dodnes.

V Divadle Na zábradlí se touto premiérou poprvé představuje režisér Marek Najbrt, kterého znají diváci zejména jako režiséra filmového (Protektor, Kancelář Blaník, Čertí brko, Mistři…) "Divadlo je přeci jenom jiná disciplína než film, a tak jsem si na začátku vzal čas na rozmyšlenou. A vtom přišel Pavel Klusák s námětem, který se nám všem zalíbil. Naše inscenace by měla být dramatizací příruček o výchově ženy pro její budoucí úděl v československé a české společnosti. Všechny ty knížky, ale i školní lekce a domácí předávání zkušeností jsou zprávou o doktrínách, které formovaly a formují dívky do rolí manželek a matek. A my je chceme konfrontovat se skutečně životními ženskými osudy'', popisuje přípravu inscenace Marek Najbrt.

V rolích instruktorů, kteří provázejí dívky a chlapce touto částí jejich dospívání, se představí Jiří Vyorálek a Dita Kaplanová. Dívčí část jejich publika tvoří Jana Plodková, Johana Matoušková, Magdaléna Sidonová a Barbora Bočková. V rolích chlapců vystoupí Jakub Žáček, Petr Čtvrtníček a Vojtěch Vondráček.  Nedílnou součástí inscenace je i překvapivá scéna Marka Cpina, o kostýmy se postarala výtvarnice Andrea Králová.

Autorem textu je publicista Pavel Klusák, který při psaní vycházel z nejrůznějších publikací - Když dívka dospívá, Děvčátka, na slovíčko či Dospíváte v muže a mnohých dalších. Osvětová literatura pro dívky a chlapce spojovala, zvlášť do roku 1989, celé generace. Mladí Čechoslováci hledali v několika titulech poučení o sexu a partnerských vztazích. Mnohdy se jim dostávalo přístupu, který jen neochotně a zvolna bral na vědomí  moderní svět a emancipaci. Střet těchto “instruktáží pro život” a skutečných lidských osudů ústí na scéně Divadla Na zábradlí do komedie, v níž se prolínají crazy, něžné i hardcore polohy. Právě tak jako v sexu.

Pavel Klusák k tvorbě textu dodává: "S Markem Najbrtem jsme hledali, jak vedle sebe postavit osvětové pravdy a skutečný život. V nejrůznějších anketách a diskuzích řada žen psala o zážitcích při "přednáškách expertů”, ale i v rodině, třeba o rituálním předání výbavy, hrnců a utěrek “budoucí ženě". Viděl jsem, že téma, které zásadně přesahuje k ženské identitě a k roli žen a mužů ve společnosti, spousta lidí konkrétně žije. Ad knihy: ty z 50. let, často psané profesorem Josefem Hyniem, jsou vůči dnešním názorům ještě víc crazy, než jsem čekal."

Pavel Klusák

DĚVČÁTKA, NA SLOVÍČKO

Režie                           Marek Najbrt

Dramaturgie                Pavel Klusák

Scéna                          Marek Cpin

Kostýmy                       Andra Králová

 

Osoby a obsazení

Instruktor                     Jiří Vyorálek

Instruktorka                 Dita Kaplanová

Marie                            Johana Matoušková

Věra                             Magdaléna Sidonová

Hana                            Jana Plodková

Evžen                          Jakub Žáček

Kristián                        Vojtěch Vondráček

Arnošt                          Petr Čtvrtníček

Dcera                           Barbora Bočková

 

Premiéra 17. a 18. května 2019 v 19 hodin v Divadle Na zábradlí

Reprízy 6., 7. a 18. června 2019  vždy v 19 hodin

Zdroj: Alexandra Poláková, www.nazabradli.cz

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: V Národní galerii právě vychází nová publikace Michaely Pejčochové Posel z Dálného východu. Vojtěch Chytil a sběratelství moderní čínské tušové malby v meziválečném Československu. Přibližuje dramatický životní příběh akademického malíře a sběratele Vojtěcha Chytila (1896–1936), který se během svých pobytů v Číně stal učitelem západní malby a sběratelem – vizionářem, který dokázal shromáždit vysoce ceněnou sbírku, ale především jako první Evropan rozpoznat kvality moderní čínské malby.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
17.05.2019

ČR: V pátek 17. května uplyne sedmdesát let od plánovaného pokusu o státní převrat, který měl svrhnout totalitní komunistický režim. Prostřednictvím skautské vedoucí Dagmar Skálové – Rakši se do něj v květnu roku 1949 zapojily desítky skautů, Státní bezpečnost je ale v rozsáhlém zátahu pozatýkala. Před léty v komunistických kriminálech je zachránilo hrdinství Dagmar Skálové.

Celá ČR
Děti a mládež, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2019

BRUMOV: V Dětské galerii Lapidárium ve  Vzdělávacím a kulturním centru Klášter Broumov zahájena výstava fotografií s názvem Důvod procházky.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Pozvánky na akce, Co se děje
17.05.2019

PRAHA: Dne 16. května 2019 se ve Smetanově síni Obecního domu v Praze usktutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků XVII. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2018. V jeho rámci byly také vyhlášeny výsledky III. ročníku návštěvnické soutěže Muzeum roku 2018.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.05.2019