pátek
19. července 2019
Svátek slaví: Čeněk
Z inscenace DNZ Děvčátka, na slovíčko
© Foto: KivaDěvčátka, na slovíčko - aktualizováno!

PRAHA: Sexuální výchova v českých zemích. I tak by mohl znít podtitul nové inscenace Divadla Na zábradlí DĚVČÁTKA, NA SLOVÍČKO, kterou pro pražskou scénu připravil filmový režisér Marek Najbrt na základě textu publicisty Pavla Klusáka. Premiéra se měla uskutečnit v pátek 17. května 2019. Představení ale bylo z uměleckých důvodů zrušeno!

od 17.05.2019 do 18.06.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Na svých komunikačních kanálech divadlo zveřejnilo vyjádření vedení divadla k nastálé situaci s omluvou. Na FB profilu divadla je zdůvodnění, že "téměř výsledný scénický tvar bohužel neodpovídal našim představám."

 

Jak jste se TO dověděli? Byla to osvětová přednáška ve škole nebo spiklenecké předání přibližných informací s vrstevnicemi a vrstevníky? Našli jste u rodičů knihu o sexuální výchově? Nebo patříte ke generaci, která si předobrazy dospělosti vygooglovala? Inscenace Děvčátka, na slovíčko vychází z knižních i filmových instruktáží, které byly určené dospívajícím dívkám a chlapcům v Československu - od poválečných let dodnes.

V Divadle Na zábradlí se touto premiérou poprvé představuje režisér Marek Najbrt, kterého znají diváci zejména jako režiséra filmového (Protektor, Kancelář Blaník, Čertí brko, Mistři…) "Divadlo je přeci jenom jiná disciplína než film, a tak jsem si na začátku vzal čas na rozmyšlenou. A vtom přišel Pavel Klusák s námětem, který se nám všem zalíbil. Naše inscenace by měla být dramatizací příruček o výchově ženy pro její budoucí úděl v československé a české společnosti. Všechny ty knížky, ale i školní lekce a domácí předávání zkušeností jsou zprávou o doktrínách, které formovaly a formují dívky do rolí manželek a matek. A my je chceme konfrontovat se skutečně životními ženskými osudy'', popisuje přípravu inscenace Marek Najbrt.

V rolích instruktorů, kteří provázejí dívky a chlapce touto částí jejich dospívání, se představí Jiří Vyorálek a Dita Kaplanová. Dívčí část jejich publika tvoří Jana Plodková, Johana Matoušková, Magdaléna Sidonová a Barbora Bočková. V rolích chlapců vystoupí Jakub Žáček, Petr Čtvrtníček a Vojtěch Vondráček.  Nedílnou součástí inscenace je i překvapivá scéna Marka Cpina, o kostýmy se postarala výtvarnice Andrea Králová.

Autorem textu je publicista Pavel Klusák, který při psaní vycházel z nejrůznějších publikací - Když dívka dospívá, Děvčátka, na slovíčko či Dospíváte v muže a mnohých dalších. Osvětová literatura pro dívky a chlapce spojovala, zvlášť do roku 1989, celé generace. Mladí Čechoslováci hledali v několika titulech poučení o sexu a partnerských vztazích. Mnohdy se jim dostávalo přístupu, který jen neochotně a zvolna bral na vědomí  moderní svět a emancipaci. Střet těchto “instruktáží pro život” a skutečných lidských osudů ústí na scéně Divadla Na zábradlí do komedie, v níž se prolínají crazy, něžné i hardcore polohy. Právě tak jako v sexu.

Pavel Klusák k tvorbě textu dodává: "S Markem Najbrtem jsme hledali, jak vedle sebe postavit osvětové pravdy a skutečný život. V nejrůznějších anketách a diskuzích řada žen psala o zážitcích při "přednáškách expertů”, ale i v rodině, třeba o rituálním předání výbavy, hrnců a utěrek “budoucí ženě". Viděl jsem, že téma, které zásadně přesahuje k ženské identitě a k roli žen a mužů ve společnosti, spousta lidí konkrétně žije. Ad knihy: ty z 50. let, často psané profesorem Josefem Hyniem, jsou vůči dnešním názorům ještě víc crazy, než jsem čekal."

Pavel Klusák

DĚVČÁTKA, NA SLOVÍČKO

Režie                           Marek Najbrt

Dramaturgie                Pavel Klusák

Scéna                          Marek Cpin

Kostýmy                       Andra Králová

 

Osoby a obsazení

Instruktor                     Jiří Vyorálek

Instruktorka                 Dita Kaplanová

Marie                            Johana Matoušková

Věra                             Magdaléna Sidonová

Hana                            Jana Plodková

Evžen                          Jakub Žáček

Kristián                        Vojtěch Vondráček

Arnošt                          Petr Čtvrtníček

Dcera                           Barbora Bočková

 

Premiéra 17. a 18. května 2019 v 19 hodin v Divadle Na zábradlí

Reprízy 6., 7. a 18. června 2019  vždy v 19 hodin

Zdroj: Alexandra Poláková, www.nazabradli.cz

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlásil již podesáté soutěž o nejlepší Městskou knihovnu roku 2019. Záštitu nad soutěží převzal Svaz měst a obcí ČR. Cílem soutěže je ocenit nejlepší české knihovny, které jsou provozovány či zřizovány městy a motivovat je k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2019

OLOMOUC: Sdružení knihoven ČR a Ústřední knihovnická rada ČR pořádají konferenci: Knihovny současnosti 2019, která se bude konat pod záštitou doc. Mgr. Antonína Staňka, Ph.D. a hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka. Letošním mottem akce je 1919 - 2019 = KNIHOVNY, kterým reflektujeme stoleté výročí vzniku knihovního zákona.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
19.07.2019

ČR: Institut pro památky a kulturu, provozovatel redakce PROPAMÁTKY, se v červnu 2019 stal oficiálním členem Europa Nostra. Evropská síť sdružuje více než 250 neziskových organizací a dlouhodobě upozorňuje na hodnoty a význam kulturního dědictví.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
18.07.2019

BERLÍN: V rámci loňského Evropského roku kulturního dědictví iniciovalo několik mezinárodních organizací tzv. Berlínskou výzvu. Jejím cílem je zachování hmotného i nehmotného kulturního dědictví dalším generacím.

Celá ČR, zahraničí
Ostatní, Památky
Co se děje
18.07.2019