pátek
19. července 2019
Svátek slaví: Čeněk
ilustrační foto
© zdroj: https://www.prahamestoliteratury.czDen nepřečtených knih

ČR: Den nepřečtených knih se koná 31. srpna a je dnem jako stvořeným pro čtení. Iniciativa Den nepřečtených knih se pokouší zaměřit naši pozornost na nedočtené knihy, které pouze leží v našich knihovnách. Můžete strávit den s nedočtenou knihou v ruce, ale také se zamyslet nad jejich dalším osudem...

Autor článku: 
ika

Den nepřečtených knih vznikl na Slovensku v roce 2011 a od roku 2012 jej s knížkou v ruce slavíme i v České republice (a vlastně i po celém světě). Z výsledků aktuálního průzkumu internetového knihkupectví Martinus vyplývá, že Češi mají ve svých knihovnách v průměru 23% nepřečtených knih. Nejčastěji jde překvapivě o světové bestsellery, nedočtené zůstávají také tituly z povinné četby. Na dočtení tak v českých domácnostech často čekají tituly jako je Babička, Osudy dobrého vojáka Švejka nebo Hemingwayův Stařec a moře. Může za to nejen nedostatek volného času, ale i špatný výběr knihy, která konkrétního čtenáře nakonec nezaujme. Den nepřečtených knih se snaží situaci změnit a vyhradit těmto knihám alespoň jeden den v roce.

Iniciativa Den nepřečtených knih se pokouší zaměřit naši pozornost na nedočtené knihy, které pouze leží v našich knihovnách. Můžete strávit den s nedočtenou knihou v ruce, ale také se zamyslet nad jejich dalším osudem. Pokud se jedná o darované bestsellery, které neodpovídají osobnímu vkusu, či neoblíbenou povinnou četbu, není od věci popřemýšlet, zda knihy nenajdou jinde lepší uplatnění. Pokud vám tedy v knihovně leží tituly, o kterých víte, že se k nim již nevrátíte, dejte jim další šanci. Je možné sdílet je v pouličních knihovničkách, které slouží k bezplatnému půjčování a výměně knih. Na tomto principu vznikly například KnihoBudky, které proměnily vysloužilé telefonní budky na malé bezplatné veřejné knihovny. Městská knihovna zase spravuje regály Čtenáři čtenářům, kam můžete knihy věnovat a na oplátku narazit na tituly, které už dlouho a marně sháníte.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlásil již podesáté soutěž o nejlepší Městskou knihovnu roku 2019. Záštitu nad soutěží převzal Svaz měst a obcí ČR. Cílem soutěže je ocenit nejlepší české knihovny, které jsou provozovány či zřizovány městy a motivovat je k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2019

OLOMOUC: Sdružení knihoven ČR a Ústřední knihovnická rada ČR pořádají konferenci: Knihovny současnosti 2019, která se bude konat pod záštitou doc. Mgr. Antonína Staňka, Ph.D. a hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka. Letošním mottem akce je 1919 - 2019 = KNIHOVNY, kterým reflektujeme stoleté výročí vzniku knihovního zákona.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
19.07.2019

ČR: Institut pro památky a kulturu, provozovatel redakce PROPAMÁTKY, se v červnu 2019 stal oficiálním členem Europa Nostra. Evropská síť sdružuje více než 250 neziskových organizací a dlouhodobě upozorňuje na hodnoty a význam kulturního dědictví.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
18.07.2019

BERLÍN: V rámci loňského Evropského roku kulturního dědictví iniciovalo několik mezinárodních organizací tzv. Berlínskou výzvu. Jejím cílem je zachování hmotného i nehmotného kulturního dědictví dalším generacím.

Celá ČR, zahraničí
Ostatní, Památky
Co se děje
18.07.2019