pátek
16. listopadu 2018
Svátek slaví: Otmar
ilustrační foto
© zdroj: https://www.prahamestoliteratury.czDen nepřečtených knih

ČR: Den nepřečtených knih se koná 31. srpna a je dnem jako stvořeným pro čtení. Iniciativa Den nepřečtených knih se pokouší zaměřit naši pozornost na nedočtené knihy, které pouze leží v našich knihovnách. Můžete strávit den s nedočtenou knihou v ruce, ale také se zamyslet nad jejich dalším osudem...

Autor článku: 
ika

Den nepřečtených knih vznikl na Slovensku v roce 2011 a od roku 2012 jej s knížkou v ruce slavíme i v České republice (a vlastně i po celém světě). Z výsledků aktuálního průzkumu internetového knihkupectví Martinus vyplývá, že Češi mají ve svých knihovnách v průměru 23% nepřečtených knih. Nejčastěji jde překvapivě o světové bestsellery, nedočtené zůstávají také tituly z povinné četby. Na dočtení tak v českých domácnostech často čekají tituly jako je Babička, Osudy dobrého vojáka Švejka nebo Hemingwayův Stařec a moře. Může za to nejen nedostatek volného času, ale i špatný výběr knihy, která konkrétního čtenáře nakonec nezaujme. Den nepřečtených knih se snaží situaci změnit a vyhradit těmto knihám alespoň jeden den v roce.

Iniciativa Den nepřečtených knih se pokouší zaměřit naši pozornost na nedočtené knihy, které pouze leží v našich knihovnách. Můžete strávit den s nedočtenou knihou v ruce, ale také se zamyslet nad jejich dalším osudem. Pokud se jedná o darované bestsellery, které neodpovídají osobnímu vkusu, či neoblíbenou povinnou četbu, není od věci popřemýšlet, zda knihy nenajdou jinde lepší uplatnění. Pokud vám tedy v knihovně leží tituly, o kterých víte, že se k nim již nevrátíte, dejte jim další šanci. Je možné sdílet je v pouličních knihovničkách, které slouží k bezplatnému půjčování a výměně knih. Na tomto principu vznikly například KnihoBudky, které proměnily vysloužilé telefonní budky na malé bezplatné veřejné knihovny. Městská knihovna zase spravuje regály Čtenáři čtenářům, kam můžete knihy věnovat a na oplátku narazit na tituly, které už dlouho a marně sháníte.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Tento týden proběhlo v Plzni udílení cen Ladislava Sutnara za rok 2018. Cenu, určenou významným uměleckým a pedagogickým osobnostem, organizacím či školám, které se zasazují o výrazný přínos světu umění a designu, vyhlašuje každý rok Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Navazuje tak na umělecký odkaz plzeňského rodáka a světově uznávaného česko-amerického designéra Ladislava Sutnara.

Plzeňský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
16.11.2018

ČR: Nová pohádka Zdeňka Zelenky s Jiřinou Bohdalovou, česko-slovenská koprodukční pohádka oceňovaného režiséra Petera Bebjaka, rodinná filmová komedie Víta Karase i nová pohádka pro sluchově hendikepované děti. Česká televize ve svém vánočním vysílání nabídne také premiéru svého Českými lvy ověnčeného koprodukčního filmu Po strništi bos nebo oscarového snímku La La Land. Chybět nebude ani vánoční klasika Tři oříšky pro Popelku, která letos slaví pětačtyřicet let od své premiéry. Silvestrovská noc bude poctou Václavu Neckářovi.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
16.11.2018

OLOMOUC:  Muzeum umění Olomouc rozjelo ve spolupráci s režisérem Petrem Zelenkou projekt Vary(ace), který umožnil třem amatérským filmovým štábům natáčet krátkometrážní hraný film s profesionály – herci Petrou Špalkovou, Janem Dolanským, Miroslavem Krobotem, Pavlem Liškou a Barborou Polákovou, kameramanem Janem Malířem, skladatelem Janem P. Muchowem a dalšími umělci.

Olomoucký kraj
Živé umění
Co se děje
15.11.2018

ZLÍN: Nejen dotaci na provoz Filharmonie Bohuslava Martinů v příštím roce, ale také poskytnutí podpory na nákup hudebních nástrojů pro tento profesionální orchestr doporučuje Rada Zlínského kraje ke schválení krajskému zastupitelstvu, které bude zasedat v prosinci.

Zlínský kraj
Granty, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
15.11.2018