čtvrtek
20. září 2018
Svátek slaví: Oleg
ilustrační foto
© zdroj: https://www.prahamestoliteratury.czDen nepřečtených knih

ČR: Den nepřečtených knih se koná 31. srpna a je dnem jako stvořeným pro čtení. Iniciativa Den nepřečtených knih se pokouší zaměřit naši pozornost na nedočtené knihy, které pouze leží v našich knihovnách. Můžete strávit den s nedočtenou knihou v ruce, ale také se zamyslet nad jejich dalším osudem...

Autor článku: 
ika

Den nepřečtených knih vznikl na Slovensku v roce 2011 a od roku 2012 jej s knížkou v ruce slavíme i v České republice (a vlastně i po celém světě). Z výsledků aktuálního průzkumu internetového knihkupectví Martinus vyplývá, že Češi mají ve svých knihovnách v průměru 23% nepřečtených knih. Nejčastěji jde překvapivě o světové bestsellery, nedočtené zůstávají také tituly z povinné četby. Na dočtení tak v českých domácnostech často čekají tituly jako je Babička, Osudy dobrého vojáka Švejka nebo Hemingwayův Stařec a moře. Může za to nejen nedostatek volného času, ale i špatný výběr knihy, která konkrétního čtenáře nakonec nezaujme. Den nepřečtených knih se snaží situaci změnit a vyhradit těmto knihám alespoň jeden den v roce.

Iniciativa Den nepřečtených knih se pokouší zaměřit naši pozornost na nedočtené knihy, které pouze leží v našich knihovnách. Můžete strávit den s nedočtenou knihou v ruce, ale také se zamyslet nad jejich dalším osudem. Pokud se jedná o darované bestsellery, které neodpovídají osobnímu vkusu, či neoblíbenou povinnou četbu, není od věci popřemýšlet, zda knihy nenajdou jinde lepší uplatnění. Pokud vám tedy v knihovně leží tituly, o kterých víte, že se k nim již nevrátíte, dejte jim další šanci. Je možné sdílet je v pouličních knihovničkách, které slouží k bezplatnému půjčování a výměně knih. Na tomto principu vznikly například KnihoBudky, které proměnily vysloužilé telefonní budky na malé bezplatné veřejné knihovny. Městská knihovna zase spravuje regály Čtenáři čtenářům, kam můžete knihy věnovat a na oplátku narazit na tituly, které už dlouho a marně sháníte.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Lidé, kteří navštíví vybrané objekty ve správě Národního památkového ústavu, mohou dostat volnou vstupenku do vybraných objektů Středočeského kraje. Smlouvu o spolupráci a vzájemné propagaci schválili středočeští radní.

Středočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
20.09.2018

KUTNÁ HORA: Se skvělým úspěchem kutnohorského Českého muzea stříbra, které je příspěvkovou organizací Středočeského kraje, se seznámili krajští radní na svém posledním jednání. „Muzeum získalo ocenění Certifikát výjimečnosti za rok 2018, které uděluje největší cestovatelský web na světě TripAdvisor. Bylo mu uděleno za hlavní expozice v objektu Hrádek, které byly nepřetržitě po dobu pěti let vysoce hodnoceny návštěvníky,“ informoval radní pro oblast kultury Karel Horčička (ČSSD).

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.09.2018

ČR: V letošním roce slavíme stoleté výročí vzniku první Československé republiky. Jen o jeden rok méně bude řadě českých knihoven. Datují se totiž rokem 1919, kdy jeden z Masarykových tzv. osvětových zákonů uložil zakládání obecních knihoven. Tento zákon vyvolal doslova revoluci. Podle statistik Eurostatu je v zemích EU 63 tisíc knihoven, z toho 10 % funguje v ČR. I když současný zákon už povinnost zřizovat obecní knihovnu obcím neukládá, představují knihovny největší položku české kulturní infrastruktury (veřejných knihoven je více než 5 tisíc, muzeí je necelá pětistovka, divadel o něco méně než dvě stě). Nedivte se, že New York Times napsaly v roce 2016, že Česko je rájem knihoven.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
Články a komentáře
20.09.2018

ČR: Ministerstvo kultury  vyhlašuje pro rok 2019 výběrová dotační řízení na projekty v těchto programech:

Celá ČR
Granty, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje, Nepřehlédněte
19.09.2018