pondělí
18. února 2019
Svátek slaví: Gizela
ilustrační foto
© zdroj: https://www.prahamestoliteratury.czDen nepřečtených knih

ČR: Den nepřečtených knih se koná 31. srpna a je dnem jako stvořeným pro čtení. Iniciativa Den nepřečtených knih se pokouší zaměřit naši pozornost na nedočtené knihy, které pouze leží v našich knihovnách. Můžete strávit den s nedočtenou knihou v ruce, ale také se zamyslet nad jejich dalším osudem...

Autor článku: 
ika

Den nepřečtených knih vznikl na Slovensku v roce 2011 a od roku 2012 jej s knížkou v ruce slavíme i v České republice (a vlastně i po celém světě). Z výsledků aktuálního průzkumu internetového knihkupectví Martinus vyplývá, že Češi mají ve svých knihovnách v průměru 23% nepřečtených knih. Nejčastěji jde překvapivě o světové bestsellery, nedočtené zůstávají také tituly z povinné četby. Na dočtení tak v českých domácnostech často čekají tituly jako je Babička, Osudy dobrého vojáka Švejka nebo Hemingwayův Stařec a moře. Může za to nejen nedostatek volného času, ale i špatný výběr knihy, která konkrétního čtenáře nakonec nezaujme. Den nepřečtených knih se snaží situaci změnit a vyhradit těmto knihám alespoň jeden den v roce.

Iniciativa Den nepřečtených knih se pokouší zaměřit naši pozornost na nedočtené knihy, které pouze leží v našich knihovnách. Můžete strávit den s nedočtenou knihou v ruce, ale také se zamyslet nad jejich dalším osudem. Pokud se jedná o darované bestsellery, které neodpovídají osobnímu vkusu, či neoblíbenou povinnou četbu, není od věci popřemýšlet, zda knihy nenajdou jinde lepší uplatnění. Pokud vám tedy v knihovně leží tituly, o kterých víte, že se k nim již nevrátíte, dejte jim další šanci. Je možné sdílet je v pouličních knihovničkách, které slouží k bezplatnému půjčování a výměně knih. Na tomto principu vznikly například KnihoBudky, které proměnily vysloužilé telefonní budky na malé bezplatné veřejné knihovny. Městská knihovna zase spravuje regály Čtenáři čtenářům, kam můžete knihy věnovat a na oplátku narazit na tituly, které už dlouho a marně sháníte.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Společnost Franze Kafky vyhlašuje 25. ročník studentské literární soutěže o nejlepší esej – Cena Maxe Broda 2019. Cena je vyhlašována se záměrem podpořit a vést mladé lidi k samostatnému uvažování, k hlubšímu zamyšlení nad aktuálními společenskými a kulturními jevy a k pěstování dovednosti přesného a kultivovaného písemného vyjádření vlastního názoru. 

Celá ČR
Děti a mládež, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.02.2019

PRAHA: Autor v domě vychází z dramaturgie pražského A studia Rubín, která je ve značné míře založena na autorských textech a inscenacích. Jeho záměrem je pomoci iniciovat vznik nových divadelních textů.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Ostatní, Živé umění
Co se děje
18.02.2019

 ČR: Jedním ze stěžejních projektů Nadačního fondu Magdaleny Kožené, jehož cílem je upozornit a zviditelnit téma „zušek“ je celostátní happening ZUŠ OPEN. Letos to bude 3. ročník a pro velký zájem příznivců i samotných škol a s rostoucím počtem atraktivních programů i společných projektů se III. ročník ZUŠ Open rozšiřuje nově do dvoudenního termínu 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.02.2019

ČR: Stipendijní program MenART pro nadané žáky základních uměleckých škol a jejich pedagogy, za kterým stojí Nadační fond Magdaleny Kožené, otevírá přihlášky do dalšího ročníku. Unikátní projekt mentoringu uměleckého vzdělávání opět nabízí intenzivní pracovní setkání s předními osobnostmi české umělecké scény během školního roku 2019/2020 v několika oborech.

Celá ČR
Granty, Vzdělávání
Co se děje
18.02.2019