úterý
18. prosince 2018
Svátek slaví: Miloslav

Archiv textů

17.12.2018
Středočeský kraj
Co se děje, Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Živé umění
TZ/ika

PANENSKÉ BŘEŽANY: Ve čtvrtek 13. prosince byl v horním zámku v Panenských Břežanech slavnostně odhalen odlitek zdi ze dvora domu Porchester Gate. Tato budova se nachází nedaleko centra Londýna a sehrála významnou roli v našem protinacistickém odboji. Za druhé světové války v ní sídlila československá vojenská zpravodajská služba, kromě jiných akcí zde byla naplánována operace Anthropoid.

07.12.2018
Celá ČR, zahraničí
Co se děje, Nepřehlédněte
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura
Mgr. Barbora Trojak/ika

RAKOUSKO, ČR: Betlémské světlo je symbol míru a přátelství a pro mnoho domácností nepostradatelná součást vánočních svátků. Myšlenka vznikla v roce 1986 v Rakousku, odkud se rozšířila do desítek zemí světa. Do Česka (resp. tehdejšího Československa) se dostalo poprvé v roce 1989, kdy ho exiloví skauti přivezli až pod sochu sv. Václava v Praze.

03.12.2018
Hl. m. Praha
Pozvánky na akce, Co se děje, Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Senioři, Živé umění
Světlana Pospíšilová

PRAHA: Úctyhodných 100 let oslaví v příštím roce mecenáška a sběratelka umění Meda Mládková. Vrcholem oslav jejího významného životního jubilea bude divadelní představení „Meda“, které zachycuje nejdůležitější milníky jejího života. Hlavní roli ve hře přijala herečka Tatiana Vilhelmová.

26.11.2018
Hl. m. Praha
Pozvánky na akce, Co se děje, Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Anna Praibišová

PRAHA: S příchodem zimy se do Prahy vrací již druhým rokem Festival trezorových filmů – Trezor Film Fest. Původně animační projekt studentů Arts managementu, VŠE se tak stává stálicí mezi pražskými artovými festivaly. Festival proběhne již tradičně v kině Aero - v sobotu 8. prosince od 15:00 hodin.

26.11.2018
Zlínský kraj
Co se děje, Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Magdaléna Hladká

ZLÍN: Po 144 odvysílaných dílech pořadu TvMiniUni na ČT:D se na přání dětských diváků rozhodli jeho tvůrci přesunout televizní pořad na plátna kin a napsali originální scénář, který propojuje loutkové postavy s herci jako je Bára Poláková, Pavel Liška, Jiří Havelka či Miroslav Krobot. Film se bude jmenovat TVMiniUni a zloděj otázek.

20.11.2018
Moravskoslezský kraj
Pozvánky na akce, Co se děje, Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
ika

OSTRAVA: Antikvariát a klub Fiducia vydává k 20. výročí své existence knihu, jež se mimo jiné pokouší zmapovat ostravské kulturní dění v posledních dvou dekádách. Křest publikace nazvané 20 let Fiducie a ostravské umělecké scény proběhne v pondělí 3. prosince 2018 v 18.00 hodin ve Fiducii.

12.11.2018
Hl. m. Praha
Pozvánky na akce, Co se děje, Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Karel Souček

PRAHA: Všichni milovníci tuzemského folkového písničkářství určitě znají sdružení Šafrán. V letošním roce si připomínáme čtyřicet let od rozehnání, tedy násilného ukončení jeho činnosti. Při této příležitosti si zájemci mohou vybrané osobnosti a události připomenout na výstavě Od ucha k uchu aneb Fenomén Šafrán, kterou v Klementinu od 15. listopadu do 15. ledna 2019 pořádá Národní knihovna ČR společně s nakladatelstvím Galén. Právě to se tvorbě písničkářů ze Šafránu soustavně věnuje. Výstavu hostí budova Klemenntina.

02.11.2018
Celá ČR
Pozvánky na akce, Co se děje, Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
TZ/ika

ČR: Dne 11. listopadu slavíme Den válečných veteránů. V zemích Evropy a USA si v tento den lidé připínají na klopy kvítek vlčího máku. Vyjadřují tím úctu lidem, kteří bojovali za svobodu za první a druhé světové války nebo vojákům působícím v zahraničních vojenských misích. Paměť národa vysílá stovky dobrovolníků do ulic měst prodávat kvítky, pokladničky s máky umístí na 330 místech republiky. Koupí vlčího máku lidé přispějí Paměti národa na další nahrávání vzpomínek účastníků druhého a třetího odboje.

30.10.2018
Celá ČR
Co se děje, Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Šárka Jančíková

ČR: V rámci probíhajících oslav 100. výročí založení Československa vychází audiokniha VELCÍ ČEŠI 1918, jež představuje 25 podnětných osobností, které utvářely samostatný stát na jeho počátcích a vdechly mu ráz, jež si spojujeme s první republikou. Nahrávka v podání Martina Zahálky a Jiřího Hromady vychází ze čtivých článků publicisty Josefa Landergotta, které pravidhttp://Audiolibrixelně připravoval jako seriál do vydání týdeníku Echo.

24.10.2018
Středočeský kraj
Pozvánky na akce, Co se děje, Nepřehlédněte
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
TZ/ika

STŘEDOČESKÝ KRAJ: České dráhy společně se Středočeským krajem připravily na sváteční den 28. října slavnostní jízdu parního vlaku „Pocta první republice“. Vlak pojede z pražského hlavního nádraží přes Beroun, Křivoklát a Rakovník do Lužné u Rakovníka a v jeho čele se představí parní lokomotiva „Šlechtična“. Po trase vlaku bude přichystán sváteční program, který připomene 100. výročí vzniku Československé republiky.