pondělí
24. února 2020
svátek slaví Matěj

Archiv textů

21.02.2020
Královéhradecký kraj
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání
TZ/jal

HRADEC KRÁLOVÉ: Výstavu Uprostřed Koruny české - gotické a raně renesanční umění východních Čech 1250-1550, která zaplnila téměř celý interiér nově zrekonstruované výstavní budovy Muzea východních Čech v Hradci Králové, už od jejího zahájení 7. února 2020 zhlédlo zhruba 1300 návštěvníků. Od 1. listopadu 2019, kdy byla budova slavnostně otevřena po téměř dvouleté opravě, pak muzeum navštívilo celkem 6200 lidí.

17.02.2020
Celá ČR, Hl. m. Praha, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Zlínský kraj
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Menšiny a cizinci
Milan Kostelník a Jiří Fiala

PRAHA: Nakladatelství Akademie múzických umění ve spolupráci s Filmovým klubem ve Vsetíně vydalo knihu významného srbského režiséra Gorana Markoviće Česká škola neexistuje. Název knihy vychází z označení skupiny jugoslávských filmařů, která na přelomu šedesátých a sedmdesátých let vystudovala FAMU. Kniha vyšla za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kinematografie. Křest knihy proběhne za přítomnosti autora knihy 3. dubna 2020 v Městské knihovně v Praze.

11.02.2020
Celá ČR, Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
TZ/ika

PRAHA: Neformální sympozium, tematická divadelní představení a koncert, to je Festival ŠPORK. Dvoudenní program je věnován tématu mecenášství od baroka po současnost. Jak vnímáme kulturní filantropii jednoho z nejvýznamnějších mecenášů českého baroka, hraběte Františka Antonína Šporka (1662 – 1738), a jaké jsou současné trendy v České republice i v zahraničí? Festival ŠPORK vytváří platformu pro mezioborová setkání a dialog lidí z řad laické i odborné veřejnosti a umělecké i neumělecké sféry.

03.02.2020
Celá ČR, Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
TZ/ika

PRAHA, ČR: Vysychající řeky, vyprahlá pole, prázdné studny. Klimatická změna se začíná dotýkat i našeho okolí. Projevy environmentální krize v kontextu místní krajiny a role člověka v ní bude řešit i letošní 22. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který se koná od 5. do 14. března v Praze a poté v dalších 35 městech po celé České republice.

27.01.2020
Královéhradecký kraj
Nepřehlédněte
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Kateřina Ostradecká

BROUMOV: Studenti s vazbou na Broumovsko, kteří chtějí studovat v zahraničí, mohou opět žádat o studijní stipendia, díky 4. grantovému kolu Vzdělávacího fondu Broumovska AMOS. Výzvu k předkládání žádostí vyhlašuje Agentura pro rozvoj Broumovska. Uzávěrka příjmu žádostí je 31. května 2020.

22.01.2020
Celá ČR, Jihomoravský kraj
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Jana Bryndová

ČR: Mengeleho dvojče A-782. Tak zní název knihy publicisty Pavla Barocha vyprávějící příběh Jiřího Fišera, posledního žijícího dvojčete v Česku, které zažilo a přežilo koncentrační a vyhlazovací tábor v Osvětimi. Tehdy osmiletého Jirku a jeho o necelou půlhodinu mladšího bratra Josefa si tam pro své nelidské pokusy vyhlédl doktor Mengele, přezdívaný Doktor Smrt. Barochova napínavá, čtivě napsaná kniha vychází 27. ledna – na Mezinárodní den památky obětí holokaustu.

17.01.2020
Celá ČR
Co se děje, Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
TZ/ika

ČR: Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) oznámila nominace pro 27. ročník výročních cen Český lev. Akademici vybírali z celkem 64 celovečerních hraných, animovaných a dokumentárních filmů, jejichž společným jmenovatelem bylo uvedení do distribuce v roce 2019 a splnění statutu cen Český lev. Nominace na ceny za televizní díla budou oznámeny 10. února. Slavnostní vyhlášení vítězů filmových i televizních kategorií se uskuteční v sobotu 7. března v Rudolfinu v přímém přenosu České televize.

13.01.2020
Královéhradecký kraj
Nepřehlédněte
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Vzdělávání
TZ/jal

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Tradice krajkářství na Vamberecku patří od ledna 2020 na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Nositelem tohoto statku jsou Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou, Město Vamberk a Krajkářská škola Vamberk. Kulturní statky, které jsou na celorepublikovém seznamu, lze nominovat do mezinárodního Reprezentativního seznamu  nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO).

07.01.2020
Královéhradecký kraj
Co se děje, Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Lenka Jaklová

HRADEC KRÁLOVÉ: Jana Dražďáková (nar. 10. 1. 1940 v Praze) prožila v Draku - původně Východočeském loutkovém divadle v Hradci Králové - celé půl století. Spolupracovala se všemi výraznými osobnostmi, které prošly divadlem. Její krédo bylo prosté: Nepřekážet a vytvářet podmínky, aby lidé měli kde bydlet, aby měli přijatelné prostředí a v Draku se cítili jako v rodině. "Učila jsem se zametat cestičky, zajišťovat finanční prostředky, aby se herci mohli soustředit na práci a aby k té práci měli svobodu."

01.01.2020
Celá ČR
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení
Jindřiška Gregoriniová

Náplň práce: