neděle
25. srpna 2019
Svátek slaví: Radim

Archiv textů

16.08.2019
Celá ČR, zahraničí
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
TZ/jal

ČR: Systém, který vládl v naší zemi před rokem 1989, bránil občanům svobodně uplatnit svoje talenty a schopnosti. Cyklus filmových dokumentů České kořeny přináší příběhy lidí, kteří odchodem z Československa tuto svobodu získali a dokázali jí využít. Autentická svědectví zařazuje do svého vysílání ČT a od března letošního roku je najdete také na webu Místní kultury. 

12.08.2019
Královéhradecký kraj
Pozvánky na akce, Nepřehlédněte
Soutěže a festivaly
TZ/ika

KUKS: Divadlo, koncerty, operu, výtvarné umění, floristickou instalaci, dva workshopy, program pro děti, výšlap na Sněžku nebo cyklovýlet – to nabídne návštěvníkům osmnáctý ročník multižánrového festivalu barokního a barokem inspirovaného umění THEATRUM KUKS od 21. do 25. srpna. Na pět dnů se rozproudí život v kukském údolí a jeho okolí ve víru ctností a neřestí – festival zavede diváky například do Hradce Králové, do Smiřic či na Starý Ples.  

05.08.2019
Celá ČR, zahraničí
Nepřehlédněte
Granty

ČR: Mezinárodní koprodukční fond Goethe-Institutu je určen na podporu interdisciplinárních uměleckých projektů z oblasti divadla, tance, hudby a performance (s důrazem na zapojení nových médií). Fond si klade za cíl finančně podpořit umělce a umělecká uskupení, kterým prokazatelně chybí finanční zdroje na realizaci projektů. 

26.07.2019
Hl. m. Praha
Pozvánky na akce, Nepřehlédněte
Děti a mládež, Menšiny a cizinci, Živé umění
TZ/klapka

PRAHA: Letní slavnosti staré hudby už dvě dekády přináší do letní Prahy mimořádné hudební zážitky. Festival až do 6. srpna láká na koncerty i hudebně-taneční představení, které představují světská i duchovní díla či umění z královských dvorů.

24.07.2019
Celá ČR, Královéhradecký kraj
Nepřehlédněte
Vzdělávání, Živé umění
Karel Souček

ČR: Do Kristových let dospělo první a dnes již kultovní album Masopust skupiny Nerez. Po třiatřiceti letech vyšlo v červnu u Supraphonu v unikátní reedici. Zakládající členové Zdeněk Vřešťál a Vít Sázavský spojili její křest s nedožitými šedesátinami Zuzany Navarové, dlouholetého hlasu kapely. Velká vzpomínková akce se uskutečnila v Hradci Králové, v rodném městě Navarové, kde se většina Masopustu nahrávala. Album, jehož obal zdobí zafačované krvácející jablko ve tvaru srdce od výtvarníka Jiřího Vovsa, je nyní k dispozici na CD i LP, remasterováno bylo z původních pásů. Oproti prvnímu vydání zde posluchači najdou texty všech písní. Vnitřní sáček a booklet obsahují též fotografie a vzpomínky.

22.07.2019
zahraničí
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
TZ/ika

ZAHRANIČÍ: Mezinárodní filmový festival v Benátkách oznámil první film letošního 76. ročníku. Bude jím digitálně restaurovaná Extase Gustava Machatého, která se do Benátek vrátí po 85 letech. Světová premiéra digitálně restaurované Extase proběhne v předvečer zahájení prestižního festivalu 27. srpna. Cílem restaurování, které probíhá pod vedením Národního filmového archivu, je uvést českou verzi filmu, a to v podobě co nejbližší té z benátského festivalu v roce 1934.

15.07.2019
Hl. m. Praha
Pozvánky na akce, Nepřehlédněte
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Živé umění
TZ/jal

PRAHA: Je to už 12 let od chvíle, kdy si dva herečtí kolegové z černého divadla řekli své „divadelní ano“. Svou výškou naprosto netradiční dvojice, Theodor Hoidekr 190 cm vysoký a Štěpánka Pencová 135 cm vysoká, spojili své divadelní touhy, které jako vedoucí divadla HILT naplňují na jevišti vlastního divadelního souboru.

08.07.2019
Celá ČR, Pardubický kraj
Nepřehlédněte
Památky
luk

ČR: Na 43. zasedání mezivládního Výboru pro světové dědictví v ázerbájdžánském Baku se probírala dne 6. července 2019 i další nominace ČR: Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem v Pardubickém kraji. 

01.07.2019
Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
TZ/ika

PRAHA: Začátek nového týdne a první červencový den představili v Domě ČT tvůrci Vít Klusák a Bára Chalupová svůj očekávaný dokument V síti. Film o zneužívání dětí na internetu aneb jak se "z lovců stanou lovení". Beseda, které se zúčastnily i hlavní protagonistky.

24.06.2019
Celá ČR
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Legislativa a ekonomika
Česká komise pro UNESCO

ČR: Česká komise pro UNESCO zveřejňuje otevřený dopis předsedovi vlády ve věci věcného záměru stavebního zákona (dále jen „věcný záměr“), který byl předložen do meziresortního připomínkového řízení v únoru 2019 Ministerstvem pro místní rozvoj a který má být podle programu schůze vlády projednán dne 24. června 2019. Česká komise pro UNESCO v této souvislosti vyzývá vládu, aby věcný záměr stavebního zákona v předložené podobě neschválila a vrátila jej předkladateli k přepracování.