neděle
26. ledna 2020
svátek slaví Zora

Archiv textů

22.01.2020
Celá ČR, Jihomoravský kraj
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Jana Bryndová

ČR: Mengeleho dvojče A-782. Tak zní název knihy publicisty Pavla Barocha vyprávějící příběh Jiřího Fišera, posledního žijícího dvojčete v Česku, které zažilo a přežilo koncentrační a vyhlazovací tábor v Osvětimi. Tehdy osmiletého Jirku a jeho o necelou půlhodinu mladšího bratra Josefa si tam pro své nelidské pokusy vyhlédl doktor Mengele, přezdívaný Doktor Smrt. Barochova napínavá, čtivě napsaná kniha vychází 27. ledna – na Mezinárodní den památky obětí holokaustu.

17.01.2020
Celá ČR
Co se děje, Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
TZ/ika

ČR: Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) oznámila nominace pro 27. ročník výročních cen Český lev. Akademici vybírali z celkem 64 celovečerních hraných, animovaných a dokumentárních filmů, jejichž společným jmenovatelem bylo uvedení do distribuce v roce 2019 a splnění statutu cen Český lev. Nominace na ceny za televizní díla budou oznámeny 10. února. Slavnostní vyhlášení vítězů filmových i televizních kategorií se uskuteční v sobotu 7. března v Rudolfinu v přímém přenosu České televize.

13.01.2020
Královéhradecký kraj
Nepřehlédněte
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Vzdělávání
TZ/jal

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Tradice krajkářství na Vamberecku patří od ledna 2020 na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Nositelem tohoto statku jsou Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou, Město Vamberk a Krajkářská škola Vamberk. Kulturní statky, které jsou na celorepublikovém seznamu, lze nominovat do mezinárodního Reprezentativního seznamu  nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO).

07.01.2020
Královéhradecký kraj
Co se děje, Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Lenka Jaklová

HRADEC KRÁLOVÉ: Jana Dražďáková (nar. 10. 1. 1940 v Praze) prožila v Draku - původně Východočeském loutkovém divadle v Hradci Králové - celé půl století. Spolupracovala se všemi výraznými osobnostmi, které prošly divadlem. Její krédo bylo prosté: Nepřekážet a vytvářet podmínky, aby lidé měli kde bydlet, aby měli přijatelné prostředí a v Draku se cítili jako v rodině. "Učila jsem se zametat cestičky, zajišťovat finanční prostředky, aby se herci mohli soustředit na práci a aby k té práci měli svobodu."

01.01.2020
Celá ČR
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení
Jindřiška Gregoriniová

Náplň práce:

23.12.2019
Celá ČR
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Místní kultura

Milí čtenáři,

bez Vás by naše práce neměla smysl. Děkujeme, že nám věnujete svou pozornost.

Přejeme Vám hezké vánoční svátky a těšíme se na setkávání také v roce 2020.

Redakce Místní kultury

13.12.2019
Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
TZ/klapka

PRAHA: Zajímá vás, co přesně se skrývá pod označením divadelní cedule a co dalšího mohou návštěvníkům nabídnout bohaté fondy Divadelního oddělení Národního muzea? Pak si určitě nenechte ujít výstavu s názvem Račte vstoupit do divadla, která je k vidění od 13. prosince 2019 v Nové budově Národního muzea.

06.12.2019
Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení
luk

PRAHA: Národní galerie Praha zveřejnila výstavní plán na příští rok. Představí výstavy Rembrandta, Mikuláše Medka a buddhistického umění. Veletržní palác bude již tradičně hostit celou řadu projektů současného umění. Výstavní sezónu zahájí březnový Grand Opening výstavami Kurta Gebauera nebo architektury brutalismu.

02.12.2019
Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení
TZ/ika

PRAHA: Do Prahy opět zavítá světová legenda funky a soulu, saxofonista Maceo Parker. Koncertovat bude 6. dubna 2020 v Divadle Archa. Celosvětově se Maceo Parker proslavil hraním s Jamesem Brownem, které sám popisuje jako „studium na univerzitě“. Postupně vystupoval po boku nejen všech nejzásadnějších osobností funkové hudby, ale také nejrůznějších významných hudebníků 20. století, například Prince nebo Red Hot Chili Peppers.

25.11.2019
Královéhradecký kraj
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
TZ/jal

HRADEC KRÁLOVÉ: Prestižní ocenění Ministerstva kultury převzal Ladislav Zeman dne 24. listopadu z rukou náměstkyně ministra kultury Kateřiny Kalistové v Klicperově divadle v Hradci Králové. Rezortní medailí ocenil ministr kultury Lubomír Zaorálek jeho dlouholeté působení v čele Klicperova divadla a šíření dobrého jména české divadelní kultury doma i v zahraničí.