pátek
18. října 2019
Svátek slaví: Lukáš

Archiv textů

18.10.2019
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
TZ/ika

PRAHA: Nová galerie současného českého umění PragArtswork Gallery se otevřela veřejnosti. Na adrese Vinohradská 39 bude vystavovat díla současných českých umělců a pořádat workshopy a diskusní večery věnované současné scéně i konzultacím v oblasti investic do umění pro soukromé i korporátní zájemce. Pro širokou veřejnost rovněž plánuje rozsáhlou listopadovou pop-up exhibici na pražské Palmovce.

18.10.2019
Královéhradecký kraj
Pozvánky na akce, Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Ilona Machová

HRADEC KRÁLOVÉ: Překvapení, zážitky, tematický program – to vše chystá na páteční večer Bio Central. Tentokrát diváci opustí tradiční prostor kinosálu a na jeden večer zakotví v Galerii moderního umění. Projekce filmu, která je zastřena tajemstvím, přináší nový prožitek ze sledování filmu. Ten je do poslední chvíle tajemstvím. Diváci mají ale drobné indicie a pokyny, díky kterým se stanou sami aktéry jednoho večera. Začátek programu je 18. října – sraz u Galerie je v 19:30 hodin.

18.10.2019
Celá ČR
Pozvánky na akce, Co se děje
Soutěže a festivaly, Živé umění
TZ/ika

ČR: 22. ročník festivalu Kytara napříč žánry otevře v sobotu 19. října v pražské Písecké bráně australský kytarista Joe Robinson. Festival představí pestrý program, který ukáže kytaru jako nástroj nepřeberných možností bez ohledu na stylové a jiné kategorie. Vrcholem letošního ročníku bude koncert Tommyho Emmanuela, který se u nás těší stále větší oblibě, 12. listopadu v Divadle Hybernia. Festival zamíří kromě Prahy a Chebu, kde bude ukončen, i do Horšovského Týna, Pardubic, Chýně či do Dolní Poustevny.

18.10.2019
Celá ČR, Hl. m. Praha
Pozvánky na akce, Co se děje
Knihy, literatura, média, Živé umění
Zdena Selingerová

ČR: „Vždyť žijeme tak krátce, tak proč svý okamžiky ztrácet?“ ptá se Xindl X ve svém novém singlu Volnoběh. Hravá píseň, která překvapí svěžím moderním zvukem ovlivněným trendy elektronické hudby, se dočkala ambiciózního videoklipu v režii Jakuba Sommera. Spolu s dalšími dvěma novinkami a více než dvěma desítkami známých hitů se objeví na zpěvákově best of s názvem Anděl v blbým věku, které vychází 18. října u vydavatelství Universal Music. To nejlepší ze svého repertoáru připomene Xindl X na vyprodaném koncertě v pražském Foru Karlín 28. listopadu, kde oslaví své čtyřicetiny.

18.10.2019
Plzeňský kraj
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
TZ/klapka

PLZEŇ: Soubor opery Divadla J. K. Tyla uvedl 12. října 2019 ve Velkém divadle světovou premiéru opery Broučci podle známé knihy Jana Karafiáta, jejíž hudbu na libreto Tomáše Jarkovského napsal světově uznávaný skladatel Jan Jirásek. Cílem poetické inscenace režiséra Tomáše Ondřeje Pilaře nebylo vytvořit naivní pohádku, ale nabídnout příběh broučků a jejich svět tak, aby si z něj všechny věkové kategorie mohly odnést silný umělecký zážitek.

18.10.2019
Hl. m. Praha
Pozvánky na akce, Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
TZ/ika

PRAHA: Přední umělci nejen hudební scény se potkají v sobotu 19. října v holešovické La Fabrice, aby pootevřeli dveře a dovolili nahlédnout do svého uměleckého světa. Zdi bývalé továrny ožijí hudbou všech možných žánrů od jazzu, přes pop a beatbox až ke klasice a zkrátka nepřijdou ani příznivci vizuálního umění. Festival Struny Teens, jak už název napovídá, zve všechny „náctileté“, kteří chtějí proniknout do umělecké branže, na inspirativní setkání i praktické workshopy.

18.10.2019
Královéhradecký kraj
Pozvánky na akce, Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Kateřina Ostradecká

BROUMOV: Za dva týdny, 6.–7. listopadu, odstartují v broumovském klášteře 6. Broumovské diskuse ( www.broumovskediskuse.cz). Přípravy dvoudenní konference, která v klášteře přivítá řadu zajímavých hostů a nabídne bohatý doprovodný program, jsou v plném proudu. Položili jsme proto pár otázek zakladateli Broumovských diskusí Janu Školníkovi z Agentury pro rozvoj Broumovska.

18.10.2019
Jihomoravský kraj
Co se děje
Ostatní
luk

BRNO: Oslavy 30 let svobody, které si za pár týdnů připomene celá republika, v Brně už začaly. Na náměstí Svobody vyrostl nepřehlédnutelný projekční dóm, ve kterém mohou lidé zhruba každou půlhodinu zhlédnout speciálně připravené 3D představení kombinované s videomappingem. Oragnizátoři přitom mysleli hlavně na tu část veřejnosti, která si sametovou revoluci a zvláště to, co co jí předcházelo, nepamatuje. 

18.10.2019
Moravskoslezský kraj
Co se děje
Ostatní
luk

OSTRAVA: Jantarové schodiště slávy bylo v říjnu 2019 odhaleno na ostravské Bolt Tower, tedy bývalé Vysoké peci číslo 1 v Dolních Vítkovicích. Každý rok zde přibydou dvě hvězdy se jmény nejvýraznějších žijících umělců Moravskoslezského kraje, držitelů Ceny Jantar za celoživotní přínos v oblasti kultury. Oceněné umělce na Bolt Tower připomínají hvězdy s rezavějící patinou.

18.10.2019
Jihomoravský kraj
Pozvánky na akce, Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Lenka Buchtová

BRNO: V galerii Celnice nacházející se v zahradě Vily Löw-Beer v Brně je od 18. října 2019 do 26. ledna 2020 k vidění výstava s názvem Fabriky a fabrikanti, která přibližuje mikrosvět meziválečné podnikatelské elity nejen v Brně, ale třeba i v Ústí nad Labem či Ostravě.