pondělí
17. června 2019
Svátek slaví: Adolf

Archiv textů

17.06.2019
Celá ČR, Královéhradecký kraj
Zpráva týdne
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Ilona Machová

HRADEC KRÁLOVÉ: Tvůrci celovečerního filmu V síti se rozhodli zařadit kino Bio Central v Hradci Králové mezi čtyři vybraná místa, kde uspořádají exkluzivní předpremiéru. Diváci tak budou mít unikátní možnost vidět film, který už teď otřásá českou společností, jako první. Zakoupením vstupenek na portálu Hithit.cz lze také podpořit preventivní kampaň, kterou autoři filmu ve spolupráci s experty připravují.

07.06.2019
Plzeňský kraj
Pozvánky na akce, Zpráva týdne
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
TZ/klapka

PLZEŇ: Výstava mapuje umělecký a osobní vztah dvou hlavních představitelů českého moderního umění a „českého kubismu“ Bohumila Kubišty a Emila Filly v kontextu generací, nastupujících na uměleckou scénu v prvním a druhém desetiletí 20. století. Prostřednictvím uměleckých děl ze sbírek Západočeské galerie a dalších fondů je rekonstruována rozprava obou hlavních aktérů a jejich disputace je doplněna o hlasy jejich přátel i tvůrčích protivníků z řad českých, českoněmeckých a židovských umělců (Friedrich Feigl, Willy Nowak, Georg Kars, Otto Gutfreund, Josef Čapek, Jan Zrzavý, Václav Špála, Antonín Procházka).

31.05.2019
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
Pozvánky na akce, Zpráva týdne
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Josef Dušek

PARDUBICE-HRADEC KRÁLOVÉ: Dvacátý osmý ročník Folklorního festivalu Pardubice – Hradec Královése uskuteční o víkendu 7. až 9. června 2019. Zahájení festivalu proběhne v pátek 7. června v 18.30 hodin v prostorách Mázhausu za přítomnosti primátorů obou měst. Bezprostředně poté se na Pernštýnském náměstí v Pardubicích rozběhne program Pernštýnské noci, v jejímž rámci se představí přední folklorní soubory Čech, Moravy a Finska. Svůj prostor zde dostanou také žánrové obohacení v podobě folku.

23.05.2019
Celá ČR
Zpráva týdne
Ostatní
luk

ČR: Příští rok uplyne 200 let od narození nejvýznamnější osobnosti českého umění 19. století, v roce 2021 pak 150 let od jejího úmrtí. Národní galerie Praha připravuje rozsáhlou výstavu, a při té příležitosti se obrací na veřejnost. 

20.05.2019
Olomoucký kraj
Pozvánky na akce, Zpráva týdne
Děti a mládež, Soutěže a festivaly
Josef Dušek

UNIČOV: Ve dnech 24.‒26. května 2019 se v Uničově uskuteční 29. celostátní přehlídka školních dětských pěveckých sborů, která je tradičním vyvrcholením celoroční umělecké práce pedagogů a žáků v oboru „sborový zpěv“ v celé České republice.

13.05.2019
Celá ČR, Jihomoravský kraj
Zpráva týdne
Soutěže a festivaly
luk

BRNO: Natočili jste krátký film? Přihlaste ho na 60. ročník Brněnské 16, který se koná 9. – 12. října 2019 v Brně. Přijímají se krátké filmy (do 30 minut), které nejsou starší než tři roky, tedy vznikly v letech 2017, 2018 a 2019 a které nevznikly na komerční bázi a pro komerční využití.

05.05.2019
Hl. m. Praha
Pozvánky na akce, Zpráva týdne
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
TZ/klapka

PRAHA: Vrátili se z mise, jejich kolega se nevrátí. Všichni by rádi slyšeli nějaké historky z války, ale ani nejbližším toho moc kloudného neřeknou. Vždycky to bývali dobří lidé, výbuch to lidské v nich jen na chvíli umlčel. Je trauma příliš velké? Už se nic neděje? Shooting Up v režii Filipa Nuckollse uvede Divadlo MeetFactory v premiéře 14. května 2019.

29.04.2019
Zlínský kraj
Zpráva týdne
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Kateřina Martykánová

ZLÍN: Nad rolí bydlení v našich životech se zamýšlí nová výstava na zámku ve Zlíně. Inspirací jí byla výstavba baťovských rezidenčních čtvrtí a na příkladech sedmi obyvatel bude návštěvníkům vyprávět, jak bydlení ovlivnilo jejich životní příběh. Výstavu „Bydlíme! Život, plánování, stěhování“ otevírá vernisáž v pondělí 29. dubna v 18 hodin. Navštívit ji pak bude možné až do 30. srpna.

23.04.2019
Celá ČR
Pozvánky na akce, Zpráva týdne
Ostatní
luk

ČR: Při příležitosti Evropského dne sousedů vyhlašuje Nadace VIA Sousedský týden. V termínu 20. – 26. května společně s vámi chce ukázat, že Česko je plné sousedství, kde to žije! Zorganizujte během sousedského týdne akci, pochlubte se jí a pomozte organizátorům vybarvit na mapě další oranžový puntík. 

15.04.2019
Ústecký kraj
Zpráva týdne, Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura
luk

ÚSTECKÝ KRAJ: V rámci dokumentace Tradiční lidové kultury v roce 2017 zpracovávalo Regionální centrum pro tradiční lidovou kulturu Ústeckého kraje nemateriální statek Krušnohorská hračka, kterou vyrábí firma NBW s.r.o. v Nové Vsi v Horách. K výběru a ocenění tohoto statku vedlo zjištění, že tato firma je posledním žijícím důkazem výroby dřevěných předmětů a hraček na české straně Krušných hor.