pátek
22. února 2019
Svátek slaví: Petr

Archiv textů

20.02.2019
Celá ČR
Zpráva týdne, Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Karolina Blínková

ČR: Dejvické divadlo nezískalo od magistrátu grant na své fungování a je vystaveno existenční zkoušce. Aby se zachránilo, povolá na pomoc finského režiséra, začne hrát s loutkami a dokonce se pokusí důchodcům prodat předražené hrnce. Snahu vyřešit nepříznivou finanční situaci uvidí diváci v novém šestidílném komediálním seriálu Zkáza Dejvického divadla každé pondělí od 21.05 hodin na ČT1, poprvé 4. března.

18.02.2019
Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Zpráva týdne, Co se děje
Knihy, literatura, média
Iva Kulihová

OSTRAVA: Industriální prostory ostravského Trojhalí Karolina už brzy zaplní významné osobnosti české literární scény, jejich nakladatelé a další hosté. Po letech, kdy udílení cen ČESKÝ BESTSELLER probíhalo v předvečer pražského veletrhu, se u příležitosti svého 20. ročníku symbolicky vrací do města, kde vzniklo.

14.02.2019
Celá ČR, Zlínský kraj
Zpráva týdne, Co se děje
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Ostatní
luk

ZLÍN: Legendární cestovatel a spisovatel Miroslav Zikmund oslaví ve čtvrtek 14. února úctyhodných 100 let. Pogratulovat mu mohou i návštěvníci zlínské radnice, a to prostřednictvím vzkazů napsaných do pamětních listů, které jsou umístěny ve vestibulu budovy.

11.02.2019
Liberecký kraj
Zpráva týdne, Co se děje
Lidová kultura, Soutěže a festivaly
luk

LIBERECKÝ KRAJ: Blíží se období masopustů, v minulosti oficiálního svátku hodování, během kterého bylo potřeba se dosyta najíst. Po tomto hodování pak následoval čtyřicetidenní půst. I v obcích a městech Libereckého kraje se bude masopust slavit. 

05.02.2019
Celá ČR
Zpráva týdne, Co se děje
Soutěže a festivaly
luk

ČR: Kobry a Užovky, Domácí péče, Instalatér z Tuchlovic nebo Domestik. To jsou jen některé z filmů natočených podle scénářů, jež byly oceněny v soutěži FILMOVÉ NADACE. Šanci uspět mají nejen renomovaní tvůrci, ale i autoři prvotin. Všichni zájemci mohou zasílat své scénáře do konce února, kdy končí příjem žádostí obou soutěžních kategorií.

04.02.2019
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
TZ/ika

ČR: Rock Line 1970-1974 - to je již čtvrté pokračování úspěšné řady kompilací Supraphonu, mapující vývoj československého big beatu, beatu a rocku na přelomu 60tých a 70tých minulého století. Celkem 36 skladeb šestnácti československých kapel od Flamenga, Collegium Musicum, Blue Effect přes Progress Organization, Jazz Q až třeba po Bluesmen či Prúdy tak ukazuje cestu od melodického big beatu k razantnímu elektrickému rocku či rhythm and blues a dál.

28.01.2019
Hl. m. Praha
Zpráva týdne, Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
luk

PRAHA: Od února 2019 spouští Činohra Národního divadla nový doprovodný program pro mladé milovníky divadla – ND Young! ND+ … buďte s námi divadlu blíž! Pod značkou ND+ se můžete zúčastnit nejrůznějších doprovodných programů a speciálních akcí. Balet, Činohra, Laterna magika a Opera Za všechny umělecké soubory připravuje ND rozmanitá „plus“ k vašim diváckým zážitkům. 

21.01.2019
Jihomoravský kraj
Zpráva týdne, Co se děje
Děti a mládež, Ostatní
luk

BRNO: Jak může architektura přispět k lepšímu životu? Takovou otázku položili organizátoři soutěže Young Architect Award studentům a začínajícím architektům. Ukázky jejich nejlepších návrhů, inspirovaných tímto tématem, jsou k vidění v Urban centru.

10.01.2019
Středočeský kraj
Zpráva týdne, Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Památky
TZ/ika

VŠETATY: Ve středočeské obci Všetaty v domě, kde Jan Palach strávil své dětství, vzniká památník, který bude připomínat jeho život a sebeobětování i širší historické souvislosti jeho činu. Památník, který se otevře již 21. srpna tohoto roku, připravuje Národní muzeum za podpory Ministerstva kultury podle vítězného architektonického návrhu společnosti MCA ateliér.

08.01.2019
Celá ČR, zahraničí
Zpráva týdne, Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Karolina Blínková

ČR: Hlasování v národním kole právě začíná. Stejně jako minulý rok i letos proběhne online na internetu. Diváci i mezinárodní porota mohou pomocí aplikace hlasovat do půlnoci 21. ledna. Letošními finalisty v abecedním pořadí jsou Hana Barbara, Tomáš Boček, Andrea Holá, Pam Rabbit, Lake Malawi v čele s Albertem Černým, Barbora Mochowa, Jakub Ondra a Jara Vymer. Česká televize představila i soutěžní skladby interpretů a jejich videoklipy.