sobota
20. července 2019
Svátek slaví: Ilja
© PozvánkaChrámy v Moravskoslezském kraji jsou opět otevřeny veřejnosti

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: Třetí ročník projektu Otevřené chrámy nabízí od začátku května až do konce října k návštěvě 30 kostelů a tři kostelní věže. Turistům se budou během sezóny věnovat vyškolení průvodci. Celkem jich ostravsko-opavské biskupství zaměstná 130. 

Autor článku: 
luk

Objev pozdně gotického díla

Návštěvníci by se měli letos rozhodně podívat do kostela sv. Václava v centru Ostravy. Biskupství zde vystavuje unikátní pozdně gotický obraz Madony z Těrlicka, kterou se podařilo objevit při restaurování obrazu z 19. století z farnosti Těrlicko.
Vzácnou malbu objevila restaurátorka Romana Balcarová při obnově votivního obrazu Panny Marie ustavičné pomoci z kostela sv. Vavřince v Těrlicku Kostelci. Gotická malba pod novějšími přemalbami byla objevena sondami a potvrzena rentgenovým průzkumem. Pod barokními textiliemi, papírovými a kovovými doplňky a pod vrstvou zlacení byla dochována souvislá vrstva vysoce kvalitní pozdně gotické malby, která tvořila podložku pro barokní, v 19. století přemalovaný, obraz Panny Marie.

Výstava obrazu v kostele sv. Václava v Ostravě

Odbornou restaurátorskou prací tak byly zachovány oba dva obrazy. Novější se vrátil do původního rámu a visí opět v kostele sv. Vavřince v Těrlicku. Zachráněná gotická malba bude k vidění v Ostravě v kostele sv. Václava ve speciálním prezentačním rámu, jehož autorem je brněnský architekt Marek Štěpán. Obraz je na obvodu podsvícený.
Vzácnou památku je možné vystavovat jen za zvýšených bezpečnostních opatření. Obraz bude po celou dobu výstavy střežen ve spolupráci s Městkou policií Ostrava zabezpečovacím systémem. Na tomto zabezpečení se podílí Magistrát města Ostravy.

 

Projekt finančně podpořil Moravskoslezský kraj částkou 1,3 miliony korun. Záštitu nad ním osobně převzal 1. náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

 

Další novinky projektu Otevřené chrámy najdete ZDE

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlásil již podesáté soutěž o nejlepší Městskou knihovnu roku 2019. Záštitu nad soutěží převzal Svaz měst a obcí ČR. Cílem soutěže je ocenit nejlepší české knihovny, které jsou provozovány či zřizovány městy a motivovat je k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2019

ČR: Institut pro památky a kulturu, provozovatel redakce PROPAMÁTKY, se v červnu 2019 stal oficiálním členem Europa Nostra. Evropská síť sdružuje více než 250 neziskových organizací a dlouhodobě upozorňuje na hodnoty a význam kulturního dědictví.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
18.07.2019

BERLÍN: V rámci loňského Evropského roku kulturního dědictví iniciovalo několik mezinárodních organizací tzv. Berlínskou výzvu. Jejím cílem je zachování hmotného i nehmotného kulturního dědictví dalším generacím.

Celá ČR, zahraničí
Ostatní, Památky
Co se děje
18.07.2019

ČR: Projekt Památky žijí představuje tento rok méně známé historické objekty na obou stranách hranice. Spolupracují na něm subjekty z jižních Čech, Vysočiny a Rakouska. Vedle představení méně známých míst s památkovými hodnotami, jde o spolupráci při konání kulturních akcí na vybraných objektech. 

Jihočeský kraj, Kraj Vysočina, zahraničí
Cestovní ruch, Památky
Co se děje
18.07.2019