středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Po realizaci
© Nadace VIA



Český venkov ožívá

ČR: Lidé v pěti českých obcích svépomocí proměnili veřejná prostranství. Sami si naplánovali, co na prostranství v obci chtějí, a poté během veřejných brigád místo vlastním úsilím proměnili. Pomohla jim k tomu grantem a další podporou Nadace Via v rámci programu Místo, kde žijeme, a to ve spolupráci s firmou Net4GAS a skupinou Hornbach.

Autor článku: 
luk

V Markoušovicích na Trutnovsku vytvořili zcela novou náves včetně zvonice, v Bečicích na Táborsku postavili altán pro společná setkávání, v Dolním Podluží na Šluknovsku zase lidé proměnili okolí tamního rybníka. V Rašovicích na Vyškovsku vylepšili zanedbané místo určené pro setkávání obyvatel a ve středočeských Veltrusech vylepšují veřejné prostranství u tamní školy.

Nadace Via přispěla na proměnu prostranství grantem 300 000 Kč, účastníky a účastnice programu navíc provázela celým procesem. Lidé z projektů si navíc vyměňovali zkušenosti na společných setkáních, k dispozici měli služby konzultantek a s realizací pomáhali také architekti.

Generálním partnerem programu Místo kde žijeme je společnost Net4GAS, partnerem je pak skupina Hornbach. „Cílem programu Místo, kde žijeme není jen proměna veřejného prostranství, ale také zlepšení života v obci. Lidé během společné práce upevňují vzájemné vztahy, a navazují nové. Tvoří si také vztah k místu, které proměňují,“ říká programová manažerka Nadace Via Pavla Jenková.

Už zanedlouho odstartuje další ročník programu. Budou se do něj moci opět hlásit obce z celého Česka.

 

Více o projektech:

Markoušovice, Trutnovsko - V Markoušovicích po desítky let neměli náves, a rozhodli se vzít věci do svých rukou. Společně si naplánovali, že na nové návsi bude altán a zvonička, místní obyvatelé tam také zasadili a adoptovali stromy. Vše ukončili slavností a zábavou, které se zúčastnila řada obyvatel vsi.  

 

Rašovice - Ves na Vyškovsku, kde se rozhodli obnovit veřejné prostranství, kterému se mezi místními říká „hřišťátko“. Do plánování a brigád se zapojilo několik desítek lidí. Lidé natírali lavičky, pokládali dlažbu a zútulnili dříve zanedbané místo, na kterém nyní mohou pořádat společenské akce.

 

Dolní Podluží, Děčínsko - Roztahaná ves na úpatí Lužických hor dlouho neměla vlastní náves. Díky energické starostce Ivě Minárové se ji místní rozhodli vytvořit, upravili rozlehlé veřejné prostranství okolo rybníka. Do plánování a samotných brigád se zapojili se lidé všech pohlaví, etnik a věku, od 5 do 90 let. Vytvořili nové hřiště pro děti, pocitový chodníček či nové lavičky. Celý projekt ukončili venkovní slavností u rybníka, koncertem, soutěžemi pro děti a divadelním představením.

 

Veltrusy - Město, kde komunitním způsobem proměňují veřejné prostranství před místní školou. Peníze z grantu Nadace Via jim pomohly ke stavbě nové cesty. Na místě brigádníci a brigádnice také vytvořili lavičky a uspořádali závěrečnou slavnost a lampionový průvod. 

 

Bečice, Táborsko – Bečice jsou malá obec nedaleko Tábora, kde žije jen asi osm desítek obyvatel. Veřejné prostranství před místním obecním úřadem dlouho leželo ladem. Díky komunitnímu plánování, na kterém se sešla skoro celá ves, naplánovali a poté společně vytvořili altán, venkovní gril a hřiště. Okolo prostranství zasadili okrasné stromy. Projekt ukončili prvním společným grilováním a koncertem.

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024