čtvrtek
14. listopadu 2019
Svátek slaví: Sáva
Pozvánku na výstavu
© Archiv pořadateleČeský filmový plakát 1931 - 1948

KARLOVY VARY: Unikátní výstavu filmových plakátů a dobových dekorací a kostýmů připravilo na hlavní část sezóny Muzeum Karlovy Vary ve spolupráci s Muzeem hlavního města Prahy a Barrandov Studiem. V pozměněné formě byla výstava již k vidění v Praze, Bratislavě, Vilniusu a dokonce i v Petrohradu. Vernisáž začíná v 17 hodin.

od 27.06.2019 do 01.09.2019
Autor článku: 
Romana Borusíková

Návštěvníci karlovarského muzea mohou obdivovat na šest desítek  filmových plakátů z let 1931 až 1948 ze sbírkových fondů Muzea hlavního města Prahy. To jich má ve sbírkách na tři tisíce,  z toho čtyři stovky tzv. nudlí - plakátů o rozměrech  třicet centimetrů na šířku a sto centimetrů na výšku. Tato forma filmových plakátů se masově rozšířila po vzniku zvukového filmu na počátku 30. let 20. století a jejich popularitě pomohla i rychle se rozšiřující technologie levného ofsetového tisku. Charakteristickým rysem tohoto typu plakátů byla skládanka z několika obrazů nebo postav doplňovaná velkými plochami výrazných barev.

V odborných kruzích byl kvůli svému grafickému ztvárnění český filmový plakát první republiky, za protektorátu a v krátkém polodemokratickém období po 2. světové válce v letech 1945 – 1948 naprosto odsouzen a označován jako kýč. Tyto „nudle“ ale byly především skvělými reklamními produkty. Kouzlo a naivitu v těchto plakátech nalézáme teprve v dnešní době. Časovým vymezením výstavy jsou léta 1931–1948, tj. počátek zvukového filmu a dokončení úplného zestátnění československé kinematografie v roce 1948.

Na výstavě je možné potkat se třeba s Adinou Mandlovou, Oldřichem Novým a jinými postavami herců v životní velikosti. Nahlédnout lze do dobové dekorace kulis a šatny filmové hvězdy. Za povšimnutí rovněž stojí dobová kamera s režisérskou klapkou a scénářem. Celou výstavu oživují originální kostýmy k některým filmům uvedených na plakátě, například kostým k filmu Maryša z roku 1935, jejíž hlavní roli ve filmu ztvárnila Jiřina Štěpničková. Zajímavá je rozhodně - zejména z hlediska možnosti porovnání s realitou - i ukázka z filmu Tři vejce do skla režiséra Martina Friče z roku 1937, kdy Vlasta Burian vystupuje na karlovarském nádraží a nechá se vézt městem až k hotelu Richmond.

Na závěr prohlídky si mohou návštěvníci posedět v dobové kavárně. A pokud budou mít dostatek času,  neměli by si rozhodně nechat ujít návštěvu stálé expozice, která zaujme malé i velké návštěvníky.

V době filmového festivalu je muzeum otevřeno denně, od 8. července vždy mimo pondělí v době od 10 do 18 hodin.

 

SOUVISEJÍCÍ FESTIVALO AKCE:

29. 6., 14.00 hodin

Den pro festival: Otevření nové knihy filmového historika pana Pavla Jirase BARRANDOV IV.

Kniha je pokračováním rozsáhlého triptychu o historii Barrandov Studia a zároveň i jiným pohledem na léta 1945 - 1960, ve kterém se autor snaží do povědomí veřejnosti vrátit některé osobnosti, které pod tlakem předešlého režimu zmizely z historie veřejného života. Kmotry knihy budou generální ředitel společnosti Barrandov Studio a.s. Petr Tichý a kameraman Ivan Šlapeta, držitel ocenění za celoživotní kameramanské dílo. Knihu bude možné zakoupit za zvýhodněnou cenu na následné autogramiádě autora.

 

29. 6., 15.30 hodin

Den pro festival: Šťastný nový rok s Barrandov Studiem

Tisková konference k nově chystané romantické vánoční komedii režiséra Jakuba Kronera Šťastný nový rok. Účast přislíbila rozsáhlá delegace hereckých hvězd současné české a slovenské kinematografie. Tisková konference je přístupná veřejnosti.

 

30. 6., 15.00 hodin

Den pro festival: Křest knihy Thomase Blanca

Herečka Eva Holubová představí mladého autora žánru sci-fi survival Thomase Blanca a slavnostně otevře jeho knihu „Ve jménu zítřka“ s podtitulem „Jeden člověk může změnit celý svět, pokud nenechá svět, aby změnil jeho“. Knihu můžete získat za zvýhodněnou festivalovou cenu na následné autogramiádě autora.

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: Největší současná osobnost v oboru dramaturgie a scenáristiky, Australanka Linda Aronson, zavítala ve dnech 2.–7. listopadu do Zlína. Světová expertka, která ve své praxi běžně spolupracuje s oscarovými tvůrci, přijela na pozvání ateliéru Audiovizuální tvorba UTB. Pro jeho studenty navíc připravila sérii odborných workshopů. Co na zlínské začínající tvůrce říká? „Měli by se méně stydět. Jsou velmi talentovaní.“    

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.11.2019

ČR: Autorka a nakladatelka Monika Kopřivová, která se ve svých knižních počinech zaměřuje na budování mezigeneračních vztahů a uchovávání rodinných vzpomínek, uvádí na trh dlouho připravovanou knihu Naše výlety. Ta umožňuje zaznamenávat zážitky z rodinných cest. Pro milovníky beletrie pak je připraven dárkový titul – Velká kniha povídek o psech a v aktuální nabídce nechybí ani Velký rodinný kalendář 2020.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
11.11.2019

ČR: Česká televize připravila pro letošní Vánoce čtyři nové pohádky. Prvního ledna odvysílá premiéru Marie Terezie a po Novém roce odstartuje nový formát, ve kterém se představí dvanáct amatérských pekařů a cukrářů Peče celá země.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
12.11.2019

HRADEC KRÁLOVÉ: Vladimír Just je šťastně dvojjediný - aktivní divadelník z předlistopadových i listopadových dnů roku 1989 a současně divadelní historik. Toto spojení mu umožňuje proniknout i tam, kam se běžný historik nedostane, a vlastně ho to ani nenapadne. Je např. autorem publikace Divadlo v totalitním systému. Příběh českého divadla 1945-89 nejen v datech a souvislostech (Academia, Praha 2010), za kterou získal cenu Kniha roku AV ČR. A jeho esej Teatralita politického procesu s podtitulem Proces s Miladou Horákovou jako divadelní inscenace patří k nejmrazivějším svědectvím o brutalitě československého komunistického režimu. Bude o ní řeč i v následujícím rozhovoru, k němuž jsme se sešli během letošního divadelního festivalu v Hradci Králové, kde jako teatrolog nemůže chybět. Vzhledem k tomu, že jsme se během let stali dobrými přáteli, zůstanu, když dovolíte, u tykání.  

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Články a komentáře
13.11.2019