čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
práce Blanky Cepkové
© zdroj: http://www.designcabinet.cz



Česko-slovenský autorský šperk na výstavě Zóna bez hranic

JABLONEC NAD NISOU: Výstava prezentuje 36 českých a slovenských autorů a předkládá výběr z jejich současných kolekcí. Jejím cílem je seznámit veřejnost s rozmanitostí výrazových prostředků a s materiálovými možnostmi současného výtvarného šperku. Výstava se představí od 7. 11. do 28. 11. 2017 v Galerii N v Jablonci nad Nisou, poté bude od listopadu 2017 do června 2018 putovat po dalších třech středoevropských městech s bohatou šperkařskou tradicí (Praha, Bratislava, Legnica).

od 07.11.2017 do 28.11.2017
Autor článku: 
ika

Kurátorky Marcela Kindl Steffanová, Tereza Vernerová Volná a Mária H. Nepšinská oslovily jak zavedené a úspěšné umělce, tak mladé, neznámé tvůrce.

Cílem výstavy je seznámit veřejnost s rozmanitostí výrazových prostředků a s materiálovými možnostmi současného výtvarného šperku. Pojítkem vystavených objektů je jedinečný umělecký výraz a jejich zamýšlené propojení s tělem. Zároveň boří mýty a hranice toho, co by mohlo být považováno za šperk v tradičním slova smyslu. Nemusí být decentní, uměřené a reprezentativní. Naopak jdou proti proudu, mají vlastní názor, jsou výrazné a nutně přitahují pozornost. Nemají ambici být elegantním doplňkem, ale fungují jako autonomní umělecké dílo.

Autoři kreativně pracují jak s tradičními šperkařským materiály, jako je stříbro, zlato nebo perly, ale nebojí se experimentovat ani s materiály zcela výstředními. Výstava představuje mimo jiné šperky z plastů či silikonu, křídy nebo z lan. A například kresba v brožích Marty Švajdové je výsledkem pečlivě kultivovaných plísní.

Kombinace vystavených šperků z Česka i Slovenska poukazuje na fakt, že umění ne vždy respektuje politické hranice. Šperkaři z obou zemí jsou spolu stále schopni výtečně komunikovat prostřednictvím své tvorby, která jako by rozdělení Československa téměř nezaznamenala. Mnohé autory spojují přátelství, studijní a sympoziální pobyty v jedné i druhé zemi a další formy profesionální i ryze osobní spolupráce. Společně tak překračují hranice zemí i zažitých představ o tom, co vše může být šperkem.

Více informací na www.zonabezhranic.cz

Vystavující autoři: Vladimír Komňacký, Ludmila Šikolová, Martin J. Pouzar, Jana Válková Střílková, Marta Švajdová, Marcela Kindl Steffanová, Martin Grosman, Veronika Pouzarová, Petr Vogel, Karla Olšáková, Hana Polívková, Dana Tomečková, Lucie Houdková, Martin Verner, Martina Singerová, Kateřina Jirsová, Markéta Kratochvílová, Alžběta Dvořáková, René Hora, Markéta Šumová, Adéla Wiesenbergová, Tereza Borlová, Kristýna Španihelová, Slavomíra Ondrušová, Jana Machatová, Peter Machata, Pavol Prekop, Barbora Jamrichová, Viktória Munzker, Maya H. Nepšinská, Karol Weisslechner, Blanka Cepková, Mia Čopíková, Katarina D. F. Siposová, Veronika Uhrecká, Kateřina Kissoczy

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024